Senátor Čuba drží bobříka mlčení. Spolustraníci čekali víc

Václav Dolejší
20. 4. 2015 19:40
Na dosavadních sedmi schůzích Senátu hvězda Strany práv občanů a oblíbenec prezidenta Miloše Zemana František Čuba ani jednou nepromluvil a vůbec nic nenavrhl.
František Čuba.
František Čuba. | Foto: Karel Toman

Praha - František Čuba zřejmě i po půl roce v parlamentu pořád zjišťuje, jaké má senátor možnosti. Jinak si nelze vysvětlit, že na dosavadních sedmi schůzích Senátu hvězda Strany práv občanů (SPO) a oblíbenec prezidenta Miloše Zemana ani jednou nepromluvil a vůbec nic nenavrhl.

Devětasedmdesátiletý doyen horní komory tím zaskočil i své stranické kolegy. „Franta Čuba je samozřejmě velká osobnost, ale musím přiznat, že jsme od něj v Senátu čekali víc. Jsme z toho docela rozčarovaní. Samozřejmě má svůj věk, ale věděl, do čeho jde. Čekali jsme, že bude aktivnější alespoň ve svém oboru, v zemědělství,“ říká předseda SPO na Zlínsku František Macháček.

A šéfku zemanovců v sousedním Uherském Hradišti Hanu Petrželkovou informace, že Čuba dosud v parlamentu nepromluvil, zcela zaskočila. „To jsem vůbec netušila. Nevím, co na to říct. Poradím se s kolegy a ozvu se vám zpět,“ rychle ukončila hovor Petrželková.

Sehnat vyjádření samotného Čuby je nemožné. Od loňského října, kdy byl zvolen senátorem za Zlínsko, neposkytl žádný rozhovor do médií. „Nejdřív musím zjistit, jaké má senátor možnosti,“ odbýval dotazy žurnalistů, kteří se ho marně snažili zachytit mezi kantýnou a jednacím sálem ve Valdštejnském paláci.

Jeho asistent Ivan Adámek říká, že nyní je František Čuba v rekonvalescenci po operaci šedého zákalu. „Ale jinak je aktivní ve výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu,“ upozorňuje Adámek. Ne že by nechodil – z devíti jednacích dní byl dvakrát omluven, jinak přítomen. Jen prostě nevystupuje. František Čuba akorát formálně připojil svůj podpis pod návrh zákona o omezení koncesionářských poplatků pro Českou televizi, s nímž přišel jeho stranický šéf, senátor Jan Veleba.

Stejně jako Čuba nepromluvili za půl roku v horní komoře další čtyři z 27 nově zvolených senátorů: bezpartijní Zbyněk Linhart, lidovec Jiří Carbol a pak Jaroslav Malý s Marií Třískovou zvolení za ČSSD.

Nikdo z nich ovšem nevzbuzoval takové naděje a očekávání voličů jako právě bývalý předseda legendárního JZD Slušovice. Ve druhém kole voleb dokázal na Zlínsku porazit bývalou místopředsedkyni Senátu Alenu Gajdůškovou z ČSSD.

Už v kampani Čuba nebyl téměř vůbec vidět a dokonce se vyhnul plánovanému duelu se soupeřkou Gajdůškovou. Je tedy možné, že Čubovým voličům ani dnes nevadí, že jejich favorit není vidět a nic nedělá. „Prohrála jsem s jakousi virtuální legendou a vzpomínkovým optimismem,“ nese Gajdůšková dodnes těžce porážku.

Čubovo nicnedělání v Senátu nejde jednoduše svádět na jeho věk či zdravotní stav, protože má řadu dalších aktivit. V politice je zároveň radním ve Zlínském kraji, prezidentovým poradcem – a také se s chutí pouští do nového podnikání. S partnery rozjíždí takzvanou akvaponii, což je forma zemědělské produkce spojující ve skleníku chov ryb a pěstování zeleniny.

Obdivovatel „slušovického zázraku“ Miloš Zeman rád Čubu přirovnává k Baťovi. Teď by ho ovšem měl spíše kritizovat. Prezident si totiž při svých tour po regionech si rád dělá legraci z „líných“ politiků:

„Jsou poslanci, kteří za čtyři roky ani jednou nepromluví, nevystoupí ve Sněmovně, nepředloží žádný návrh zákona,“ říkal Zeman nedávno ve Dvoře Králové. Příště tedy může Miloš Zeman doplnit, že takoví se najdou i mezi senátory.

 

Právě se děje

před 22 minutami

KSČM podržela Vojtěcha Filipa, zůstal předsedou strany

Filip zůstává předsedou komunistů, pro jeho odvolání při dnešním jednání v Nymburce nehlasoval potřebný počet členů ústředního výboru strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lezec Ondra postoupil na SP v boulderingu do finále

Sportovní lezec Adam Ondra postoupil v Meiringenu na Světovém poháru v boulderingu z prvního místa do večerního finále. Po pátečním triumfu ve své kvalifikační skupině dnes na čtyřech semifinálových cestách třikrát dosáhl na vrchol, žádný z jeho 19 soupeřů nezaznamenal top více než dvakrát.

S českou olympijskou nadějí a mistrem světa v boulderingu z roku 2014 postoupili do závěrečných bojů čtyři Japonci - Tomoaki Takata, Jošiuki Ogata, Sohta Amagasa a Kokoro Fudžii - a Američan Nathaniel Coleman. Finále začne ve Švýcarsku v 19:00.

Ondra v disciplíně bouldering obhajuje konečné druhé místo z ročníku 2019, pohárové pořadí ovládl v roce 2010. V minulé sezoně SP se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil jen jeden závod v lezení na obtížnost, který Ondra v Brianconu v roli obhájce pohárového prvenství v disciplíně vyhrál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy