Ke zvolení pomohly starostovi za ODS hlasy SPD. Doufám, že budeme pokračovat, říká

Dominika Hejl Hromková Dominika Hejl Hromková
10. 11. 2022 19:01
Zastupitelé Prahy 15 ve středu zvolili nové vedení. Starostou se stal Michal Fischer za ODS, v radě zasednou také zástupci TOP 09, ANO a Nezávislých. Strany ale nemají většinu, ke zvolení jim pomohly hlasy dvou zastupitelů SPD. Jeden z nich poté získal post šéfa kontrolního výboru, který podle zvyklostí obvykle náleží opoziční straně.
Radnice Prahy 15.
Radnice Prahy 15. | Foto: MČ Praha 15

Nově zvolení zastupitelé městské části s 35 tisíci obyvatel dorazili ve středu na ustavující jednání, aniž by dopředu oficiálně věděli, kdo bude součástí nové koalice. Marcel Pencák z vítězného uskupení Patnáctka náš domov (KDU-ČSL, Zelení, Naše Obec a nezávislí), proto navrhl, aby volbu nového vedení odložili. Stejně jako to minulý týden udělali i zastupitelé hlavního města, protože se na budoucí vládě dosud nedohodli.

Pencákův návrh ale přehlasovala koalice ODS a TOP 09 spolu s ANO, SPD a Nezávislými. Tyto strany dohodly, že starostou zvolí Michala Fischera za ODS. Zastupitel ODS a bývalý starosta Pavel Klega pak navrhl, aby se první místostarostkou stala pirátka Radka Daníčková. Ta ale na protest s ostatními Piráty a členy Patnáctky opustila sál.

"Odešli jsme, protože jsme se té volby nechtěli účastnit. Nově vzniklá koalice s tichou podporou SPD pro nás není přijatelná," popsala Daníčková. "Ještě před zastupitelstvem strany deklarovaly, že nic není domluvené," doplnila. 

Křesla v radě si po odchodu Pirátů a Patnáctky rozdělili zastupitelé ODS a TOP 09, ANO a Nezávislých. Podle nového starosty Fischera uzavřeli koaliční smlouvu v pondělí. Dohromady však mají v 31členném zastupitelstvu jen 14 mandátů, i k nejtěsnější většině jim tak chybí dva hlasy. V tomto případě jim je dodali právě zastupitelé za SPD. 

Adamová: Opírat se o hlasy SPD je neobhajitelné

Situace připomíná dění bezprostředně po komunálních volbách v Plzni. Tam spolupráci oznámili Piráti, Starostové a ANO, které si zavázalo dva zastupitele za SPD. Předsedové Pirátů a STAN, Ivan Bartoš a Vít Rakušan, se proti tomu ihned ohradili. Nesouhlasili s tím, aby jejich zastupitelé uzavřeli koalici opřenou o hlasy hnutí Tomia Okamury. V Plzni nakonec vznikla dohoda bez SPD.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v reakci na to pro Blesk uvedla, že v její straně by něco takového nikoho ani nenapadlo. Za svým vyjádřením si stojí i nyní, kdy hlasy SPD pomohly ke zvolení starostovi koalice ODS a TOP 09.

"Pokud by se měla koaliční spolupráce kdekoliv opírat o hlasy SPD, pokládám to za neobhajitelné. Podle informací od kolegů z Prahy 15 jednání probíhají," sdělila Adamová Aktuálně.cz.

Podle starosty Prahy 15 Fischera na rozdíl od stran v Plzni podporu SPD do budoucna domluvenou nemají. Pro své návrhy chtějí vyjednávat souhlas před každým zastupitelstvem a oslovovat i ostatní opoziční strany. "Rozhodli jsme se jít do menšinové koalice s tím, že vyzkoušíme, jestli dokážeme přesvědčit někoho dalšího, že naše cesta je správná," řekl Fischer.

Zároveň ale připustil, že by se o SPD mohli opírat i nadále. "Teď se k nám přidali dva nezávislí kandidáti SPD. Já doufám, že budeme v tomto modelu pokračovat třeba i dále, ale není s nimi nic podepsáno, budeme si povídat se všemi," sdělil Aktuálně.cz. 

Aktuálně.cz oslovilo kandidáta SPD Pavla Frydrycha, zda bude do budoucna zvedat ruku stejně jako nová menšinová koalice. Frydrych zatím nereagoval. Dosud neodpověděl ani předseda ODS Petr Fiala, jestli nepovažuje za problematické, že se zastupitelé jeho strany na ustavujícím zastupitelstvu opřeli o hlasy SPD.

Piráti nechtěli do vedení, proti kterému se vymezovali 

První místostarostkou se stala Jitka Kolářová z ANO. Dalšími místostarosty pak jsou Petra Šikýřová z Nezávislých, Michal Frauenterka z ODS, David Hájek z ANO, Pavel Pešek a Petr Neumann z TOP 09. Neuvolněnými radními se pak stali Pavel Klega z ODS a Ivan Tomeš z Nezávislých.

Zastupitelé volili také členy výborů. Odhlasovali, že pozice předsedy kontrolního výboru připadne SPD. To zaskočilo Piráty, kteří očekávali, že tento post získá podle zvyklostí nejsilnější opoziční strana, tedy Patnáctka náš domov. "Funkce by měla demokraticky připadnout nejsilnější opoziční straně, nikoliv té minoritní, natož uplaceně," zkritizovali Piráti volbu na své facebookové stránce. 

Výsledky voleb a rozdělení mandátů v Praze 15.
Výsledky voleb a rozdělení mandátů v Praze 15. | Foto: Aktuálně.cz

Fischer ale odmítá, že by místo šéfa kontrolního výboru pro SPD mělo souvislost s tím, že se díky jejich hlasům stal starostou. "Samozřejmě je fajn, že nás podpořili, ale stejně očekáváme, že jejich kontrolní role bude velmi silná. Navíc ve výboru mají Piráti a Patnáctka náš domov silné zastoupení," reagoval Fischer. 

ODS a TOP 09 původně podle Fischera měly zájem sestavit koalici podobnou té vládní s Piráty a KDU-ČSL, která je součástí Patnáctky. Zároveň však uzavřely krátce po volbách memorandum o spolupráci s ANO a Nezávislými. Piráti nakonec odmítli se k nim připojit . "Uvědomili jsme si, že bychom museli být součástí vedení, proti kterému jsme se v minulých letech vymezovali," vysvětlila Daníčková. S ODS a TOP 09 se Piráti neshodli zejména v představách o územním rozvoji. Nesouhlasili se změnami v územním plánu nebo se smlouvami s investory, které podle nich byly pro městskou část nevýhodné.

 

Právě se děje

Další zprávy