Kováčik: Grebeníček a Exner budou pro tajnou volbu

Jakub Antoš
7. 2. 2008 15:05
Klíčové jednání KSČM před volbou prezidenta
Pavel Kováčik, šéf poslaneckého klubu KSČM
Pavel Kováčik, šéf poslaneckého klubu KSČM | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Komunisté jsou jedinou stranou, která ještě neřekla, jak se mají její volitelé zachovat při volbě prezidenta. To se bude dnes snažit změnit šéf poslaneckého klubu.

"Výkonnému výboru i klubu doporučím volbu pana profesora Švejnara. Navrhnu také, aby byla volba veřejná," říká Pavel Kováčik.

Kováčik svým kolegům předloží i usnesení, které bude mít dva body. "Jedním bude doporučení poslancům a senátorům KSČM, aby dali hlas Janu Švejnarovi. Druhým pak veřejná volba," prozrazuje šéf poslanců.

Tímto usnesením se bude odpoledne zabývat výkonný výbor KSČM a večer o něm má hlasovat devětadvacet komunistických zákonodárců - 26 poslanců a 3 senátoři.

KSČM: Naše postoje se vyvíjí

Přesvědčit komunistické poslance a senátory, aby dali hlas Janu Švejnarovi byť jen v prvním a druhém kole ale není lehký úkol.

"On není levicovým kandidátem. jak ke Klausovi, tak ke Švejnarovi, máme své výhrady. Pana Švejnara nepovažuji za kandidáta levice, ale za alternativního pravicového kandidáta, šanci pro ty, kteří chtějí změnu," myslí si Kováčik.

Přesto Kováčik tuto možnost nevidí jako nereálnou. "Postoj našich poslanců k volbě Jana Švejnara i způsobu volby se vyvíjí. Zatím tu podporu odhaduji na 80 procent," tipuje.

Další hlasy chce získat až během jednání. "Máme takové nepsané pravidlo, že pro usnesení musí být 90 procent klubu, aby bylo platné. To u nás znamená, že proti mohou být jen dva," vypočítává Kováčik.

Například v případě hlasování o tajné volbě jmenuje expředsedu Miroslava Grebeníčka a poslance Václava Exnera. Jejich negativní postoj k veřejné volbě ukázala i nedávná anketa mezi všemi voliteli prezidenta.

Grebeníček: Veřejná volba je fraškou

"Jsem určitě pro tajnou volbu. Pokud si vzpomínám, tak po listopadu 89 jsme zažili pouze jednu veřejnou volbu, byla to volba Václava Havla ve Federálním shromáždění a byla to jedna z největších polistopadových frašek," odpověděl tehdy Grebeníček.

"K veřejné volbě není žádný důvod," doplnil ho Exner.

Většina komunistických poslanců byla na začátku ledna také pro tajnou volbu. Výjimkou byli poslanci Ladislav Mlčák, Marta Bayerová a právě šéf klubu Pavel Kováčik.

Komunistické hlasy jsou podobně jako před pěti lety klíčové. Jejich váha se ukazuje už při jednání o samotné proceduře volby. Ve chvíli, kdy by se komunisté rozhodli pro veřejnou volbu, zůstane stranou pouze ODS. K sociálním demokratům a lidovcům se ve středu připojili i zelení.

Páteční volba se tak může zvrhnout v hádku o způsob hlasování. Poslanecká sněmovna bude podle slov jejího předsedy Miloslava Vlčka prosazovat veřejnou volbu, Senát naopak prostřednictvím předsedy Přemysla Sobotky volbu tajnou.

Zda hrozí, že se volba prezidenta zablokuje, se ujasní po čtvrteční schůzi společné volební komise Poslanecké sněmovny a Senátu.

 

Právě se děje

Další zprávy