Baťův vnuk: Čubovi jsme uznání nevyjádřili, je to lež

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
25. 9. 2013 14:00
Reagoval tak na tvrzení asistenta radního Františka Čuby, z Kroměřížského deníku
František Čuba
František Čuba | Foto: Karel Toman

Praha - Dědici Jana Antonína Bati se ostře distancovali od zlínského krajského radního Františka Čuby (SPOZ) a tvrzení jeho asistenta Ivana Adámka, že radnímu vyjádřili uznání a zvažují finanční podporu pro nový agrokombinát.

Adámek podle Kroměřížského deníku uvedl, že mělo dojít i k setkání v sídle krajského úřadu, které však bylo odloženo kvůli zdravotním potížím Baťova vnuka Johna G. Nashe. Nash to však označil za „naprostou a nehoráznou lež".

„Absolutně odmítám, že by byla pravda cokoli z toho, co pan Čuba ústy svého asistenta pro Kroměřížský deník uvedl. Můj dědeček byl celý život kategoricky proti komunismu a komunistům, a jistě by nepřipustil, že by jeho jméno mělo být spojováno s někým, jako je František Čuba," řekl Nash.

Čubův asistent Adámek se ale pro Aktuálně.cz vyjádřil, že informace o podpoře Baťových potomků rozhodně nejsou z jeho ani z radního hlavy.

„Pana docenta Čubu s těmito informacemi přímo kontaktoval jistý pan Šenkyřík, který se představil jako rodinný přítel Baťů. Kontaktoval i pana Kvasničku z České televize, takže nám to přišlo důvěryhodné a necítili jsme potřebu jeho tvrzení ověřovat," hájil své počínání asistent Adámek.

Podle jeho slov, už se případem ani on ani radní Čuba nechtějí zabývat.

Baťovi potomci, jejichž americkou větev v Česku zastupuje Tomáš Pecina, ale nyní zvažují další právní kroky.

„Je to jedním slovem drzost, a bohužel, právně proti tomu můžeme udělat jen velmi málo. Dosud jsem - snad naivně - věřil, že pan Čuba je v zásadě slušný, talentovaný člověk, který se jen kdysi octl ve špatné době na špatném místě. Po tom, co jsem si teď přečetl v Kroměřížském deníku, jsem názor na něj změnil. Je to lhář," uvedl Pecina.

František Čuba je kontroverzní osobností úzce spjatou s komunistickou stranou minulého režimu. Od roku 1963 řídil pověstné JZD Slušovice, kterému bývá pro jeho někdejší prosperitu také přezdíváno „socialistický zázrak".

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy