Slováci se už registrují k očkování ruským Sputnikem V, zájem je ale velmi malý

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 4. 6. 2021 8:19
Jen čtyři tisíce lidí se na Slovensku zaregistrovaly během prvních dvou dní na očkování ruskou vakcínou Sputnik V. Očkování touto látkou začne příští týden v pondělí, ale registrace zatím ukazuje, že zájem bude velmi malý.
Za jednu dávku vakcíny Sputnik V zaplatilo Slovensko 17 eur.
Za jednu dávku vakcíny Sputnik V zaplatilo Slovensko 17 eur. | Foto: Reuters

Podle slovenského Národního centra zdravotnických informací (NCZI) se za první den přihlásilo k očkování Sputnikem V 2604 osob. Největší zájem je ve věkové skupině 55 až 59 let.

"Po obrovské tříměsíční kampani proti Sputniku je to obrovský úspěch," uvedl ministr financí Igor Matovič, který ještě jako premiér v únoru zásilku z Ruska koupil.

Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský předpokládá, že z 200 tisíc dávek, které už v zemi jsou a za které slovenská vláda Rusku zaplatila, se využije alespoň 80 tisíc dávek. Za jednu dávku vakcíny zaplatilo Slovensko 17 eur (v přepočtu 433 korun).

"Výhradně Sputnik V preferovalo v dubnu sedm procent populace. Průzkum ale zároveň ukázal, že většina lidí, kteří upřednostňují Sputnik V, nemají v plánu se očkovat. Když tyto lidi odečteme, vyjde nám, že v dubnu se ve skutečnosti chtěla očkovat ruskou vakcínou přibližně dvě procenta slovenského obyvatelstva. Tedy zhruba 85 tisíc lidí," řekl webu dennikstandard.sk ředitel agentury Focus Martin Slosiarik.

Části dodaných vakcín ale vyprší expirační doba už v červenci. Od pondělí se mohou Slováci očkovat Sputnikem v osmi městech: Bratislavě, Piešťanech, Žilině, Nových Zámcích, Humenném, Michalovcích, Lučenci a Bojnici. Například v Košicích nebo Trnavě to možné není.

Sám ministr Lengvarský za ruskou vakcínu nelobbuje a řekl, že se jí očkovat nenechá. Totéž ale prohlásil minulý týden také Igor Matovič. Uvedl, že by mu to komplikovalo cestování, protože některé země očkování Sputnikem V neuznávají.

Ve středu večer Matovič na svém Facebooku napsal ostře o lidech, kteří odmítají Sputnik. "Na začátku odsuzovali ty, kteří se odmítali očkovat. Považovali je skoro za méněcennou rasu. Když jsme zejména pro tyto lidi s Markem Krajčím (tehdejší ministr zdravotnictví - pozn. red.) dovezli z Ruska Sputnik, protože o jiné vakcíně odmítali uvažovat, (kritici) s krvavýma očima spustili proti Sputniku podlou tříměsíční propagandu," napsal bývalý premiér.

"Igor Matovič spojil svoji tvář se Sputnikem V na takzvaně velkolepém přivítání této vakcíny na letišti v Košicích a pro podporu této vakcíny byl ochotný obětovat i svoji vládu a důvěru zahraničních partnerů. Logicky s poklesem důvery a podpory jeho osoby a jeho hnutí klesla i ochota lidí očkovat se Sputnikem V, která byla ale dlouhodobě nízká. Matovič dělá nyní Sputniku spíšmedvědí sužbu a je paradoxní, že dovozem této vakcíny chtěl zvrátit pokles podpory jeho hnutí a jeho osoby," řekl Aktuálně.cz politolog Gabriel Eštók z Univerzity Pavla Josefa Šafárika v Košicích.

Používání ruské vakcíny dosud neschválila evropská léková agentura EMA a zřejmě tak ani v dohledné době neučiní. Mluvčí agentury Rebecca Hardingová řekla deníku Sme, že moskevské Gamalejevovo národní centrum pro epidemiologii a biologii, které Sputnik V vyrábí, stále nezažádalo o registraci.

Alespoň první dávku některé z vakcín proti covidu-19 dostalo na Slovensku přes třicet procent obyvatel. Slovensko používá hlavně vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Ze zemí Evropské unie zakoupily Sputnik V jen Slovensko a Maďarsko. Rakouská vláda jednala s Ruskem o nákupu milionu dávek vakcíny, nakonec ale dohodu nepodepsala.

Slovenský ministr zdravotnictví: Očkovat Sputnikem V se nenechám

Nie! Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský odpověděl na otázku, zda by nechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V. | Video: Facebook/RTVS
 

Právě se děje

před 5 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy