Klaus večeřel s Merkelovou. Německo pochopilo, řekl

Blahoslav Hruška
17. 4. 2007 0:00
Státníci se sešli v braniborském Meseburgu
Merkelová byla v Praze v lednu. Také tehdy na Hradě probírala s Klausem euroústavu.
Merkelová byla v Praze v lednu. Také tehdy na Hradě probírala s Klausem euroústavu. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Berlín - Prezident Václav Klaus včera povečeřel s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na zámku Meseberg u Berlína. Čekala ho nelehká mise. Německá kancléřka od něj chtěla slyšet, jak vážně to Česko myslí s euroústavou. 

"Ke kvalitativnímu posunu dochází," řekl Klaus po setkání v Berlíně ČTK a Českému rozhlasu. Německé předsednictví, které si v tomto pololetí vytyčilo za cíl oživit diskusi o zamrzlé evropské ústavě a vůbec o fungování unie, chápe, že v tomto pololetí zásadní zlom nenastane, konstatoval český prezident.

Berlín již vstoupil do druhého poločasu šéfování EU a euroústava je stále u ledu. Klaus je přitom vnímán jako její nejhlasitější odpůrce.

Prezident se s Topolánkovou vládou shoduje v tom, že dokument je třeba kompletně přepsat. Kdy a jak, ale nikdy nenaznačil. I on by však uvítal pokud možno rychlou reformu evropských institucí.

Kancléřka: Klaus bojuje jako husita

Angela Merkelová ví, že Klaus je neústupný a že zastánce euroústavy často umravňuje nesouhlasným kroucením hlavou. Zažila to i během své lednové návštěvy Prahy. "Jste jako husita. Bojujete o každý milimetr," řekla mu tehdy na Hradě.

I když má Merkelová na ústavní smlouvu zcela jiný názor, rozhodla se pro tentokrát vyjít českému prezidentu vstříc. Na dnešní schůzku pozvala ještě jednoho hosta - někdejšího německého prezidenta Romana Herzoga. Ten si za své názory vysloužil od Klause dokonce pochvalný dopis. "Vaše slova mi mluví přímo z duše," napsala Herzogovi česká hlava státu.

Právě Herzogovu přítomnost při večeři s kancléřkou Klaus ocenil. "Považuji to za klíčové, když hodiny diskutujeme takřka o detailech téměř právnického stylu," uvedl. Tyto prvky do diskuse podle něj vnášel právě bývalý německý prezident a zkušený ústavní právník Roman Herzog.

Dříve se podle Klause debatovalo spíše o tom, kdo je pro a kdo proti kontroverzní ústavě EU. A kdo je tedy "dobrý" a kdo "špatný".

Přijel i exprezident Herzog

Německý exprezident Herzog kritizuje demokratický deficit euroústavy a přesouvání pravomocí do Bruselu.
Diplomaté ale upozorňují na to, že ne ve všem se s Klausem shodne. Herzog se totiž vehementně zastává druhé části evropské ústavy, Listiny základních práv, kterou jako právník připravoval. Tu by naopak Klaus okamžitě zrušil.

"Ze dvou třetin se ale jejich názory shodují. Například centralizaci a přebujelé směrnice kritizují oba téměř jednohlasně," řekl Aktuálně.cz zdroj obeznámený s přípravou úterní schůzky.

Zámek Meseburg:
Zámek Meseburg: | Foto: Aktuálně.cz

Nebylo to ostatně poslední setkání Klaus-Herzog. Český prezident by v nejbližších týdnech měl s Herzogem vystoupit během debaty ve Freiburgu. Ta byla v březnu odložena kvůli operaci německého exprezidenta.

Gloser: Ladíme, melodie ale máme

Podle německého státního ministra pro Evropu Güntera Glosera Berlín zatím sbírá názory jednotlivých zemí EU na budoucnost euroústavy. "Základní melodii ale již máme," řekl Gloser během své úterní návštěvy Prahy. Podle něj je znatelný pokrok v tom, že již nikdo neříká, že je evropská ústava mrtvá.

V Berlíně tak vládne kontrolovaný optimismus, dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy