Někdejší vůdce kmenových milic v Kongu dostal za válečné zločiny doživotí

ČTK ČTK
23. 11. 2020 20:14
Soud v Kongu v pondělí poslal na doživotí za mříže někdejšího vůdce kmenových milic mai-mai Ntaba Ntaberiho alias Sheku. Usvědčil ho z válečných zločinů spáchaných na civilistech v roce 2010.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Sheku odsoudil vojenský tribunál ve východokonžském městě Goma za "vraždění, znásilňování, sexuální zotročování a rekrutování dětí mladších 15 let". Zástupkyně OSN v Kongu Leila Zerrouguiová rozsudek uvítala.

Sheka velel ozbrojené skupině Nduma (NDC), která tvrdila, že bojuje proti rwandským hutuským povstalcům působícím na východě Konga. OSN při vyšetřování násilí v této části země ale zjistila, že "od 30. července do 2. srpna 2010 přišlo při útocích na 13 vesnic o život 287 lidí a znásilněno bylo 380 žen, dětí i mužů". NDC do svých řad navíc naverboval přes 150 dětí.

Sheka byl roku 2017 vydán mírovým sborům OSN působícím v Kongu a proces s ním začal o rok později v konžské provincii Severní Kivu. Spolu s ním byli souzeni další tři lidé a prokurátor pro všechny žádal doživotí. Po dnešním stání byl jeden z těchto spoluobviněných zproštěn viny, další dostal 15letý trest a třetí stejně jako Sheka doživotí.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Hackeři loni zdvojnásobili útoky na počítače českých uživatelů, nejčastěji kradli osobní data

Počet útoků škodlivých programů na PC českých uživatelů loni stoupl o 109 procent. Zatímco v prvních třech čtvrtletích množství detekovaných napadení klesalo, v posledním vzrostlo o 175 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Kaspersky. Důvodem nárůstu je větší využití počítačů v domácnostech při omezeních kvůli koronaviru. Naopak množství útoků na mobilní zařízení kvůli nižšímu cestování lidí kleslo o třetinu.

Nejčastěji hackeři využívali útoky ke krádeži osobních údajů (phishing) nebo pro získání výkupného (ransomware). Zatímco počet phishingových útoků celoročně klesl zhruba o třetinu, vyděračské programy zaznamenaly nárůst detekcí o 1105 procent. Ve 3. a 4. čtvrtletí to bylo meziročně o zhruba 2000 procent více.

Zdroj: ČTK
Další zprávy