Muž, který to rozhodl - lidovecký senátor Kalbáč

brp,jau
10. 2. 2008 21:05
Nevolil, prý po incidentu s neznámým mužem

Praha - Volbu prezidenta nakonec rozhodla absence. Mužem, který chyběl Václavu Klausovi, aby už v sobotu obhájil místo na Hradě, je lidovecký senátor Josef Kalbáč.

V pátek v obou kolech volby pro Klause hlasoval, ve finále však nenadále opustil Španělský sál. Nejprve svůj odchod odmítal jakkoliv vysvětlit, pak jej jeho kolegové odůvodňovali zdravotními problémy, v neděli pak sám senátor prohlásil, že z volby odešel poté, co ho rozrušil "incident s neznámým mladíkem".

Kalbáč z Hradu každopádně zmizel v době, kdy se ukázalo, že v řadách sociální demokracie nebude kvůli zdravotní indispozici hlasovat jeden z jejích poslanců a ODS nebude ochotna jeho neúčast vykompenzovat - tedy vynechat z hlasování jednoho jistého Klausova volitele.

Pro třetí kolo první volby to bylo rozhodující. Tým volitelů Václava Klause byl totiž v prvních dvou kolech stabilní - 122 zákonodárců ODS, 2 nezávislé senátorky Juřenčáková a Janáčková, 2 takzvaní přeběhlíci, poslanci Melčák a Pohanka, a zákonodárci lidové strany.

Nakonec nebyl zvolen ani Václav Klaus...
Nakonec nebyl zvolen ani Václav Klaus... | Foto: Ludvík Hradilek

Pro sobotní třetí kolo jich bylo podle informací Aktuálně.cz čtrnáct - devět poslanců a pět senátorů této strany.

Dohromady to dalo 140 hlasů - tolik, kolik by v sobotu ve třetím kole volby ke zvolení prezidenta stačilo.

Vzhledem k tomu, že před Kalbáčovým odchodem z jednání opustili Hrad dva jiní poslanci (zmíněný volitel z ČSSD a další lidovecký senátor Barták), kvórum pro volbu se snížilo na 279. Pro zvolení byla třeba nadpoloviční většina.

Tím, že z Hradu zmizel Josef Kalbáč se o jeden hlas snížilo nejen kvórum, ale ubyl i hlas pro Klause. Tedy: s Josefem Kalbáčem by bylo kvórum 279 a hlasů nejspíš 140 - vycházíme-li z toho, že v pátek lidovecký senátor v obou kolech Václava Klause volil.

Josef Kalbáč byl do Senátu zvolen před šesti lety v jednom z jihočeských volebních obvodů. Je možné, že bude chtít letos na podzim mandát obhajovat. Sociální demokracie láká právě do tohoto obvodu těžkého soupeře - režiséra Zdeňka Trošku, populárního tvůrce lidových komedií o slunci a senu.

... ani Jan Švejnar
... ani Jan Švejnar | Foto: Ludvík Hradilek

Na otázku, proč odešel a zda bude opět do Senátu kandidovat, v sobotu Josef Kalbáč neodpověděl. Po zmizení z Hradu vypnul mobilní telefon.

Kolegové jen krčili rameny. A připouštěli, že důvodem Kalbáčovy absence byly politické tlaky.

"Prostě se naštval. Bylo toho na něj už moc, ta masáž byla z obou dvou stran," řekl Aktuálně.cz jeden z lidoveckých volitelů. Fakt, že Kalbáč údajně v sobotu začal měnit názor a volil by Jana Švejnara, potvrdil v kuloárech i Jiří Paroubek.

Sám senátor však v neděli nabídl jinou verzi. Podle ní se mu na Hradě udělalo nevolno poté, co byl na toaletách osloven neznámým mladíkem. Ten na něj údajně agresivně vykřikl tři otázky. "První byla, jestli opět budu volit Václava Klause. Ta druhá, jestli budeme přesvědčovat ostatní naše kolegy, kteří chtějí volit profesora Švejnara. Za třetí, to byla spíš výhrůžka, řekl, že jestli bude zvolen Václava Klaus, tak to bude mít důsledky pro celou KDU-ČSL, včetně Vás," tvrdil Kalbáč v ČT.

Ať už se v sobotu odehrálo cokoliv, pro místopředsedkyni poslaneckého klubu lidovců Michaelu Šojdrovou je prý Kalbáčův případ důvodem k zamyšlení nad tím, jak volba probíhala. "Není normální, že se politici hroutí. Budu se nad tím zamýšlet. Veřejná volba je jen pro silné osobnosti, asi jsme si dost dobře neuvědomili, co to může obnášet," řekla Aktuálně.cz Šojdrová.

Foto: Aktuálně.cz
Online přenos z volby prezidenta
-
 ŽIVĚ: Nová volba v pátek. Zřejmě s Klausem i Švejnarem
Analýza
-
ODS prohrála Klausovi dvě kola prezidentské volby
Fotoblog
-
Pohled do zákulisí. Exkluzivně z Hradu
Video
-
Podívejte se na projevy Klause a Švejnara
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 4 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy