Insolvenční řízení s JZD Slušovice platí, potvrdil soud

ČTK ČTK
10. 12. 2013 13:52
Družstvo mezitím na začátku prosince poslal brněnský krajský soud do konkurzu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci v úterý posvětil isolvenčního řízení se společností JZD Slušovice. Řízení začalo loni v březnu na návrh České spořitelny, o své pohledávky se poté přihlásili další věřitelé. Zástupci slušovické firmy se však proti těmto krokům odvolali s tím, že společnost má majetek na pokrytí pohledávek. Soud však jejich odvolání dnes zamítl. Družstvo mezitím už na začátku prosince poslal brněnský krajský soud do konkurzu.

"V případě JZD Slušovice s.r.o. jsme rozhodli tak, že jsme potvrdili rozhodnutí krajského soudu, který na toto družstvo vyhlásil úpadek. Je tam prokázáno, že zákonné podmínky úpadku jsou splněny," řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy. Podle něj nemohl soud vyhovět tvrzení, že společnost disponuje dostatečným majetkem. "Pohledávky jsou zhruba dvojnásobné, než jaký je majetek úpadce. Ani tato podmínka, že by byl dostatek majetku, tak není splněna," doplnil mluvčí soudu.

Insolvenční řízení s JZD Slušovice začalo loni v březnu na návrh České spořitelny, která se domáhala 15 milionů korun z nesplácených úvěrů a později ještě dalších sedmi milionů. Pak se přihlásili další věřitelé. V seznamu pohledávek věřitelů na stránkách www.justice.cz se objevily na tři desítky bank, firem, ale i úřadů. Celková výše přihlášených pohledávek je 43,8 milionu korun. Vesměs jde o pohledávky za neuhrazený poskytnutý úvěr, neuhrazenou kupní cenu za odebrané zboží a neuhrazený poskytnutý kontokorent.

Brněnský krajský soud minulý týden poslal společnost do konkurzu, podle něj je to jediné možné řešení úpadku. Podle soudu nelze úpadek dlužníka řešit oddlužením, neboť dlužník je podnikatelem a návrh na povolení reorganizace nebyl podán.

Slušovické zemědělské družstvo bylo za komunistického režimu pod vedením nynějšího poradce prezidenta a zlínského krajského radního za SPOZ Františka Čuby proslavené. Firma ze Zlínska produkovala nejen potraviny, ale třeba i počítače.

Nynější JZD Slušovice se zabývá hlavně ovocnářstvím a vinařstvím. Podle dřívějších vyjádření vedení JZD Slušovice ale nynější družstvo nemělo s tím původním žádný vztah. Bývalý šéf slavného slušovického družstva Čuba však nyní zasedá v krajské radě za Stranu práv občanů - zemanovce (SPOZ) a podle serveru E15.cz je se stejnou stranou spojeno několik lidí figurujících ve vedení současného JZD Slušovice nebo vlastnicky spřízněných firem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy