Archeologové našli při stavbě železniční trati na Táborsku hroby z doby železné

ČTK ČTK
10. 8. 2020 17:30
Archeologové objevili v místech stavby železničního koridoru u Doubí na Táborsku pozůstatky žárových hrobů a pohřebních mohyl. Jde o nálezy ze starší doby železné z let od šestého do pátého století před naším letopočtem.
Archeologové našli na Táborsku pozůstatky žárových hrobů a pohřebních mohyl z šestého století před naším letopočtem.
Archeologové našli na Táborsku pozůstatky žárových hrobů a pohřebních mohyl z šestého století před naším letopočtem. | Foto: ČTK

"Archeologické situace byly značně poničeny orbou, svrchní části žárových hrobů jsou porušeny a mohylové náspy zcela rozneseny, zachovaly se pouze základy kamenných věnců a torza středových pohřebních komor," uvedl archeolog táborského husitského muzea Jiří Bumerl.

Dodal, že při pohřebních obřadech v období starší doby železné se mrtvá těla často pálila i s jinými předměty. Šlo například o milodary. "Pohřební obřady mohly zahrnovat i případně cílené rozbíjení předmětů, které jsou tímto posílány do světa mrtvých," řekl.

V souvislosti s dopravními stavbami na jihu Čech archeologové v minulosti objevili více nálezů. Například před třemi lety při průzkumu lokality u Plavu na Českobudějovicku, kudy povede trasa dálnice D3, našli tři mohyly z doby bronzové. Rovněž při stavbě dálnice D3 nalezli zase u Ševětína na Českobudějovicku desítku sídlišť z mladší doby kamenné, mladší i starší doby bronzové, dále osady Germánů a Slovanů.

Železniční koridor, pod jehož plánovanou trasou v Doubí na Táborsku archeologové nalezli pohřebiště, má výrazně zkrátit cestu vlakem z Českých Budějovic do Prahy. Nyní trvá více než dvě hodiny, po dokončení trasy to bude 90 minut. Vlaky na trati budou dosahovat rychlosti až 200 kilometrů v hodině. Celý koridor by měl být hotov v roce 2025.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy