Jak dlouho budou lidé lámat rekordy? Pomůže genetika

Josef Tuček
18. 8. 2008 9:10
Sportovci ještě nenašli lidské limity. I díky technice
Běh. Gulnara Galkinová-Samitovová slaví na Národním stadionu v Pekingu vítězství a nový světový rekord v běhu na 3000 metrů překážek.
Běh. Gulnara Galkinová-Samitovová slaví na Národním stadionu v Pekingu vítězství a nový světový rekord v běhu na 3000 metrů překážek. | Foto: Reuters

Analýza - Stejně jako vždy dříve, i na pekingské olympiádě padají světové rekordy. Současní sportovci ukazují, že jsou silnější, rychlejší a vůbec zdatnější než jejich předchůdci.

Jak je to možné? Copak lidské výkony nemají přirozené limity, kterých měli sportovci dávno dosáhnout a už je nepřekračovat?

Pomáhají moderní technologie

Za některé lepší výsledky může spíše věda a moderní technologie než lepší fyzická kondice.

Čtěte také: Sprinter Bolt vyklusal ke světovému rekordu 9,69 s!

Příkladem na nynější olympiádě jsou plavky. Představují dosavadní vrchol vývoje trvajícího zhruba od roku 2000, na němž se mimo jiné podíleli konstruktéři americké kosmické agentury NASA. Plavky kombinují vrstvy plastů a látek a snaží se napodobit kůži žraloků a dalších vodních živočichů. Nemají tedy povrch lidské pokožky s malinkými póry a snáze překonávají odpor vody.

Od bambusu po skleněná vlákna

Ale podobná technická vylepšení znají z minulosti i jiné sporty. Skokani o tyči používali v době prvních olympijských her tyče z bambusu. V polovině minulého století se tyče začaly dělat z kovových materiálů a později ze skleněných vláken. Sportovci se díky nim dostávají výš než kdykoli dříve.

Pekingskou olympiádu ovládají plavky připomínající žraločí kůži.
Pekingskou olympiádu ovládají plavky připomínající žraločí kůži. | Foto: Reuters

V minulém desetiletí se změnil tvar bruslí pro rychlobruslení. Nové tvary mají lyže. Obuv pro běžce se vylepšuje téměř neustále. Běžcům ostatně pomáhá i povrch, po kterém běhají. Škvárovou dráhu vystřídala antuka a tu pak zase polyuretanový tartan, který má lepší odrazovou sílu. A tak dále.

A k tomu k rekordům pomáhá změna stylu. Třeba "zádový" flop změnil před čtyřmi desetiletími podobu skoku do výšky.

Vylepšené technologie a metodiky tedy nepochybně povedou k novým rekordům i v budoucnu, i kdyby se fyzické vlastnosti sportovců nijak neměnily.

Ale ony se také mění.

Medicína posiluje populaci

"Úměrně tomu, jak se zlepšuje medicína, snižuje se výskyt a závažnost mnoha chorob, které oslabovaly populaci. A díky tomu se může v průměru zlepšovat i výkonnost sportovců," shrnuje Miroslav Kučera, profesor sportovní medicíny z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Současně se dnes dá také lépe předem rozpoznat, na jaký sport se který člověk nejlépe hodí.

Čtěte také: doping
Autor fotografie: Reuters

Čtěte také: doping

Výkony sportovců samozřejmě zvyšují také podpůrné prostředky, i když jsou nepovolené. Více:

"Jeden typ svalových vláken je vhodný pro velký okamžitý výkon, jiný pro vytrvalost. Podle stavby svalů se tedy dá určit, jestli má běžec dispozice spíše pro sprint, nebo pro maratón," popisuje profesor Kučera. "Když pohybově nadané dítě s vlohami pro sprint trénuje na vytrvalostní běh, může v něm být dobré, ale nikdy se nedostane na špičku."

Současní odborníci tedy rozborem pohybových vlastností sportovce, anatomické stavby jeho těla, typu svalů a podobně dokážou lépe určit, k jakému sportu se kdo hodí. Tím tedy mohou přispět k tomu, aby se člověk s vhodnými dispozicemi věnoval vhodnému sportu. Takovému, v němž skutečně může trhat rekordy předchůdců.

Genetické testování

A pomůže i genetika. Vědci postupně poznávají, které geny a genové kombinace jsou vhodné pro provozování jednotlivých sportů. Je tedy dost pravděpodobné, že v budoucnu udělají genetický rozbor už u malého dítěte a určí, k jakému typu sportování má vlohy.

Vypadá to na první pohled děsivě. Ale něco podobného se stejně už dávno děje. Žádný vrcholový sportovní oddíl nepřijme někoho, u něhož si nevyzkouší, zda má talent k běhání, házení koulí či třeba zvedání zátěže. Genetické testování tedy jen přidá k tomuto výběru novou dimenzi.

"Vezměte si, že vrcholoví sportovci začínají trénovat v útlém dětství. A když jim rodiče vyberou nevhodný sport, mohou se u nich později projevit zdravotní problémy. Pokud by tedy lékaři mohli předem přesně poznat, jaké dispozice dítě má, mohli by je vyloučit z tréninku disciplín, které se pro ně nehodí a jsou pro ně zdravotně rizikové. A místo toho by mu doporučili vhodnější sport," říká profesor Kučera. "To by přece bylo i v zájmu takového dítěte."

Usain Bolt pózuje u tabule s hodnotou nového světového rekordu.
Usain Bolt pózuje u tabule s hodnotou nového světového rekordu. | Foto: Reuters

Rekordy budou padat dál

Pokud se tedy budou nadále technologicky vylepšovat sportovní pomůcky a bude možné lépe vybrat a trénovat talentované jedince, je vysoce pravděpodobné, že se lidské sportovní limity budou posouvat a umožní dosahovat nových rekordů.

Přinejmenším v několika příštích desetiletích.

Jeden zádrhel tu však stejně je.

Děti počítačového věku

"V současnosti jednoznačně přibývá dětí, které nemají potřebu velké pohybové aktivity, radši sedí u počítače, než by šly na hřiště. A ještě nevíme, jak se to projeví v příštích generacích," varuje Miroslav Kučera.

Fakticky se tedy může stát, že - tak jako nyní - se z malé části populace budou vybírat vrcholoví sportovci posouvající sportovní rekordy. Avšak zbytek lidstva, který sleduje tyto výkony jenom v médiích, bude v horší fyzické kondici než běžná populace dnes.

Dojatá Kateřina Emmons
Dojatá Kateřina Emmons | Foto: Reuters
Čtěte rovněž:
Analýza: Tajemství střeleckého úspěchu? Překonání gravitace
 

Právě se děje

Další zprávy