Baťův vnuk: Čubovi jsme uznání nevyjádřili, je to lež

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
25. 9. 2013 14:00
Reagoval tak na tvrzení asistenta radního Františka Čuby, z Kroměřížského deníku
František Čuba
František Čuba | Foto: Karel Toman

Praha - Dědici Jana Antonína Bati se ostře distancovali od zlínského krajského radního Františka Čuby (SPOZ) a tvrzení jeho asistenta Ivana Adámka, že radnímu vyjádřili uznání a zvažují finanční podporu pro nový agrokombinát.

Adámek podle Kroměřížského deníku uvedl, že mělo dojít i k setkání v sídle krajského úřadu, které však bylo odloženo kvůli zdravotním potížím Baťova vnuka Johna G. Nashe. Nash to však označil za „naprostou a nehoráznou lež".

„Absolutně odmítám, že by byla pravda cokoli z toho, co pan Čuba ústy svého asistenta pro Kroměřížský deník uvedl. Můj dědeček byl celý život kategoricky proti komunismu a komunistům, a jistě by nepřipustil, že by jeho jméno mělo být spojováno s někým, jako je František Čuba," řekl Nash.

Čubův asistent Adámek se ale pro Aktuálně.cz vyjádřil, že informace o podpoře Baťových potomků rozhodně nejsou z jeho ani z radního hlavy.

„Pana docenta Čubu s těmito informacemi přímo kontaktoval jistý pan Šenkyřík, který se představil jako rodinný přítel Baťů. Kontaktoval i pana Kvasničku z České televize, takže nám to přišlo důvěryhodné a necítili jsme potřebu jeho tvrzení ověřovat," hájil své počínání asistent Adámek.

Podle jeho slov, už se případem ani on ani radní Čuba nechtějí zabývat.

Baťovi potomci, jejichž americkou větev v Česku zastupuje Tomáš Pecina, ale nyní zvažují další právní kroky.

„Je to jedním slovem drzost, a bohužel, právně proti tomu můžeme udělat jen velmi málo. Dosud jsem - snad naivně - věřil, že pan Čuba je v zásadě slušný, talentovaný člověk, který se jen kdysi octl ve špatné době na špatném místě. Po tom, co jsem si teď přečetl v Kroměřížském deníku, jsem názor na něj změnil. Je to lhář," uvedl Pecina.

František Čuba je kontroverzní osobností úzce spjatou s komunistickou stranou minulého režimu. Od roku 1963 řídil pověstné JZD Slušovice, kterému bývá pro jeho někdejší prosperitu také přezdíváno „socialistický zázrak".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy