San Diego - Pětadvacet světových rekordů v plavání, které padly na pekingské olympiádě, fascinuje také vědce. A ti potvrzují názory trenérů i plavců, že hluboký olympijský bazén v Pekingu je prostě "rychlejší".
Proč?
Uplavat vlnám
Olympijský bazén v Pekingu, nazvaný Vodní kostka, je hluboký tři metry. Obvyklá hloubka plaveckých bazénů však bývá dva metry - a tak tomu bylo i při minulé olympiádě v Aténách, kde se podařilo překonat "jen" osm světových rekordů.
"Pohyb plavce ve vodě vytváří kolem jeho těla dvě vlny," popsal pro britský populárně vědecký časopis New Scientist profesor Brent Rushall z americké Státní univerzity v San Diegu.
První je rázová vlna, která vzniká před tělem a šíří se kolem něj a dolů. Druhá je zadní vlna za plavcem.
"Část rázově vlny vznikající před plavcem, která směřuje dolů, se odráží ode dna a vrací na hladinu. Když tam narazí na tělo plavce nebo na vlnu těsně za ním, sníží tím jeho rychlost," vysvětluje Rushall.
Když je tedy bazén hlubší, vrátí se vlna odražená ode dna, až když je už plavec dál, takže jej tolik neovlivní. Proto jsou mělčí bazény "pomalejší" než bazény hluboké.
Neobsazené dráhy
Pekingský bazén měl na každé straně jednu volnou plaveckou dráhu. Tím se prodlužila vzdálenost, kterou musí vlny způsobené plavci urazit, než se odrazí od okraje bazénu a jako rušivé vrátí zpět.
Časopis New Scientist však poznamenává, že podobně byl uzpůsobený už olympijský bazén v Aténách.
Švy svařené ultrazvukem
Plavcům také napomáhají nové plavky, kryjící velkou část těla sportovce. Jmenují se LZR Racer a firma Speedo, jež je letos v únoru představila, v nich navazuje na vývoj tohoto typu plavek, který začal na přelomu století.
Mají napodobit vlastnosti kůže mořských živočichů (někdy se uvádí žralok, jindy mečoun) a snáze překonat odpor vody.
V tiskové zprávě firma prozrazuje, že lehký materiál, z něhož jsou plavky vyrobeny, vodu odpuzuje. I švy byly svařeny ultrazvukem, aby nerušily hladké proudění kapaliny kolem nich. Plavky současně formují tělo plavce do pozice, která lépe prořezává vodu.
Plavci pak potvrzují, že několikavrstevný materiál nadnáší jejich tělo.
Bez rekordů znamená s menší přitažlivostí
K plaveckým rekordům na pekingské olympiádě tedy nepochybně napomohla konstrukce bazénu a nové plavky. Olympijský výbor však obojí povolil.
Je to podobné, jako když se v minulosti přestali skokani o tyči odrážet bambusovým klackem, rychlobruslaři změnila tvar bruslí a běžci začali místo po škváře běhat po polyuretanovém tartanu, který dává lepší odrazovou sílu.
Bez rekordů by přece olympiáda přišla o pořádnou dávku své přitažlivosti pro diváky i pro reklamní agenty.
Čtěte také: olympiáda očima vědy:
Proč nejrychleji sprintují Jamajčané? Jen geny nestačí
Jak dlouho budou lidé lámat rekordy?
Tajemství střeleckého úspěchu? Překonání gravitace
Názor: Má pekingské hledání dopingu vůbec smysl?