Klaus se stal prezidentem. Těsně, po 6 kolech volby

Reportéři Aktuálně.cz
15. 2. 2008 20:55
Uvnitř : Celodenní online přenos z Pražského hradu
Václav Klaus sklidil při příchodu potlesk ze strany občanských demokratů.
Václav Klaus sklidil při příchodu potlesk ze strany občanských demokratů. | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Českou republiku čeká dalších pět let v čele s Václavem Klausem.

Ve třetím kole druhé volby, tedy na šestý pokus, porazil ekonoma Jana Švejnara. Ve volbě, v níž se hlasy poslanců a senátorů sčítají, získal čestný předseda ODS a dosavadní prezident minimální počet hlasů potřebných k výhře: 141. Vyhrál, ale jde - nejspíše i kvůli tomu, že se nevolilo tajně - o jeho nejslabší výsledek.

Václav Klaus vytěžil z ostré přestřelky mezi ČSSD a komunisty. (O roztržce si více přečtěte zde)

Sociální demokraty popudilo, že komunisté nasadili svou vlastí kandidátku Janu Bobošíkovou. Předseda ČSSD Jiří Paroubek dokonce poté, co Bobošíková odstoupila, vyzval komunisty, aby si převolili vedení, protože s Vojtěchem Filipem už nehodlá jednat. A také s nimi o další podpoře Klausova konkurenta nejednal.

Zelení se na poslední chvíli pokusili zvýšit počet těch, kteří budou proti Klausovi. Vyslali ministryni Džamilu Stehlíkovou do místa bydliště nemocné poslankyně Olgy Zubové (SZ), aby se pokusila ji na Hrad přivést a tím zvýšit kvórum tak, aby Václav Klaus nemohl získat potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. Stehlíková však Zubovou v Kutné Hoře nenašla.(čtěte více o nemoci Zubové - zde) 

Oslava v Kogu

Pár minut před šestou bylo jasno: Václav Klaus uhájil svůj úřad. Poskytl rozhovory a vydal se slavit. Česká televize přinesla záběry, na nichž rozesmátý prezident obcházel se skleničkou v ruce hosty, které pozval do pražské restaurace Kogo.

Podle televize přišli se staronovou hlavou státu slavit nejen politici ODS, ale také například předseda lidovců Miroslav Kalousek nebo poradce premiéra Topolánka Marek Dalík. Podle Pavla Béma, jednoho z vyjednavačů Klausova zvolení, potrvá oslava celou noc.

19:00 - Poblíž Španělského sálu na Pražském hradě zůstávají už jen opozdilci. Redakce Aktuálně.cz končí online přenos. Děkujeme vám za pozornost.

18:50 - Evžen Snítilý, kterého ráno vyloučila ČSSD z klubu poslanců, má podle infromací Aktuálně.cz i na Hradě ochranku. Svědci ho viděli odjíždět v Audi s dvěma bodyguardy.

18:46 - Džamila Stehlíková se právě teď vrátila z Kutné Hory. Jela tam společně s Jiřím Hormadou hledat Olgou Zubovou. Aktuálně.cz řekla: "Nejela jsem tam, abych ji za každou cenu přivezla. Zneklidnil mě její zdravotní stav, kolaps. Ale nezastihli jsme ji doma a nezvedá nám ani telefony, jen vybraným ososbám a novinářům. Upřímně řečeno jsem čekala, že bude v nemocnici. Když se člověk nezúčastní volby prezidenta... Jestli to budeme nějak řešit? Jak to chcete řešit. Nevím, co si myslet. Volba dopadla, jak dopadla, doufám, že příště už budeme volit prezidenta přímo, zelení pro to udělají zákon. Občané si to přejí."

18:25 - Podle informací deníku Aktuálně.cz dostali lidovci od svých příznivců přes 700 sms zpráv, v nichž zákonodárcům KDU-ČSL radili, komu dát hlas. Podle mluvčího KDU-ČSL Martina Horálka se přes 85 procent z těch, co zprávy volitelům posílali, vyslovilo pro volbu Jana Švejnara.

Václav Klaus v novinářském obležení. Právě byl zvolen prezidentem České republiky.
Václav Klaus v novinářském obležení. Právě byl zvolen prezidentem České republiky. | Foto: Tomáš Adamec

18:11 - Na krátkém briefingu Václav Klaus zhodnotil prezidentskou volbu. "Parlament předvedl, že volba může probíhat důstojně. Za to velmi děkuji. Velmi děkuji ODS, která mě navrhla a která za mnou tak pevně stála. Děkuji i dalším volitelům, kteří se nenechali vylekat tou podivnou atmosférou, která tady vládla."
Co dále Václav Klaus řekl čtěte zde

17:59 - Šéf sněmovny Miloslav Vlček ukončil společnou schůzi obou komor Parlamentu.

17:56 - S krátkým projevem vystoupí i Jan Švejnar. "Vážím si podpory, a i když jsem nebyl zvolen, věřím že důvěra nebyla nadarmo," řekl například.
Co dále Jan Švejnar řekl čtěte zde

17:55 - Václav Klaus pronáší svůj první projev pro nové prezidentské období. ""Chtěl bych vám opravdu poděkovat za důvěru, kterou jste mi tímto vyslovili. A chtěl bych vám říci, že vaši důvěru nezklamu...Oceňuji dnešní důstojný průběh, poučili jsme se z minulého týdne. Doufám, že to bude závdavkem do budoucnosti...Chtěl bych všechny ujistit, že oba mé kandidátské projevy platí, i ten dnešní i ten z minulého týdne, platí i po volbě."
Co dále Václav Klaus řekl čtěte zde

Václav Klaus děkuje zákonodárcům za své znovuzvolení.
Václav Klaus děkuje zákonodárcům za své znovuzvolení. | Foto: Tomáš Adamec

17:51 - Vlček řekl, co všichni vědí: "Ve třetím kole byl zvolen prezidentem republiky pan Václav Klaus." První gratulantkou je tentokrát bývalá místopředsedkyně ODS Libuše Benešová.

17:48 - "Hlasování se zúčastnilo 279 poslanců a senátorů. Pro kandidáta Václava Klause hlasovalo 141...," čte šéf sněmovny Vlček. Přerušuje ho potlesk. ODS vstává. K Václavu Klausovi běží Mirek Topolánek a gratuluje mu. Následují další zákonodárci, mezi nimi i Jiří Paroubek. Následují další a další. Trochu bokem postává Jan Švejnar, který chce Klausovi také popřát. Někteří zákonodárci, poté, co popřáli staronovému prezidentovi, děkují i jemu.

17:46 - Poslance a senátory už svolává gong do Španělského sálu. Za chvíli se Česko oficiálně dozví, kdo bude v dalších pěti letech prezidentem.

17:38 - Atmosféra ve Španělském sále je více než uvolněná. Mirek Topolánek a šéf klubu poslanců ODS Petr Tluchoř se usmívají, gratulují Václavu Klausovi. Ministr vnitra Ivan Langer plácá po zádech stranického kolegu Hálka.

17:35 - Předseda ČSSD Jiří Paroubek  pogratuloval Václavu Klausovi ke zvolení. "Teď už je jasné, že byl zvolen. Ale měl by si uvědomit, že byl zvolen jen díky tomu, že nebyla přítomna poslankyně SZ Olga Zubová. A že poslanec Snítilý na poslední chvíli přestoupil tak trochu do jiného vlaku."
Dále řekl, že by jeho strana dál ráda spolupracovala s Janem Švejnarem: "Uvidíme, jaká spolupráce dál bude možná."

17:30 - Šéf KSČM Vojtěch Filip se netají se svým rozladěním. "Nejsem spokojen, protože se nepodařilo naplnit usnesení, že KSČM nebude volit Václava Klause. Ostatně - hlavní vinu mají přeběhlíci - poslanci Melčák, Pohanka a Snítilý," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

17:27 - Zpravodajky Aktuálně.cz hlásí, že se v kuloárech hovoří o tom, že Václav Klaus získal přesně potřebných 141 hlasů.

17:26 - Miloslav Vlček přerušil schůzi do 17:45.

17:23 - ČTK tvrdí: Ve třetím kole byl zvolen Václav Klaus prezidentem.

17:22 - Začíná třetí kolo volby. Aby některý z kandidátů vyhrál, potřeboval by získat z obou komor dohromady alespoň 141 hlasů.

17:15 - Předseda schůze Miloslav Vlček zahajuje přerušenou schůzi. Okamžitě zahajuje třetí kolo volby.

17:05 - V kuloárech se rozvíjí spekulace, že ČSSD stáhne kandidaturu Jana Švejnara a ve třetím kole opustí sál, aby nijak neasistovala zvolení Václava Klause. Jiří Paroubek to oficiálně odmítl: "O ničem takovém neuvažujeme," řekl Aktuálně.cz

Premiér Topolánek se dnes tváří uvolněně.
Premiér Topolánek se dnes tváří uvolněně. | Foto: Tomáš Adamec

16:40 - Olga Zubová v telefonickém rozhovoru pro Aktuálně.cz řekla, že se žádná schůzka s Džamilou Stehlíkovou neodehrála, ale že je samozřejmě doma. Více čtěte zde.

16:35 - Džamila Stehlíková (SZ) nemůže Olgou Zubovou doma v Kutné Hoře najít. Přestala zvedat telefony. Nebere je ani Zubová.

16:25 - Zpravodajové Aktuálně.cz na Hradě zjistili, že pro Švejnara prokazatelně ve druhém kole nehlasovali tito komunisté: Václav Exner, Stanislav Grospič, Josef Šenfeld a Josef Vondruška.

16:20 - Schůze byla na žádost zelených přerušena. SZ si vyžádala pauzu 45 minut.

16:19 - Vlček čte oficiální výsledky. Klaus získal hlasy 93 poslanců a 48 senátorů. Švejnar získal hlasy 94 poslanců a 32 senátorů. Podívejte se na grafický přehled.

16:18 - Předseda schůze Miloslav Vlček zahajuje přerušenou schůzi.

16:15 - Ministryně Džamila Stehlíková (SZ) skutečně vyrazila za Olgou Zubovou: "Já za ní jedu jako kolegyně, kamarádka a také jako lékařka, abych zjistila, jak se cítí. Chci se s ní sejít, abychom si mohli v klidu promluvit," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz. V místě jejího bydliště by měla být během deseti-dvaceti minut. Netuší, zda ji přiveze zpátky na Hrad: "To je otázka toho, jak se cítí. Souvisí to s jejím zdravotním stavem."

15:55 - První neoficiální výsledky druhého kola: Ani v něm nebyl nikdo zvolen. Pro Václava Klause odevzdalo své hlasy 93 poslanců a 48 senátorů. Pro Jana Švejnara pak 94 poslanců a 32 senátorů.

15:53 - Podle neoficiálních informací vyslali zelení za nemocnou Olgou Zubovou ministryni Džamilu Stehlíkovou. Ta není poslankyní, ani senátorkou, tudíž na schůzi nebude chybět. Stehlíková by se měla pokusit přivést Zubovou alespoň na třetí kolo volby. Je pravděpodobné, že si zelení vyžádají pauzu.

15:50 - Předseda schůze Miloslav Vlček přerušil jednání na 25 minut, aby mohla volební komise sečíst hlasy. Schůze začne v 16:15.

Místopředseda senátu Jiří Liška a Václav Klaus. Nebo Václav Havel?
Místopředseda senátu Jiří Liška a Václav Klaus. Nebo Václav Havel? | Foto: Ludvík Hradílek

15:35 - Volba pokračuje, začalo se hlasovat ve druhém kole.

10:36 - Online from Prague Castle - Czech presidential election
(on-line přenos v angličtině čtěte zde)

15:34 - Pro Václava Klause odevzdalo své hlasy 93 poslanců a 48 senátorů. Pro Jana Švejnara pak 104 poslanců a 32 senátorů. Do 2. kola postupují oba kandidáti.

15:32 - Předseda schůze Miloslav Vlček zahájil přerušenou schůzi.

15:28 - Podívejte se: Takhle dopadlo první kolo volby

15:25Jiří Paroubek  (ČSSD) nechává další vyjednávání na Janu Švejnarovi. Na otázku ČT, zda bude ještě jednat s komunisty, aby dali svůj hlas Janu Švejnarovi i ve 3. kole odpověděl: "Tak podívejte, to musí jednat Jan Švejnar," prohlásil šéf ČSSD.

15:23 - Poslanec ČSSD Evžen Snítilý, kterého ráno vyloučili z klubu, hlasoval skutečně pro Václava Klause. Předsedu ČSSD Jiřího Paroubka to nepřekvapilo: "Předpokládám, že nebude dlouho ani členem sociální demokracie," řekl v rozhovoru pro ČT Paroubek.

Jiří Paroubek během přestávky
Jiří Paroubek během přestávky | Foto: Ludvík Hradílek

15:23 - V bufetu je veselo. Mladí sociálně demokratičtí poslanci Jeroným Tejc a Jan Hamáček postávají u bufetového stolku s růžovým ubrusem a za zuby cedí písničku: "Už je to uděláno, úúúž je to hotovo...."

15:20 - Mnozí zákonodárci využili pauzu na cigaretu. Tady se stávají spekulace a zákulisní tahy kolem první volby terčem vtípků. "Pojď za náma," volá komunistická poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová na senátora Jaroslava Kuberu (ODS). "Neee, ještě nás někdo vyfotí, to ne," opáčí na oko Kubera, ale vzápětí Zuzku objímá už kolem ramen a švitoří u cigarety.

15:16 - Podle prvních neoficiálních výsledků se podařilo postoupit oběma kandidátům. Jan Švejnar zvítězil díky hlasům komunistů v Poslanecké sněmovně, Václav Klaus v Senátu. Klaus přitom v součtu získal neoficiálně 141 hlasů, což by mu ve třetím kole volby stačilo ke zvolení. Jan Švejnar získal 136 hlasů.

15:13Miloslav Vlček (ČSSD) přerušil schůzi na patnáct minut. Zákonodárci se sejdou znovu v 15:30.

15:12 - Dohlasováno. Volební komise nyní hlasy sečte.

14:56 - Členové volební komise i skrutátorky jsou na svých místech. 1. kolo druhé volby začíná.

14:48 - Miloslav Vlček zahájil přerušenou schůzi. Nyní proběhne 1. kolo druhé volby.

14:41 - Senátor Karel Barták (KDU-ČSL) potvrdil, že se volby nezúčastní. "Samozřejmě, to mé rozhodnutí platí. O lidech se má hlasovat vždy tajně," myslí si senátor Barták. Chyběl i při minulé volbě.

14:35 - Aktuálně.cz se na základě výsledků první volby, prohlášení jednotlivých volitelů i dnešní situace ve Španělském sále pokusilo odhadnout, jak by v tuto chvíli mohlo dopadnout třetí kolo volby. Podle tohoto odhadu může Klaus počítat se 141 hlasy, což mu ve třetím kole zajišťuje zvolení prezidentem.

14:20 - Miloslav Vlček vyhlásil pauzu 20 minut na přípravu veřejné volby prezidenta republiky.

14:18 - Média dokumenty o tom, kdo jak ve veřejné volbě hlasoval, nedostanou. Z přítomných 81 senátorů hlasovalo pro pouze 16, proti 28. Z přítomných 199 poslanců hlasovalo pro jen 80 , proti 54. Ani jedna z komor s návrhem senátora Mejstříka nesouhlasila.

Dostane Jiří Čunek své křeslo?
Dostane Jiří Čunek své křeslo? | Foto: Ludvík Hradílek

14:15 - Zákonodárci hlasují o návrhu senátora Martina Mejstříka, aby hlasovací listiny nebyly po volbě skartovány a byly poskytnuty médiím.

14:13 - "Konstatuji, že jsme rozhodli, že prezidenta republiky nebudeme volit podle předloženého návrhu - tedy nebudeme volit tajně," řekl šéf sněmovny Miloslav Vlček . Z přítomných 199 poslanců hlasoval pro tajnou volbu 1 poslanec a 78 proti. Z přítomných 81 senátorů hlasovalo 7 pro a 20 proti. Bude se tedy volit veřejně.

14:10 - Nyní čeká poslance a senátory hlasování o proceduře volby. Mají odpovědět, zda si přejí hlasovat v tajné volbě.

14:08 - Lidovci ústy šéfa klubu poslanců Pavla Severy oznámili, že nemá smysl jednat o jejich dřívějším návrhu při procedurálním hlasování sčítat hlasy obou komor dohromady.

14:06 - Šéf klubu ODS Petr Tluchoř požádal o slovo a oficiálně oznámil, jak už redakce Aktuálně.cz informovala, že občanští demokraté nebudou blokovat veřejnou volbu prezidenta. "My jsme přesvědčeni, že je nutné pokračovat ve volbě, že je nutné zvolit prezidenta."

14:04 - Miloslav Vlček , který schůzi řídí, po pauze znovu zahájil jednání.

Foto: Aktuálně.cz

14:03 - Martin Bursík komentuje nepřítomnost Olgy Zubové: "Nemám s ní žádný kontakt, nemohu vám říct víc. Ale strašně mě to mrzí, narušilo to konzistenci zelených." Komunisté podle něj mají jasně říct, že je jejich zodpovědností, až nebude zvolen Jan Švejnar. "Blafují a jejich jednání je nesolidní. Nemám s nimi o čem jednat. Něco se dohodne a pak se chovají jinak."

13:58 - Žádost zelených vypárovat nemocnou Olgu Zubovou ODS odmítla. Švejnarovský tábor zůstává oslaben.

13:51 - Šéfovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi přišla písemná omluva nepřítomné poslankyně Strany zelených Olgy Zubové. Ta po operaci zůstala v domácím léčení.

13:18 - Ostrá hádka ČSSD-KSČM pokračuje
"Dokud bude v čele komunistické strany Vojtěch Filip , těžko si dokáži představit, že s KSČM budeme spolupracovat," řekl dokonce Jiří Paroubek.

13:10- Jiří Paroubek řekl, že Jan Švejnar po odstoupení Bobošíková má "nějakou šanci." Ale není velká. "Komunisté svými nelogickými kroky znejistěli středopravicové senátory a tím myslím znemožnili volbu Jana Švejnara. My jsme jim vyšli vstříc v jejich požadavcích a za to jsme od nich slyšeli jen urážky. Udělal jsem si obrázek o tom, jak se dá s touto stranou spolupracovat," řekl.

13:08 - Co udělají komunisté? Filip naznačil, že Jan Švejnar nemůže počítat s bezvýhradnou podporou KSČM ani v prvních dvou kolech. "Po jeho vystoupeních tento týden si myslím, že nedostane všechny hlasy našich poslanců a senátorů," řekl Aktuálně.cz. Filip řekl, že sociální demokraté nemysleli vážně celou protiklausovskou koalici, když nechtěli podpořit do druhé volby nového protikandidáta. "Je to jejich věc, že nebude zvolen Jan Švejnar. Jim chybí poslanci," řekl.

13:05 - Co udělají komunisté? Předseda strany Vojtěch Filip řekl, že do druhého kola podpoří komunisté Švejnara. Ve třetím kole už nikoli. "Ještě budeme jednat na klubu. Ale řekl bych, že podpora Jana Švejnara ve třetím kole je prakticky vyloučená."
Během dopoledne na Hradě jednal s předsedy Strany zelených a ČSSD. "Oba předsedové mi řekli, že svůj názor na podporu Švejnara nezmění. To jsem sdělil paní Bobošíkové a ona se sama rozhodla," řekl Filip. Dodal, že "po vystoupení pana Paroubka nemáme o čem jednat."

Jana Bobošíková se právě vzdala své kandidatury na post prezidenta ČR.
Jana Bobošíková se právě vzdala své kandidatury na post prezidenta ČR. | Foto: Ludvík Hradílek

13:00 - Jana Bobošíková dává první rozhovory po položení kandidatury. "Jsem velmi pyšná, že jsem dostala možnost promluvit do volby prezidenta republiky. Vážím si toho." Na dotaz, koho teď podpoří komunisté, odpověděla: "Vojtěch Filip mi řekl, že v žádném případě nepodpoří Václava Klause."

12:55 - Miloslav Vlček , který schůzi řídí, vyhlásil pauzu do 14:00. Navzdory svému záměru nedal hlasovat o proceduře před obědem.

12:54 - Jana Bobošíková stáhla svou kandidaturu. "Jsem pragamatický politik a nechci prodlužovat to, co se dnes děje na Pražském hradě. Protože mezi první a druhou volbou byl tak krátký čas, že KSČM mi nemohla domluvit větší podporu, stahuji svou kandidaturu," řekla europoslankyně.

Jejímu rozhodnutí předcházela krátká schůzka s šéfem KSČM Vojtěchem Filipem, který ji informoval, že se mu nepodařilo získat pro Bobošíkovou větší podporu. "Tak jsme se dohodli, že mou kandidaturu stáhneme. Není to přeci překvapení, od začátku jsem říkala, že mé šance jsou velmi malé," komentovala Bobošíková.

Předseda komunistů Vojtěch Filip se baví s Janou Bobošíkovou.
Předseda komunistů Vojtěch Filip se baví s Janou Bobošíkovou. | Foto: Ludvík Hradílek

12:50 - Poslankyně Kateřina Jacques požádala šéfa klubu ODS Petra Tluchoře o vypárování kvůli absenci poslankyně Olgy Zubové. Ta se podle informací Aktuálně.cz dnes skutečně na Hrad nedostaví.

12:48 - Poslední řečníci za pultíkem. Vystupuje šéf schůze Miloslav Vlček , který říká, ať se zkrátí projevy a že chce ještě před přestávkou nechat hlasovat o způsobu volby.

12:43 - Hovoří další z těch politikům, kterým během týdne přišla poštou nábojnice. Senátorka Liana Janáčková (klub SNK): "Kdyby opravdu tato hrozba, tyto kulky, tyto dopisy anonmyní, kterým sice velkou důvěru nedávám, ale kdyby se se mnou něco stalo. Kdo se pak, pane Bursíku, pane Paroubku, pane Topolánku, pane Filipe, postará o mé děti? Postaráte se o ně? Já se o ně chci starat. Já chci chodit po této zemi, kterou miluji. Proto také chci tajnou volbu," řekla Janáčková. Na závěr se pozvala na večeři k Václavu Klausovi, kterého hodlá volit.
Zde si přečtěte o dalších případech předvolební špíny

Liana Janáčková se kulek nebojí.
Liana Janáčková se kulek nebojí. | Foto: Ludvík Hradílek

12:35 - Nezávislá senátorka Jana Juřenčáková v tmavé blůzce s flitry připomněla, že se v minulých dnech stala terčem výhrůžek, což v životě nečekala. "Všem bych chtěla vzkázat, že já se rozhoduji zcela svobodně." Vyzvala poslance, aby postupovali stejně a politická scéna se usmířila.

12:26 - První smích a potlesk pro řečníka, byť si ho sám asi nepřál. Místopředsedovi Senátu Jiřímu Liškovi (ODS) se podařilo označit za stávajícího prezidenta, jehož kvality vychvaloval a kterého bude mít tu čest dnes volit, Václava Havla.

12:20 - Řečníci se střídají. Ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi nebezpečně padá hlava. A další pikantnost: Poslanec zelených a ministr Ondřej Liška si převlékl oblek. Narozdíl od ostatních zákonodárců měl světlý oblek. To ho zřejmě vylekalo, a tak se převlékl

12:18 - Bývalá šéfka poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová podpořila Jana Švejnara. Poděkovala mu také za to, že se volby vůbec zúčastnil. Po ní vystoupil senátor Martin Mejstřík a předseda KDU-ČSL a senátor Jiří Čunek.

12:10 - Zástupci sociální demokracie obvinili svého nyní již bývalého kolegu Evžena Snítilého, že vzal peníze výměnou za podporu Václavu Klausovi. Zákonodárci ČSSD tvrdí, že Snítilý byl pod dlouhodobým tlakem spojeným s nabídkou peněz, aby "zradil". Snítilý v rozhovoru pro Aktuálně.cz přísahal, že je to nesmysl.

12:05 - Skončilo vystoupení Jiřího Paroubka . "Chceme, aby volba prezidenta byla veřejná. Aby prezidenta volili ne lobbisté, ale volitelé," řekl. Vyzval také přeběhlého poslance Evžena Snítilého ((ČSSD), který dnes oznámil, že zvolí Václav Klause, aby složil svůj mandát.

Bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý
Bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý | Foto: Ludvík Hradílek

11:58 - Představitelé ODS poprvé v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznali, že nebudou blokovat veřejnou volbu. "Víme, že stejně máme málo šancí. Nebudeme dělat potíže," uvedl jeden z volitelů ODS.

11:55 - Šéf ČSSD Jiří Paroubek poukázal mimo jiné na způsob, jakým stávající prezident Václav Klaus vybírá zákony, na něž použije svého práva veta. Za Paroubkovy vlády je používal údajně v hojné míře, nyní během vlády Mirka Topolánka vůbec. "Jsme hluboce přesvědčeni, že Česká republika potřebuje prezidenta, který bude dbát ducha i litery Ústavy," řekl. "Shrnuto a podtrženo, naším kandidátem na prezidenta republiky je Jan Švejnar. Nemáme důvod na tom něco měnit," ujistil Paroubek.

11:41 - Vystoupil také senátor Karel Barták(KDU-ČSL), jeden z těch, kteří minulý týden chyběli. Vysvětluje, proč se posledně nezúčastnil ani jednoho kola první volby prezidenta. "Důvodem, že jsem odešel ze sálu, nebyly extrasystoly, které se zvyšovaly," odmítl spekulace, že za jeho odchodem byl špatný zdravotní stav. Odešel proto, že odmítá veřejnou volbu. Za demokratičtějsí považuje volbu tajnou.

11:30 - Eurposlankyně Jana Bobošíková zaujala stejnou pozici, jakou měl Jan Švejnar během celé minulé volbya má i dnes: Při každém proslovu se dívá pouze na řečníka. Stávající prezident Václav Klaus si dělá poznámky, občas pohlédne do sálu.

11:25 - V rozpravě se střídají přihlášení řečníci. Předsedkyně senátorského klubu KOD Soňa Paukrtová, po ní se za pultík postavil poslanec Miroslav Grebeníček. Obšírně hovoří o morálce, boji za svobody a politické kultuře.

11:20- Redakce Aktuálně.cz udělala první propočet, jak může dopadnou první kolo dnešní prezidentské volby. Podívejte se na simulaci. (i s vysvětlivkami si můžete projít data zde)

11:16 - Dalším řečníkem je místopředseda sněmovny a šéf komunistů Vojtěch Filip. Jeho vystoupení je obhajobou komunistické kandidátky. "Janu Bobošíkovou můžete nenávidět nebo ji můžete uctívat... Je schopna se postavit proti proudu. Prostě bojuje, argumentuje a nebojí se diskuse. Vrátila do volby rozměr konkrétních témat," myslí si Filip. Zkritizoval praxi, kdy se druhá volba prezidenta koná již týden po první, ačkoli může být až za čtrnáct dní. Není pak podle něho v tak krátkém čase možné najít vhodného a volitelného kandidáta.

11:06 - Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek začal podobně jako Václav Klaus: I on připomněl, že před zákonodárci vystupuje již v páté volbě. "Snažme se dnes o návrat důstojnosti, která by snad k volbě prezidenta republiky měla patřit... My tu dnes neřešíme něčí vnitrostranické problémy. Nerozhodujeme o reformách... My tu volíme hlavu státu na dalších pět let. Nikdo si za pět let na naše dnešní problémy nevzpomene. Zkusme se podívat dál, za horizont této volby, za hranice našich mandátů," vyzval zákonodárce. Zopakoval tezi, že prezidentský úřad je vrcholem politické kariéry, nemůže být jejím začátkem. "Prezidentská volba není a nemůže být volbou proti někomu, volbou obstrukční... Přeji vám šťastnou ruku," prohlásil ministerský předseda.

10:59 - Nyní se budou u pultíku střídat řečníci, kteří se přihlásili do rozpravy.

10:58 - Skončil projev Jany Bobošíkové
Kandidátka komunistů Jana Bobošíková začala vzpomínkou na politické vězně a vězně z Buchenwaldu. A stejně jako Václav Klaus i Jan Švejnar zmínila, jaký byl uplynulý týden. Charakterizovala jej jako týden zastrašování a nátlaku na volitele.

Jana Bobošíková ve svém projevu vyjádřila obavy, že se nacházíme na hranici mafiánského režimu.
Jana Bobošíková ve svém projevu vyjádřila obavy, že se nacházíme na hranici mafiánského režimu. | Foto: Ludvík Hradílek

"Obávám se, že jsme na hranici. Stačí krok a propadneme se do mafiánského režimu." Apelovala na poslance a senátory, aby se zastali těch ekonomicky nejslabších. Kritizovala proto reformní kroky Topolánkovy vlády - daně i poplatky u lékaře, které "vyhánějí batolata a jejich matky od lékařské péče". "Nikdy nerezignujme na velké cíle," řekla a vyzvala, aby se Česko stalo silným konkurentem v globálním světě.
Zde naleznete dokument: Celé znění projevu Jany Bobošíkové

10:48 - Skončil projev Jana Švejnara
Ve své řeči zopakoval teze, které říkal po celou dobu své kandidaturu - že chce být prezident s tématem a stylem, sjednocujícím, který přispěje k bourání bariér, které rozdělují společnost.

Jan Švejnar po svém proslovu
Jan Švejnar po svém proslovu | Foto: Ludvík Hradílek

"Rád bych lidem vrátil víru ve smysl politiky... Budu prezidentem, který se s novou energií vrhá do nových výzev... Budu prezidentem, který nevnímá svůj úřad jako odměnu za zásluhy. Budu ctít Poslaneckou sněmovnu a Senát," řekl s tím, že i své výlučné kompetence bude konzultovat s oběma komorami Parlamentu. "Věřím, že jsem kandidátem, který sjednocuje a která je schopný jednat otevřeně s každým z vás."
Zde naleznete dokument: Celé znění projevu Jana Švejnara

10:36 - Online from Prague Castle - Czech presidential election
(on-line přenos v angličtině čtěte zde)

10:35 - Skončil projev Václava Klause
Ve svém projevu poděkoval těm poslancům a senátorům, kteří mu v minulé volbě dali hlasy. Připomněl také, že už přednáší pátý kandidátský projev. Hovořil o neschopnosti spolupracovat v české politice. "Přál bych si, aby po skončení dnešní volby byli účastníci dnešní volby schopní podívat se navzájem do očí. Což po minulé volbě nebyli." 

Václav Klaus mezi druhým a třetím kolem druhé volby
Václav Klaus mezi druhým a třetím kolem druhé volby | Foto: Tomáš Adamec

Klaus dále řekl, že má méně důvodů k delšímu projevu než při minulé volbě. "Zůstává málo, co mohu nyní prezentovat. Některými z vás jsem byl minule označen za člověka, který zastává extrémní názory a za muže včerejška... Pokud toužíte po takovém zítřku, kde je zastrašován každý, kdo chce projevit svůj názor, pak jsem mužem včerejška," řekl. Za muže včerejška se označil i proto, že nechce zemi, kde se zakazuje kouřit v hospodách a jiné drogy jsou legální. Je mužem včerejška i proto, že chce co nejdéle udržet jako českou měnu. "Vyberete-li někoho z mých konkurentů, volíte euro," řekl Klaus.
Zde naleznete dokument: Celé znění projevu Václava Klause

10:22 - Předsedající Vlček navrhl, aby se stejně jako minulý týden jako první hlasovalo o tajné volbě. Pak oznámil, jak bylo rozlosováno pořadí, v němž budou kandidáti pronášet své projevy: 1. Klaus, 2. Švejnar, 3. Bobošíková.

10:20 - Zákonodárci si odhlasovali, že kandidáti na prezidenta České republiky - Václav Klaus, Jan Švejnar a Jana Bobošíková - mohou být na schůzi přítomni. Z galerie pro návštěvy se po jednom - a za potlesku - přesunuli ke stolkům kandidátů pod hlavní tribunou. Nejprve Jan Švejnar, který poté galantně podržel židli Janě Bobošíkové v černém kostýmu s lesklými lemy. Když ke stolku přecházel Václav Klaus, ODS tleskala ve stoje.

Jan Švejnar své konkurentce galantně pomohl s židlí.
Jan Švejnar své konkurentce galantně pomohl s židlí. | Foto: Ludvík Hradílek

10:16 - Poslanec Evžen Snítilý (ČSSD) novinářům v kuloárech řekl, že se již před dvěma lety se svojí ženou dohodl, že s politickou kariérou skončí. Také v rozhovorech připustil, že Václav Klaus je mu bližší, neboť ho "zná."

10:15 - Miloš Melčák řekl Aktuálně.cz, že bude volit za každé situace. "Je mi jedno, jestli bude volba tajná nebo veřejná. Já si za názorem stojím." Na otázku, zda bude volit znovu Václava Klause, nechtěl odpovědět.

10:14 - Ověřovateli společné schůze Poslanecké sněmovny a Senátu budou poslanci František Laudát (ODS) a Karel Korytář (ČSSD) a senátor Tomáš Grulich (ODS). Šéf sněmovny Vlček vysvětluje způsob dnešní volby.

10:05 - Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček právě zahájil společnou schůzi poslanců a senátorů ve Španělském sále. Zdraví a apeluje na slušnost. "Doufám, že přes všechny nežádoucí jevy, nakonec přispějeme k demokracii v naší zemi," řekl v úvodním projevu Vlček.

Předseda poslanecké sněmovny Vlček nabádal ke slušnosti.
Předseda poslanecké sněmovny Vlček nabádal ke slušnosti. | Foto: Ludvík Hradílek

9:55 - Bobošíková zůstává. Jiří Dolejš pro Aktuálně.cz potvrdil, že komunisté nyní svou kandidátku nestáhnou. "Předpokládám, že se bude vyjednávat před každým kolem volby. Paní Bobošíkovou nestahujeme. Ale platí, že držíme veřejnou volbu a nepodpoříme ani návrh na sčítání hlasů obou komor při hlasováních," řekl Aktuálně.cz Dolejš.

9:55 - Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) si myslím, že poslanec Evžen Snítilý (ČSSD) by se měl vzdát mandátu. "Myslím, že více poslanců se vyjádřilo, že je to nejlepší řešení." Sám Zaorálek však pochybuje, že se tak stane. Podle něj se tak rozšířily řady přeběhlíků. "Vypadá to tak, mně je to velice líto a skoro by se člověk omluvil občanům, že k tomu došlo," řekl Zaorálek.

9:52 - Jiří Paroubek řekl Aktuálně.cz, že je na stranických organizacích, zda vyloučí poslance Snítilého z ČSSD.
"Nechal bych to na jejich rozhodnutí v tuto chvíli," řekl. S komunisty už ČSSD o situaci kolem volby nejedná. Přestože se plán ČSSD na prosazení Jana Švejnara začíná hroutit kvůli absenci poslankyně Zubové a avizovanému hlasování senátora Kalbáče a právě sociálního demokrata Snítilého. "Nebudeme s nimi jednat. Jejich myšlenkové pochody jsou mimo naše uvažování," řekl Paroubek.

9:48 - Senátor Jaroslav Kubera (ODS) nezklamal a na Hrad znovu přišel s plyšovým medvídkem. Tentokrát je vyzdoben trikolorou: "Je ze srpna 1968," řekl Kubera.

9:34 - Poslankyně zelených Věra Jakubková (SZ) řekla Aktuálně.cz, že kolegyně Olga Zubová je po operaci a včera musela vyhledat pohotovost. "Také já jsem dostala sms, kde mi kolegyně vysvětluje, že dnes nepřijde," potvrdila Jakubková.
Ani předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených Kateřina Jacques nemá o informace, proč Zubová nepřijde na Hrad. "Bohužel a je to smutné, nemám žádné informace. Poslala mi jen SMS zprávu, že zůstává doma. Pak jsem jí volala a ona mi předala manžela. Ten na mojí otázku, zda ještě můžeme počítat s tím, že by přišla, odpověděl, že ne. Jsem z té situace zmatená, žádné takové indicie předtím nebyly."

9:25 - Poslanec Evžen Snítilý (ČSSD) byl vyloučen z klubu své strany. Aktuálně.cz řekl, že bude ve všech kolech volit Václava Klause. "Neobhájil jsem důvody, které mě k této volbě vedly a byl jsem klubem vyloučen," řekl Aktuálně.cz. Tyto důvody nechtěl upřesnit: "Nechtějte po mě, abych ty důvody sděloval médiím, když jsem se je před chvílí snažil vysvětlit kolegům a nepodařilo se mi to," soudí. Snítilý si ponechá poslanecký mandát. "Budu nezařazený poslanec, který bude hlasovat stejně jako ČSSD," dodal zjevně rozladěný politik.
Přečtěte si rozhovor se Snítilým: Proč budu volit Klause? Neumím to vysvětlit

Evžen Snítilý na rauchpauze
Evžen Snítilý na rauchpauze | Foto: Ludvík Hradílek

9:22 - Při volbě prezidenta bude chybět zelená poslankyně Olga Zubová. Vzkázala svému šéfovi strany Martinu Bursíkovi, že má teplotu a není ji dobře. Nyní už se svými kolegy z partaje nekomunikuje a nezvedá telefon. "Je to poměrně podivné," řekla Aktuálně.cz šéfka klubu poslanců SZ Kateřina Jacques.
"Překvapilo mě to,moc nás to mrzí. Co na to víc říct," řekl k absenci poslankyně Zubové Martin Bursík.

9:12 - Aktuálně.cz má informace, že i lidoveckému senátorovi Josefu Kalbáčovi je již lépe a na Hrad přijde. Bude volit Václava Klause, a to i v případné veřejné volbě.

9:10 - Karel Barták , nezávislý senátor za KDU-ČSL, který při minulé volbě chyběl, právě přišel na Hrad. Aktuálně.cz potvrdil, že se zachová naprosto stejně jako při první volbě. "Pokud se bude volit veřejně, nebudu hlasovat a odejdu ze sálu," řekl Barták.
Politik zásadně nesouhlasí s veřejnou volbou a proto se jí ani minule neúčastnil. Senátor se rozhodl odejít a tím snížit kvorum, přestože by mohl zůstat na místě a jednoduše nehlasovat. "Třicátého ledna jsem pro jedny noviny řekl, že když bude veřejná volba, odejdu. Svoje slovo dodržím a nebudu ho měnit. Tehdy jsem si neuvědomil, jak bude důležité, jestli zůstanu na místě nebo odejdu. Teď to vím, ale už zůstanu u toho,co jsem řekl. Kdybych to teď změnil, určitě by se spekulovalo, kolik jsem za to dostal a podobně," řekl Aktuálně.cz Barták.

Prezidentský kandidát Jan Švejnar se svou chotí vchází do Španělského sálu.
Prezidentský kandidát Jan Švejnar se svou chotí vchází do Španělského sálu. | Foto: Ludvík Hradílek

8:55 - Na Pražský hrad už se dostavila Jana Bobošíková, hlásí zpravodajky Aktuálně.cz. Na svůj projev si oblékla černý kostým a bílý kabát a je samý úsměv. "Cítím se velmi dobře. Jak jsem se připravila? Ráno jsem si umyla hlavu," žertuje.

8:50 - Návrat Jiřího Čunka do vlády komentuje také Martin Bursík (SZ): "Pro mě je priorita, aby to neznamenalo odchod Karla Schwarzenberga z vlády. O tom budu jednat, to je pro nás důležité, aby to nebylo na úkor jeho," řekl.

8:40 - Jiří Čunek (KDU-ČSL) pro Aktuálně.cz okomentoval svůj možný návrat do vlády, o kterém ráno hovořil premiér Topolánek. Řekl, že pokud bude zvolen Klaus, odnese mu Čunkovo jmenování. "Můj návrat do vlády v žádném případě nesouvisí s volbou prezidenta. Je úplně jedno, kdo bude zvolen, preferuju volbu tajnou. Můj názor zůstává: Volím Jana Švejnara."

8:05 - Pokud bude znovuzvolen Václav Klaus prezidentem, odnese mu premiér návrh na jmenování Jiřího Čunka do vlády. "Nevidím v tom problém. Byl to vynucený odchod z vlády. Po vyšetření všech těch kauz je návrat samozřejmý. Pokud KDU-ČSL chce mít ve vládě svého předsedu, bude ho tam mít," řekl. Odmítl komentovat, jak by na to reagovali zelení, kteří už v minulosti pohrozili odchodem z kabinetu, pokud se Čunek vrátí. "Ptáte se mě na věci, které nemíním říkat veřejně. Koalice první volbou dostala několik zásahů. Já doufám, že ne smrtelných. My jsme schopni spolu normálně komunikovat. Spíše potřebujeme trošičku time-out, potřebujeme si vylízat rány a ošetřit šrámy, a pak se mě ptejte na tyto věci."

8:00 - Premiér Mirek Topolánek po ránu využil sportovní terminologii, když reagoval na dotaz, jestli má potřebné hlasy pro Václava Klause pohromadě. "Jsem v roli kapitána týmu i exekutora pokutového kopu. A já nemůžu říct brankářovi, jestli budu střílet nahoru do šibenice - anebo jinam. Pokud tento výkop nedám, skončím jako exekutor i jako kapitán. Převzal jsem na sebe osobní odpovědnost za zvolení Václava Klause," připomněl.
Čtěte více: ODS věří, že má dost hlasů pro Klause. Přesto se bojí

7:50 - Do studia se dostavil předseda komunistů Vojtěch Filip. Zopakoval, že skutečně nasadí kandidátku strany Janu Bobošíkovou, která přednese svůj projev ve Španělském sále. "Další podpora záleží na tom, jestli projde do dalších kol." Filip uvedl, že ochota KSČM volit Jana Švejnara poklesla po výrocích, které prezidentský kandidát pronesl v uplynulém týdnu. Předseda strany rovněž naznačil, že komunisté nepodpoří návrh sčítat hlasy obou komor při procedurálním hlasování: "Je to jistě návrh, který je relevantní. Ale v tuto chvíli si myslíme, že to není návrh, který by vedl k veřejné volbě prezidenta a o tu my usilujeme."
Čtěte více: Švejnar má problém, 16 komunistů zvolí Bobošíkovou

7:45 - Předseda ČSSD Jiří Paroubek v ČT potvrdil noční jednání s komunisty. "My s nimi jednáme dlouhodobě, byla ještě jedna nebo dvě věci potřeba probrat - pro nás ne úplně podstatné... Výsledek bych si s dovolením nechal pro sebe." Paroubek očekává, že i revoltující poslanec Evžen Snítilý bude hlasovat pro stranického kandidáta Jana Švejnara. "Pokud bude postupovat v souladu s unesením sjezdu, všechno bude v pořádku. Pokud nebude, pak další spolupráci přehodnotíme. Pan Evžen Snítily je dospělý člověk, který musí chápat, že je tu stranická linie a určitý směr. Pokud to chápe, tak zůstane v klubu sociální demokracie."
Čtěte více: Snítilý tají, koho bude volit. Haškovi vyhrožují smrtí

7:20 - První ranní vyjádření šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka v Dobrém ránu ČT zní: Dnes nemusí být zvolen nikdo. "Rozhodnou to komunisté, právě oni mají v zásadě v rukou volbu prezidenta. Pokud ve třetím kole nepodpoří nikoho a zůstanou sedět ve Španělském sále, nemusí se nic stát. Nemusí být zvolen ani Václav Klaus, ani Jan Švejnar. Rozhodnou i tehdy, kdyby ve třetím kole odešli a tím by snížili kvórum potřebné pro zvolení. V případě Klause by jejich hlasy rozhodly zcela jistě, v případě Jana Švejnara jsou ty počty složitější." Odmítl propočítat, komu půjdou hlasy lidovců: "Platí usnesení, že křesťanští demokraté budou hlasovat čistě podle svého svědomí. "
Čtěte více: Chcete poradit lidoveckým volitelům? Pošlete jim SMS

7:15 - Předseda SZ a vicepremiér Martin Bursík živě z úřadu vlády říká, že zelení nepodpoří Čunkův návrh, aby se při hlasování o proceduře sčítaly hlasů poslanců a senátorů. Šance Jana Švejnara a Václava Klause vidí 50:50. "Všechna esa drží v ruce komunisté. Mohou rozhodnout o tom, kdo bude prezidentem. Mohou rozhodnout o vítězi i o způsobu volby, o kterém se dosud nevyjádřili jasným způsobem. Užívají si to až do konce a nám nezbývá, než sledovat, které eso vyloží."
Bursík online: Napsal jsem KSČM, ať stáhnou Bobošíkovou

Jaká byla předchozí dvě kola volby?

9. 2. - Další den volby hlavy státu nepřinesl výsledek - Členové Poslanecké sněmovny a Senátu na první pokus nezvolili nového prezidenta republiky. Podle oficiálních výsledků získal Václav Klaus ve třetím kole první volby 139 hlasů, což bylo o jeden méně, než potřeboval k vítězství. Druhé kolo volby se odehraje příští pátek.  On-line přenos z druhého dne volby naleznete v této zprávě
9. 2. - Další den volby hlavy státu nepřinesl výsledek - Členové Poslanecké sněmovny a Senátu na první pokus nezvolili nového prezidenta republiky. Podle oficiálních výsledků získal Václav Klaus ve třetím kole první volby 139 hlasů, což bylo o jeden méně, než potřeboval k vítězství. Druhé kolo volby se odehraje příští pátek. On-line přenos z druhého dne volby naleznete v této zprávě | Foto: Ludvík Hradilek
ŽIVĚ ze soboty: Volební pat. Příští volbu chtějí ODS i lidovci tajnou
Zelení se radí s Jiřím Paroubkem.
Zelení se radí s Jiřím Paroubkem. | Foto: Ludvík Hradílek
ŽIVĚ z pátku: Rozhodne sobota, Klaus i Švejnar jsou ve finále
 

Právě se děje

před 6 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy