Slušovický zázrak? Nostalgie 80. let na archivních snímcích

Foto: Jan Regal
Martina Křížová Martina Křížová
Aktualizováno 1. 7. 2019 9:25
Hlavní představitel někdejšího slavného JZD Slušovice František Čuba v pátek 28. června 2019 zemřel. Podívejte se na jeho "říši" ve snímcích z nedávno nalezeného archivu fotografií, který přináší svědectví o socialistickém hospodářském fenoménu i o tehdejší propagační fotografii.

PrahaVýstava nazvaná Zemědělské práce: Sluneční město v Komunikačním prostoru Školská 28 (z ní pocházejí fotografie v galerii), již před několika lety uvedl v život fotograf, historik umění a volný kurátor Tomáš Pospěch, se vracela do osmdesátých let. Pojem Slušovice má pro některé generace podobný nádech jako favorit, remoska, stavebnice Merkur, motocykl Pionýr, botasky nebo Wartburg.

"Scénáře ke snímkům se dochovaly velmi torzovitě. Začal jsem tedy s fotografiemi pracovat volně a poskytovat jim nové významové souvislosti. Obrazy samy vyvolávají nepochybně silnou nostalgii, proto se snažím vedle toho odkrývat různé strategie dobové propagace, " říkal tenkrát Tomáš Pospěch a citoval francouzského literárního teoretika a sémiotika Rolanda Barthese: "Fotografie jsou časové konzervy; útržky minulosti absurdně trčící v přítomnosti, pokud pro ně nenajdeme patřičný kontext." 

Fotografie vytvořil v letech 1978-1989 zlínský reklamní fotograf Jan Regal. Doplnily je další práce, které byly vytvořeny v současných Slušovicích, a to v bezprostřední návaznosti na tento archiv.

 

Právě se děje

Další zprávy