Insolvenční řízení s JZD Slušovice platí, potvrdil soud

ČTK ČTK
10. 12. 2013 13:52
Družstvo mezitím na začátku prosince poslal brněnský krajský soud do konkurzu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci v úterý posvětil isolvenčního řízení se společností JZD Slušovice. Řízení začalo loni v březnu na návrh České spořitelny, o své pohledávky se poté přihlásili další věřitelé. Zástupci slušovické firmy se však proti těmto krokům odvolali s tím, že společnost má majetek na pokrytí pohledávek. Soud však jejich odvolání dnes zamítl. Družstvo mezitím už na začátku prosince poslal brněnský krajský soud do konkurzu.

"V případě JZD Slušovice s.r.o. jsme rozhodli tak, že jsme potvrdili rozhodnutí krajského soudu, který na toto družstvo vyhlásil úpadek. Je tam prokázáno, že zákonné podmínky úpadku jsou splněny," řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy. Podle něj nemohl soud vyhovět tvrzení, že společnost disponuje dostatečným majetkem. "Pohledávky jsou zhruba dvojnásobné, než jaký je majetek úpadce. Ani tato podmínka, že by byl dostatek majetku, tak není splněna," doplnil mluvčí soudu.

Insolvenční řízení s JZD Slušovice začalo loni v březnu na návrh České spořitelny, která se domáhala 15 milionů korun z nesplácených úvěrů a později ještě dalších sedmi milionů. Pak se přihlásili další věřitelé. V seznamu pohledávek věřitelů na stránkách www.justice.cz se objevily na tři desítky bank, firem, ale i úřadů. Celková výše přihlášených pohledávek je 43,8 milionu korun. Vesměs jde o pohledávky za neuhrazený poskytnutý úvěr, neuhrazenou kupní cenu za odebrané zboží a neuhrazený poskytnutý kontokorent.

Brněnský krajský soud minulý týden poslal společnost do konkurzu, podle něj je to jediné možné řešení úpadku. Podle soudu nelze úpadek dlužníka řešit oddlužením, neboť dlužník je podnikatelem a návrh na povolení reorganizace nebyl podán.

Slušovické zemědělské družstvo bylo za komunistického režimu pod vedením nynějšího poradce prezidenta a zlínského krajského radního za SPOZ Františka Čuby proslavené. Firma ze Zlínska produkovala nejen potraviny, ale třeba i počítače.

Nynější JZD Slušovice se zabývá hlavně ovocnářstvím a vinařstvím. Podle dřívějších vyjádření vedení JZD Slušovice ale nynější družstvo nemělo s tím původním žádný vztah. Bývalý šéf slavného slušovického družstva Čuba však nyní zasedá v krajské radě za Stranu práv občanů - zemanovce (SPOZ) a podle serveru E15.cz je se stejnou stranou spojeno několik lidí figurujících ve vedení současného JZD Slušovice nebo vlastnicky spřízněných firem.

 

Právě se děje

před 9 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy