Archeologové našli při stavbě železniční trati na Táborsku hroby z doby železné

ČTK ČTK
10. 8. 2020 17:30
Archeologové objevili v místech stavby železničního koridoru u Doubí na Táborsku pozůstatky žárových hrobů a pohřebních mohyl. Jde o nálezy ze starší doby železné z let od šestého do pátého století před naším letopočtem.
Archeologové našli na Táborsku pozůstatky žárových hrobů a pohřebních mohyl z šestého století před naším letopočtem.
Archeologové našli na Táborsku pozůstatky žárových hrobů a pohřebních mohyl z šestého století před naším letopočtem. | Foto: ČTK

"Archeologické situace byly značně poničeny orbou, svrchní části žárových hrobů jsou porušeny a mohylové náspy zcela rozneseny, zachovaly se pouze základy kamenných věnců a torza středových pohřebních komor," uvedl archeolog táborského husitského muzea Jiří Bumerl.

Dodal, že při pohřebních obřadech v období starší doby železné se mrtvá těla často pálila i s jinými předměty. Šlo například o milodary. "Pohřební obřady mohly zahrnovat i případně cílené rozbíjení předmětů, které jsou tímto posílány do světa mrtvých," řekl.

V souvislosti s dopravními stavbami na jihu Čech archeologové v minulosti objevili více nálezů. Například před třemi lety při průzkumu lokality u Plavu na Českobudějovicku, kudy povede trasa dálnice D3, našli tři mohyly z doby bronzové. Rovněž při stavbě dálnice D3 nalezli zase u Ševětína na Českobudějovicku desítku sídlišť z mladší doby kamenné, mladší i starší doby bronzové, dále osady Germánů a Slovanů.

Železniční koridor, pod jehož plánovanou trasou v Doubí na Táborsku archeologové nalezli pohřebiště, má výrazně zkrátit cestu vlakem z Českých Budějovic do Prahy. Nyní trvá více než dvě hodiny, po dokončení trasy to bude 90 minut. Vlaky na trati budou dosahovat rychlosti až 200 kilometrů v hodině. Celý koridor by měl být hotov v roce 2025.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Čína hrozí Spojeným státům odvetou kvůli zákazu TikToku, společnost podala na Trumpa další žalobu

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech blokovat čínské aplikace TikTok a WeChat. Čínské ministerstvo obchodu v sobotu vyjádřilo svůj "rezolutní odpor" a samotný TikTok podle agentury Bloomberg požádal americký soud, aby rozhodnutí Trumpovy vlády zneplatnil.

Pokud se Spojené státy budou držet dosavadního kurzu a nenapraví své chyby, Čína podnikne nezbytná opatření, aby ochránila svá legitimní práva a zájmy čínských firem, uvedlo čínské ministerstvo. Bližší podrobnosti k možným krokům však neuvedlo, upozornila agentura Reuters.

TikTok a jeho mateřská společnost ByteDance v pátek večer podaly u federálního soudu ve Washingtonu proti nařízení Trumpovy vlády námitku. Prezident podle nich zákazem aplikace překročil své pravomoci, a učinil tak spíše z politických důvodů, než aby zastavil "neobvyklou a mimořádnou hrozbu" pro USA, jak vyžaduje zákon.

Podle TikToku zákaz také porušuje první dodatek k ústavě, který garantuje svobodu projevu. Trumpův zásah podle stížnosti zničí internetovou komunitu, kde se scházejí miliony Američanů, aby tam vyjádřily své názory. Vláda také podle společnosti ignorovala důkazy, které ukazují, že společnost chrání soukromí i bezpečnost uživatelů v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy