Klaus na Hradě. ODS a ČSSD nabraly na síle

Petr Holub
16. 2. 2008 13:30
Jak číst prezidentskou volbu stranu po straně
Pro Klause a za silnější ODS.
Pro Klause a za silnější ODS. | Foto: Ludvík Hradílek

Analýza - Prezidentská volba ukázala, že Česko směřuje k systému dvou stran.

Svědčí o tom, že experti občanských i sociálních demokratů na závěr volby už neztratili ani slovo o tom, že příště budou prezidenta volit přímo občané. Zato byli reportéři Aktuálně.cz svědkem úvah, že volby do sněmovny by měly být většinové, aby se snížil vliv malých stran.

Takové bylo pro příznivce Topolánka i Paroubka poučení z prezidentské volby.

"A bez komunistů!"

Občanští demokraté obrátili fiasko z minulého týdne ve svůj prospěch o 180 stupňů.

Stačil k tomu pouhý přesun tří hlasů.

Když se senátor Josef Kalbáč (KDU-ČSL) a poslanec Evžen Snítilý (ČSSD) uzdravili natolik, že opět mohli volit Klause, a když naopak poslankyně Olga Zubová (SZ) onemocněla natolik, že nemohla volit Švejnara, vyšel mimořádně příznivý výsledek: prezidenta zvolilo 122 členů ODS, 14 lidovců, 3 bývalí sociální demokrati a dvě nezávislé senátorky.

"Klause zvolila přirozená koalice - bez korupce a bez komunistů," pochválil se šéf ODS Mirek Topolánek.

Právě veřejná volba, kterou ODS zprvu odmítala, dala možnost dokázat, že tentokrát je Václav Klaus na Hradě bez přispění komunistů.

Neúčast Zubové zase dodala argument, že tentokrát se vítězství ODS neopírá o hlas sociálnědemokratického přeběhlíka. Prezident vyhrál o dva hlasy.

Foto: Ludvík Hradílek
Přečtěte si více o neúčasti Zubové:
Rozhovor: Je směšné, když mě chtěli přivézt zpátky

Před občanskými demokraty se navíc otevírá cesta, jak posílit svůj vliv ve sněmovně. Pokud si Snítilý rozmyslí svou rezignaci na poslanecký mandát a ODS tak získá na podporu své vlády třetího poslance ČSSD, chybí už jen čtyři hlasy k tomu, aby se o americkém radaru v Brdech, anebo o energetických otázkách mohlo rozhodovat bez Zelených, kteří odmítají radar i nové atomové reaktory.

Evžen Snítilý na rauchpauze
Evžen Snítilý na rauchpauze | Foto: Ludvík Hradílek
Přečtěte si více o vyhazovu Snítilého
Rozhovor: Přísahám na životy dětí, úplatek jsem nevzal

Paroubek vládcem levice

Sociální demokraté osvědčili své schopnosti při první prezidentské volbě před týdnem, kdy prosadili svůj vlastní scénář a zabránili tak spolu se Zelenými, komunisty a několika lidovci a nezávislými zvolení Klause.

Klíčový moment: Vojtěch Filip říká Janě Bobošíkové, že nemá šanci a ať stáhne kandidaturu.
Klíčový moment: Vojtěch Filip říká Janě Bobošíkové, že nemá šanci a ať stáhne kandidaturu. | Foto: Ludvík Hradílek

Během týdne před druhou volbou už nechystali žádné překvapení a nakonec prohráli. Využili však nešikovného tahu KSČM, která navrhla vlastní prezidentskou kandidátku Janu Bobošíkovou a snažila se vyjednat s ČSSD a Zelenými společnou strategii proti radaru.

Sociální demokraté neustoupili ani v nejmenším, obvinili KSČM ze spolupráce s ODS a Jiří Paroubek dokonce komunistům poradil, koho nemají v květnu volit za předsedu: "Dokud bude v čele komunistické strany Vojtěch Filip, těžko si dokáži představit, že s KSČM budeme spolupracovat."

Když KSČM pod tlakem nakonec Bobošíkovou stáhla ještě před první volbou, potvrdila tím, že na levici rozhoduje jediný muž - a tím je Jiří Paroubek.

Lidovci v ohrožení

Jak se po prezidentské volbě vyjádřil jeden z členů vedení ODS, komunistům hrozí totéž, co lidovcům: stanou se "béčkem" silnější strany, která bude rozhodovat o jejich politice.

Pokud se volební systém do sněmovny změní na většinový, mohou se pak bez problémů přidat k většímu partnerovi: komunisti k ČSSD, lidovci k ODS.

Komunisté lavírováním před druhou volbou nic nezískali. Lidovci sice mají od Topolánka slib o církevních restitucích a návratu předsedy Jiřího Čunka do vlády, premiérovy závazky jsou ale neurčité.

Velikost restitucí se z navrhovaných 134 miliard korun může ve sněmovně snížit. V druhém případě Čunka premiér pouze řekl, že příznivě posoudí žádost lidovců o Čunkův návrat.

Zákonodárci zatleskali vítězi prezidentských voleb vstoje.
Zákonodárci zatleskali vítězi prezidentských voleb vstoje. | Foto: Tomáš Adamec
Co Topolánek sliboval a jak reagoval Čunek?
Výměnu politických vzkazů a průběh volby naleznete v online přenosu z páteční volby zde

Volba prezidenta však výrazně ilustrovala rozkol ve straně, když na jedné - Švejnarově - straně identifikovala předsedu Čunka a na druhé - Klausově - čtyři ministry Topolánkovy vlády.

Čunek v prezidentském sporu přišel i o podporu svých dvou místopředsedů. Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek a pardubický vicehejtman Roman Línek totiž preferují Klause.

Nadcházející těžké časy pro lidovce věští fakt, že lídři nevyslyšeli hlas svých voličů, kteří si místo Klause přáli Švejnara. Také není pochyb o nespokojenosti prezidentských vyjednavačů z ODS, kterým vadí, že Čunek neuhlídal senátora Kalbáče a nechal ho při první volbě odejít. Vinou Kalbáčova odchodu se přitom muselo volit znovu.

Jak to bylo posledně s odchodem Kalbáče?
Muž, který to rozhodl - lidovecký senátor Kalbáč

Vada na kráse Zelených

Čest malých stran zachraňovali Zelení, kteří si mohou připisovat zásluhu, že nečekaně silného Klausova konkurenta navrhli jako první.

Strategie jejich předsedy Martina Bursíka tak po vstupu do sněmovny a do vlády slavila třetí velký úspěch.

Získaný politický kapitál může využít další spoluprací s Janem Švejnarem. Ten se zatím jasně nevyjádřil, jestli skutečně chce v Česku dál politicky pracovat.

Krátký projev měl také poražený kandidát Švejnar. Rozloučil se slovy "Nadále věřím v úspěch České republiky a pomůžu jí k úspěchu, jak bude potřeba."
Krátký projev měl také poražený kandidát Švejnar. Rozloučil se slovy "Nadále věřím v úspěch České republiky a pomůžu jí k úspěchu, jak bude potřeba." | Foto: Tomáš Adamec
Přečtěte si o dalších plánech Jana Švejnara:
Rozhovor po volbě: I prohru beru jako úspěch

Nejistotu menších konkurentů ODS a ČSSD přesto připomněla neúčast poslankyně Zubové na druhé volbě a viditelná nervozita lídrů SZ, když ji měli vysvětlovat.

Pokud Zubová nepřijela skutečně vinou náhlé nevolnosti, pak nemoc přišla v nevhodnou chvíli, protože poskytla prostor k řadě spekulací, z jakých důvodů vlastně nedorozumění ve Straně zelených vzniklo.

Středočeská poslankyně se možná náhodou dostala do stejné pozice jako senátor Kalbáč. ODS může stáhnout svého kandidáta ve strakonickém volebním obvodě, kde bude Kalbáč na podzim obhajovat svůj mandát. Zelení zase mohou uzavřít výhodnou koalici s ODS po krajských volbách ve Středních Čechách. Obě události budou považovány za důsledek prezidentské volby.

 

Právě se děje

Další zprávy