Historička, muzeoložka, vysokoškolská pedagožka a především milovnice romského umění Jana Horváthová svolila, že se stane další osobností v čele Aktuálně.cz.
Tímto projektem chce on-line deník ukázat, jak se na svět a jeho události dívají známí a vlivní lidé - prostřednictvím novin, které vedou. Sami si vybírají zprávy, které vám, čtenářům, nabízíme na první straně Aktuálně.cz. Mohou zvolit zpravodajství, které redakce připravuje, anebo požádat reportéry o přípravu článků na témata, která podle nich média přehlížejí, anebo jim věnují jen okrajovou pozornost.
Jana Horváthová si před "nástupem" do funkce objednala články, které dokazují postupující segregaci Romů.
Tyto články se ale kvůli vývoji na Blízkém východě rozhodla doplnit zprávami o zabitých pozorovatelích OSN v Libanonu; vybrala si i zprávu o obchodování s dětmi. Prohlédla si redakci. Překvapilo ji, kolik se na chodu Aktuálně.cz podílí lidí.
Šéfredaktoři Aktuálně.cz na závěr své mise v redakci vždy poskytnou také hodinový on line rozhovor čtenářům. Jana Horváthová už téměř dvě hodiny sedí u klávesnice a odpovídá na vaše dotazy. Odmítla zapisovatelku - psát chce sama.
Vážení čtenáři, redakce si vyhrazuje právo nepředkládat hostům on-line rozhovorů vulgární či jinak urážlivé dotazy. Děkujeme za pochopení.
Odpovězeno: 26. 07. | 12:55Autor: Milan Procházka
Otázka: Paní doktorko, dělá se také nějaký průzkum kolik vaše muzeum navštíví romů a kolik (asi)neromů.Docela by mne procentuelně zajímalo.V tomto dotazu opravdu nehledejte nic proti romskému etniku,ale moji zvědavost.
Děkuji za případnou odpověd.Procházka
Jana Horváthová: Ano, děláme takové průzkumy, je to orientačně asi 20-30%. Tot nižší číslo je z toho důvodu, že Romové historicky muzea nikdy neměli, nenavštěvovali a nevědí tudíž, co tam mohou najít, získat. Takže se to teprve učí.
Odpovězeno: 26. 07. | 12:57Autor: Koudelka František
Otázka: Vážená paní Horváthová, myslíte si, že by si někdo dovolil vystěhovat Roma nebo kohokoliv jiného, který by se slušně choval a platil řádně nájem? Stačí mi stručná odpověď. Děkuji.
Jana Horváthová: Určitě ne, jde jen o to, v jaké situaci dnes naši Romové jsou a zda jsou schopni si sami pomoct. Já si právě - i na základě zksušeností z naší rodiny a poznatků z historie -už dlouho myslím, že ne.
Odpovězeno: 26. 07. | 13:04Autor: Wp
Otázka: To sou jenom samy dotace, naprosto bezucelne
Jestlize maji takove handicapy ve skole, s jazykem a tak dale, tak jak je mozne, ze deti vietnamskych pristehovalcu se velmi rychle nauci jazyk a vynikaji ve skolach-bez dotaci.Nemyslim samozrejme jejich rodice, kteri predstiraji ze neumi cesky : )
Jana Horváthová: Problém Romů je bohužel obrovský a historicky determinovaný, čili není to nic, co by vzniklo před dvaceti lety. Počátky jsou doslova staleté -Romové nikdy nežili v centru majoritních společností, ale na jejich okrajích nebo zcela mimo. Teprve od konce druhé světové války se naši Romové učí žít uvnitř naší společnosti - uvbitř majority, teprve poté mohli začít navštěvovat školy-a seznamovat se s těmito pro ně zcela neznámými institucemi. Důvěru v ně většina z nich nezískala dodnes-důvody odborníci znají, ale jejich odbourání by bylo třeba se koncepčně věnovat intenzivněji a s větším přesvědčením, než se tak u nás děje. Stále je řada úředníků na rozhodujících místech, kteří nerozumí své práci, ani nemají poptřebnou motivaci pro tuto důležitou práci. A také misterstva, dle mého názoru, mají rezervy v této věci. Bylo by to na dlouhý rozhovor. Omlouvám se za stručnost a neúplnost odpovědi.
Odpovězeno: 26. 07. | 13:09Autor: Eliška Vechetová
Otázka: Dobrý den, můžete stručně nastínit Vaši představu, jak vyřešit problém romských ghett? Chybí mi totiž iniciativa na straně "postižených", pokud nejde o výplatu sociálních dávek. Mně žádné objektivní řešení nenapadá. Děkuji.
Jana Horváthová: Postižení je slovo skoro namístě. Vzhledem k tomu, že jsou obyvatelé ghett jistým způsobem postižení, z toho pramení, že si sami jen stěží pomohou. V segregovaných loklaitách se tito lidé coitají jako neplatiči nájmu-nejčastěji. Těmi jsou zpravidla proto, že vzhledem k nedostatečnému vzdělání (zpravidla zvláštní škola či neukončené základní nebo nevyučení v žádném oboru) těžko hledají práci. Řada z těchto lidí od pádu komunismu nepracovala, takoví lehce upadají -nastává demoralizace -vychovávají děti, které přebírají vzory... Řešení je jednak školství-podchytit děti v první třídě nebo dřív -a nepustit je-to bude vyžadovat nadstandardní péči-to je jasné(poté lze dosáhnout zřetelných úspěchů, příklady jsou-mám je ve své rodině, znám jiné) a dát jim práci-čili řešit zaměstnanost. To je základ.
Odpovězeno: 26. 07. | 13:11Autor: Honza ZZR
Otázka: Proč má většina a často proti své vůli snášet zvyky menšiny? Je to demokratické?
Není menší zlo pro společnost převychovat spíše menšinu než většinu?
Radnice správně stěhují bordeláře ven z měst. Nemyslíte, že to dělají spíš v reakci na chování dotyčných k okolí, než aby to byl rasismus?
Jana Horváthová: Ale jaké je to řešení? Jdnou se to vymstí nám všem-slušným obyvatelům těchto měst-protože budeme okrádání a třeba i zabíjení potom už jedině lúzou, pokud necháme padnout své spoluobčany a dosavadní sousedy do naprostého morálního i materiálního bláta.
Odpovězeno: 26. 07. | 13:17Autor: Miroslav Blažek
Otázka: Proč vietnamské dítě umí v první třídě perfektně česky a romské ne?Nechápu,proč se romům neustále musí s něčím pomáhat.Jsou snad nesvéprávní?Otázka nezní co udělají bílí pro romy,aby jim bylo líp,ale co udělají romové pro to,aby je bílí lépe chápali a dokázali vedle nich normálně žít.Zatím to nejde.
Jana Horváthová: Chápu Vás, ale vaše rohořčení situaci nevyřeší. Je třeba si nalít čistého vína. V jedné z předchozích otázek jsem již na stejné téma odpovídala, ale napíšu to znovu: Romové díky své staleté minulosti mají obrovský handicap-byli to kočovníci, kteří žili na okraji společnosti-nelze tyto handicapy snadno překonat. Konkrétně romské děti v první třídě startují na nestejné čáře jako většina ostatních dětí, jejichž rodiče jsou gramotní a kteří důvěrně znají tzv. "gadžovské instituce". Zkrátka jsem bytostně přesvědčena, že pokud valné části romských dětí u nás nebude hned v prvnmím třídě věnována nadstandardní péče (nikoliv zvláštní škola-ale větší možnost se žákovi ve třídě věnovat: méně žáků, učitel+ ped.asistent, navázání funkčního vztahu školy a rodičů žáka-to opravdu funguje)-budou pořád stále stejně neúspěšné ve škole a pak i v životě. U nás v muzeu máme klub pro romské děti, jeho součástí je i doučování dětí-pouze si můžeme dovolit jednu lektorku na půl úvazku a představte si, že tyto naše děti z "nejhorší brněnnské čtvrti" se zlepšují s prospěchem!
Odpovězeno: 26. 07. | 13:20Autor: Marek - molok
Otázka: Myslím, že české společnosti křivdíte. Podle mne je hodně tolerantní a má velké sociální cítění, ale když vidí, že pomoc, kterou nabízí potřebným je v drtivé většině zneužívána, pak se nedivte následným reakcím. Nemáte pocit, že na vyřešení tohoto problému se musí podílet obě strany?
Jana Horváthová: Já vidím tu snahu, jistě je tady. Ale bohužel situace Romů je tak vážná, že to nestačí. Dovolte,abych vám trochu sňala růžové brýle z očí -Romové, kteří jsou tzv. nad vodou, často pomíhají ze všech svých sil vlastní komunitě a ti, kteří vězí v problémech až pokrk, si sami nepomohou, neboť do toho "vězení v problémech po krk" patří i to, že nejsou schopní svůj problém objektivně nahlédnout-čili ani jeho řešení...
Odpovězeno: 26. 07. | 13:22Autor: Alice Černá
Otázka: Paní doktorko, kolik procent Romů dle Vašeho úpřímného názoru stojí o skutečnou pomoc či podporu v různých směrech a kolik by tu pomoc jen vědomě zneužilo? Bohužel, zatím máme zkušenosti jen s tím druhým případem.Při vážném zájmu Romů by určitě byla naše populace vstřícnější.Děkuji
Jana Horváthová: Věřím vám, ale znovu-viz předchozí odpověď. Dle mého názoru v této věci v naší společnosti stále panuje jakési nedorozumění, nebo spíš nepochopení skutečného stavu věcí. Potřební často nechápou svoji situaci, a pokud jim chce někdo pomoci, měl by je vzít za ruku a pokusit se je vést. Samozřejmě nikoliv naivně, protože mnohá pomoc nezkušeného a naivního pomocníka může být zneužita!
Odpovězeno: 26. 07. | 13:26Autor: Tomáš Záruba
Otázka: Dobrý den,
má otázka na Vás by směřovala na téma nezájmu většiny romské populace o práci. Je to věc "genů", přeci jenom jste původně kočovný národ, nebo nějaké určité degradace, kterou s příchodem nových možností víceméně prožíváme všichni. Děkuji za odpověď a přeji úspěšný den. Tomáš Záruba
Jana Horváthová: Jistě, že je u nás řada Romů, kterým se nechce pracovat, ale podstatně větší díl představují ti, kteří práci neseženou, i když pracovat chtějí. V této skupině vidím zase dvě skupiny-jednak ti, kteří by dělali cokoliv, jen,aby měli čím uživit rodinu, a pak ti, pro které je těžká manuální práce nepřijatelná -jenže s nedostatečným vzděláním, nemohou dělat nic jiného-sílu k tomu, aby si zvýšili kvalifikaci nemají-stejně jako podporu ve své komunitě- Protože naprostá většina Romů je u nás bez práce, takže je spíš běžnější nepracovat, a to je moc špatně.
Odpovězeno: 26. 07. | 13:29Autor: Mara Salvatrucha
Otázka: Co říkáte neuvěřitelné rychlosti, s jakou se dříve běžně používaný termín "Cikán" stal slovem rasistickým?
Jana Horváthová: Jenže to dříve-bylo vždycky v dobách, kdy se nikdo nesnažil o intagraci Romů. Víte, že koncepce integrace se u nás poprvé začala uplatňovat v 70. letech 20-století- za komunistů- a vlastně jen formálně, protože ve skutečnosti mělo jít o asimilaci? Takže o inetgraci se snažíme jen posledních 15 let, správný termín Rom, který i vzhledem k etymologii není urážlivý,je toho odrazem. Termín cikán od středověku má hanlivou konotaci.
Odpovězeno: 26. 07. | 13:32Autor: Adam Bernau
Otázka: Vážená paní doktorko, zajímalo by mě, jestli si sama uvědomujete, že jste mezi cikánským etnikem spíše výjimka potvrzující pravidlo. Vždyť přece musíte při vašem vzdělání vidět, že drtivá většina cikánů jsou líní, nevzdělaní, nepřizpůsobiví jedinci odmítající pracovat a pouze žebrající o soc. dávky.
Jana Horváthová: Vím a taky vím proč, protože naše rodina, která patří mezi moravské Romy (na MOravě od konce 17. stol., za II. války vyhlazeni)má oproti většině našich Romů (slovenských, přišli k nám až po roce 1945) obrovský náskok. Víte, že můj děda by mohl být ve vašich očích "degeš" z cikánské osady? Ale pomohlo mu okolí, štěstí a jako první u nás vystudoval vysokou školu, ale numíte si představit, co pro to musel udělat, aby to dokázal, o co bíce energie věnovat než bílí a jak to s ním taky celoživotně zaclomalo.
Odpovězeno: 26. 07. | 13:36Autor: Petr
Otázka: Proč romské děti nechodí ve většině řádně do školy a nestudují, když děti Vietnamců, kteří měli horší startovací podmínky, studují střední a vysoké školy? Není to pak příčinou tzv. "diskriminace" Romů?
Jana Horváthová: Děkuji za otázku, ale už je třetí tohoto druhu-takže jen velmi ve zkratce. Vietnamské děti přijeli ze společnosti, kde fungují kulturní a jiné i vzdělávací instituce -mají zde dlouhou tradici. Romové žili staletí na okraji, do škol u nás mohli začít chodit až po roce 1945- v zádsadě (vlivem okolností). Bude to ještě moc dlouhá cesta, než se historický handicap překoná, ale bude nás to všechny (samotné Romy i ostatní bílé) stát hodně úsilí. Jsem přesvdčena, že bez pomoci zvenčí to Romové sami nemohou zvkládnout.
Odpovězeno: 26. 07. | 13:38Autor: Xavon
Otázka: Dobrý den, Jano. Máte ráda sluníčko, kytičky, zvířátka a přírodu vůbec? Udělala jste si letos na jaře čas a vyrazila do přírody v rozkvětu a rozpuku? Pociťujete na jaře zvýšenou potřebu něhy?
Jana Horváthová: Hrozně mám toto všechno ráda a hrozně ráda chodím do přírody, ale dostanu se tam míň, než bych chtěla. Jaro pociťuji vždycky dost intenzivně a léto ještě víc-to mám vůbec nejradší-chtěla bych žít někde víc na jih.
Odpovězeno: 26. 07. | 13:38Autor: Petra
Otázka: Dobrý den, nemam otázku jen bych Vám chtěla složit obdiv a jsem ráda, že dokážete "nám neromům" ukázat, že i "romka" může být,i přes mínění většiny, vzdělaný, chytrý a schopný člověk. Jen tak dále.Držim Vám palečky.
Jana Horváthová: Děkuju moc.
Odpovězeno: 26. 07. | 13:40Autor: Kuba
Otázka: Dobrý den,
budu maxinálně upřímný: Proč se bojím, když jdu s přítelkyní později večer přes město a za námi hlučí romská skupinka a něco na nás romsky pokřikuje.. Nejsem xenofobní, ale proč se víc bojím romských vyvrhelů než "ostatních" vyvrhelů??? Sám si odpovědět nedokážu... Zkuste to vy...diky
Jana Horváthová: Já se taky někdy bojím, ale je pravda že mnohem víc skinů než romských výrostků. Ale máte pravdu já jim můžu romsky odpovědět, takže jsem ve výhodě. Zlých lidí se bojím obecně.
Odpovězeno: 26. 07. | 13:42Autor: Nikken
Otázka: Vy jste důkazem toho, že je možné se do naší společnosti začlenit. Proč to nedokáže víc romů. Proč si takové lidi neberou za příkald, místo toho, aby jen nadávali na čechy. Jsou to alibisti. Děkuji
Jana Horváthová: Nemáte zcela pravdu, ale chápu vás. nemůžete do toho vidět. Už jsem to před chvílí psala-handicpa se nedá překonat jen tak, za pár let. V naší rodině začal tu hroznou cestu k uznání a mezi bílé lidi děda. Udělal to z amého otce, za mě , všechny moje zbylé příbuzné, kteřé přežili válku a nebylo jich moc. bez něho bych byla degeška z ghetta, věřte mi. Já obdivuji mnohé Romy za to, z jak hrozných podmínek se dokázali vypracovat na "běžnou" úroveň!!!
Odpovězeno: 26. 07. | 13:44Autor: ing. Alena Drvotová
Otázka: Jak máme uvěřit ve schopnost jejich asimilace a přínosu pro společnost, na které z 99 % jen parazitují?
I světlé výjimky jenom potvrzují toto pravidlo: moderátor Giňa - podvody, zpěvačka Bílá - gamblerka, bývalý poslanec a poradce Škromacha Body - podvody ..
Jana Horváthová: Nevím, co vlastně udělala Ondřej Giňa, ale je to profík, výborný moderátor, ostatní, ať soudí soud, mezi naší "politickou elitou" se to podvody jen hemží, jak tomu mám tedy rozumět?
Odpovězeno: 26. 07. | 13:49Autor: Petra Samková
Otázka: Dobrý den,
všude se mluví o začleňování Romů do společnosti. Od okolí se toho žádá mnohé. Od samotných Romů nikoliv. Bydlím s nimi v jedné čtvrti i domě, je však těžké s nimi žít. Co pro to dělají Romové, kromě toho že pořád křičí, jak jsou utiskovaní, sociálně znevýhodnění?
Jana Horváthová: Taky vás chápu, už jsem to psala-já osobně moc nečekám, že si začnou Romové pomíhat sami. Ti Romové, kteří jsou vzdělaní a tzv, nad vodou, tak se snaží většinou vlastním lidme pomáhat-nejčaSTĚJI NA PŮDĚ NEZISKOVEK, KTERÉ NIC MOC NEZMOHOU. A to Romové, kteří mají problém a jsou problém, tak právě odtud pramení, že neznají jeho řšení a neumí si pomoct. Soužití s Romy může být opravdu konfliktní, protže i slušní a dobří lidé-Romové-jsou zvyklí žít hlučněji a ke svému štěstí potřebují ty projevy, které vám vadí. Ale tyk to souvisí s otu integrací, která musí jít ruku v ruce s poskytnutím kvalitního vzdělávání i Romům, všimněte si, že mladá vzdělaní Romové toto nedělají. je třeba nadhled a ten jde ruku v ruce s možností rozhlédnout se z výšky-neutápět se v malichernostech, k tomu všemu vzdělání pomáhá. Většina našich Romů ukončuje základní vzdělání nedostatečně vybavených pro život v majoritě.
Odpovězeno: 26. 07. | 13:50Autor: Roman
Otázka: Vícečlenná, podle současného běžného výkladu diskriminovaná, rodina, není vpuštěna na WC na porodním sálu, následně je surově zbita zdravotní sestra. Připadá Vám to normální ? Myslíte, že takoví spoluobčané jsou a budou oblíbení ?
Jana Horváthová: Není to normální a je třeba to ihned řešit, nejlépe soudně. Jiná rada zde není
Odpovězeno: 26. 07. | 13:53Autor: platon
Otázka: vážená paní Horvátová,vážím si vzdělaných lidí i Vašeho otce pana Holomka.jako učitel vím že pokud romové nepřehodnotí životní priority vzhledem ke vzdělání,vždy budou chápáni jako přítěž.přeji vám hezký den.
Jana Horváthová: Rozumím, jistě musíte číst, že otázky směřují stejným směrwem a moje odpobvědi se proto nutně opakují. Můj názor je ten, že slepý neví, co mu může scházet, romské děti si sami nepomohou ve škole a rodiče doma jim s učivem také nepomohou. Víte, že muzejní lektorak, která má doučovat děti školou povinné, pomáhat jim s psaním úkolů a přípravou do školy lecky učí číst jejich matky? Chápu vás, ale zdá se mi, že náš systíém školství nepochopil reálnou situaci romských žáků, jak mohou tedy učiteleé dělat maximum pro zlepšení situace?nemohou dělat nic moc víc, jsem toho názoru, že vzdělávání romských dětí vyžaduje nadstandardní přístup, už jsem to psala, omlouvám se ...
Odpovězeno: 26. 07. | 13:55Autor: Bublina
Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, co budete dělat s posbíranými vzpomínkami pamětníků války. Budete je vydávat knižně, nebo chystáte dokumentární film? Díky za odpověď a díky za muzeum. Hezký den.
Jana Horváthová: jednak jsem již v roce 2002 z těchto vzpomínek natočili film: To jsou tažké vzpomínky, režie M. rychlíková, jednak vydáváme literaturu-minulý rok třeba Memoáry romských žen, pravidelně k nám chodí školy, pořádáme také besedy s pamětníky. Nyní pracujeme na další knize.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:04Autor: kvjetaak
Otázka: Z vlastni zkusenosti si myslim, ze problem segregace ma impulz hlavne ze strany Romske spolecnosti.Rom snazici se zit dle 'majoritniho' modelu je svou komunitou vyvrhnut a perzekuovan.Pri socio. vyzkumu vyslo najevo ze z 25 tis Romu na Sokolovksu ma stred.skol. pouze 15 osob.Jak je to mozne?
Jana Horváthová: Pro romské dítě, které byť i má přání vystudovat nějakou školu, je cesta k tomuto cíli nesmírně složitá. V první třídě naráží například na to, že ačkoliv jeho rodiče kůli dětem už romsky nemluvili, ale mluvili česky jen tak, jak to umí, čili tzv. romským etnolektem češtiny, který užívá zkráceně řečeno čpatným vazeb, pádů. Srozumitelnost výkladu látky ve spisovné češtině může být pro takového žáka snížena, projeví se to tím, že žák nestíhá, přijde domů, malě by naspat úkol, ale to rodiče neznají, nevě+dí, že každý prvňáček by u ž měl mít doma psací stůl, potřeby a klid na napsání úkolu. Místo toho je 6leté dítě posláno na nákup, nebo aby se staralo o mladší sourozence. Romští rodiče.často sami absolventi zvláštních škol dle své zkušenosti nemohou chápat význam školy,protože jim samotným v životě moc nepomohla většina je nezaměstnaných. je to bludný kruh-ale podle mě bludný jen proto, že si nechceme nalít čistého vína a vidět stav věcí takový, jaký je. Stále čekáme, jestli se Romové sami probudí ze sna-já si myslím, že neprobudí. Chceme-li, aby se u nás podařila integrace Romů-bohužel, ale je třeba věnovat ještě více skutečné eregie pro jejich začleňování. Můžu říct, že jsem jednou z romských aktivistů-stále se nám říká, dělejte víc pro svou menšinu, ale já už kolikrát mám pocit, že padám na hubu, že už prostě víc dělat ne,ůžu-stejně to je málo. Musí nás dělat víc a hlavně těch na důležitých místech a vybaveni jasnou koncepcí, které také budou všichni rozumět.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:05Autor: MAO
Otázka: Vysvětlete mi jak je možné že vietnamská populace je v této zemi ca.20let a dokázala se perfektně aklimatizovat,respektovat zákony a sžít se se zdejšími obyvateli.Ještě jsem neviděl vietnamce jít pro soc. podporu.Ale jak to že vy cigáni zde žijete od nepaměti a nedokázali jste ani desetinku z toho
Jana Horváthová: Poprosím, přečtěte si odpověď na tuto otázku v těch předchozích, je to už asi 4. velmi podobná. Děkuji a omlouvám se.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:05Autor: Petra K.
Otázka: Zdravim Vas. To jak mnoho lidi zde haze Romy do jednoho pytle, je desny. Ja bydlim v Praze na Smichove a Romu je tam vic nez dost a nevadi mi to. Ja resim pouze jediny-bud je slusny ci buran a tak se chovam, to same je ale u "bilych". Mejte se.
Jana Horváthová: Uf, moc Vám děkuju za zpestření.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:06Autor: itynka
Otázka: tak sou hned invalidi,tak co?Ano,jsou slušní cikáni,ale těch se dá spočítat na prstu..jedno jim ale neupřu...zpěv,jsou vyjímečně nadaní,...ale ne civilizovaní...i ti Vietnamci se tu uchytli,proč ne oni?Za ta staletí...a ti jsou zde desítky let,pracují,no...škoda mluvit
Jana Horváthová: Viz předchozí odpovědi, přesto děkuji, rozumím vám.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:08Autor: Petra Pr.
Otázka: Dobrý den,znám dobře náturu českého národa. Tvrdí, že jsou tolerantní, ale rasisti jsou každopádně.já jsem češka a přítele mám roma. Je to velmi chytrý, vzdělaný člověk - učitel. Čekám s ním teď dítě a největší starost mé matky je, zda se nebojím, že bude černé. Je to smutné. Jak s tím bojovat?
Jana Horváthová: Chápu i vaši matku. Já jsem v dětství také měla velký sen-být blondýnkou,princeznou, v mém dětství nebyla nidyk žádná princezna s tmavýma očima , tmavými vlasy anvíc snědá-měla jsem z toho komplex a připadal jsem si mezi spolužáky divná. A víte, že v Indi mohou uhranout jen modré oči?
Odpovězeno: 26. 07. | 14:09Autor: Czert
Otázka: Chtel bych se zeptat, proc romove chteji nejake "pridavky" na pedagogy kteri jim maji pomahat pripravovat deti do skoly/skolky.
U vsech je to otazka rodicu (vcetne vietnamcu) proc to u ciganu nejde ?
Jana Horváthová: Moc nechápu otázku, jaké přídavky máte ny mysli. Pokud jde o přítomnost romskéhjo asistenta při výuce v etříde s jistým počtem romských žáků-to je dle mého jedna z podmínek úspěchu při vzdělávání romských dětí.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:12Autor: Jarošová
Otázka: Vážená paní doktorko, připravuje Vaše muzeum nějaké programy, např. autorská čtení romských spisovatelů, malá představení rom. pěveckých umělců či malířů a pod.? Děkuji.
Jana Horváthová: Ctení z děl romských autorů bude v září-prosím sledujte naše webstrányk:www.rommuz.cz
vystoupení romských umělců pořádáme pravdilně při vernisážích výstav, dne 7.6. jsem pořádali v Brně koncert a v nejbližší době Vás zvu do Hodonína u Kunštátu-20. 8.-je to sice smutná akce-připomínka genocidy Romů za II. války, ale bude tam i hudba-zazní táhlé romské písně -halgata-odjížídme do muzea autobusem-je možno se dzarma přihlásit-viz infona: [email protected]
Srdečně zdravím!
Odpovězeno: 26. 07. | 14:14Autor: ferda
Otázka: Dobrý den.
Proč by jste nevystěhovávala problematické rodiny do ghet? Nikdo po nich nechce aby byly problematičtí. Proč to tedy dělají?
Jana Horváthová: A jak nám -ostatním obyvatelům města-pomůže to, že si ve nmstě vytvoříme čtr´t lúzy, která bude ohrožovat zase jen nás. Není lepší tomu předejít, než problém nastřádat tak, kdy už řešení je mnohem těžší?
Odpovězeno: 26. 07. | 14:16Autor: prochaj
Otázka: Dobrý den, nemyslíte že na postavení Romů má svůj podíl i romská inteligence? Ta se většinou, po dosažení určitého postavení, snaží o maximální asimilaci a nemá zájem se angažovat v pomoci svému etniku. Lidé jako Vy jsou výjimkou. Romové jen čekají na pomoc zvenčí, ale sami se nijak nesnaží.
Jana Horváthová: myslím, že nemáte zcela pravdu. To , co uvádíte, se dělo hlavně z akomunistů, kteří to takto nastavili, dnes už řada mladých intel. Romů se podílí na řešení. je nás mnohem víc-vždť se setkáváme pravidelně. Ale když je Rom slušný, už ho lidi nechtějí za Roma považovat, mně se to děje pořád...
Odpovězeno: 26. 07. | 14:17Autor: Tomáš J.
Otázka: Vždy jsem tvrdil, že jediná cesta "pozdvihnutí" romského etnika je ve vzdělanosti. Nemáte pocit, že nadměrnými sociálními dávkami a přílišným protěžováním Romů se jim spíš činí mědvědí služba?
Jana Horváthová: nevím o žádných speciálních dávkách pro Romy, ale vy asi máte na mysli běžné dávky. Jistě, pokud rodina neposílá děti do školy, byla bych pro zřetelný a citelný postih.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:18Autor: Jana
Otázka: Každá rodina vč. romských má možnost dávat děti do mateřské školky, kde si mohou osvojit potřebné dovednosti.Proč dávat této komunitě pořád nějaké výjimky.Říkají, že jsou občany tohoto státu, tak ať se naučí svoji mateřskou řeč jako každý občan. Jaké mají práva ví každý a co takhle povinnosti?
Jana Horváthová: jenže, není to tak jednoduché, kéž by bylo.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:19Autor: Lukáš M.
Otázka: Platím nemalé daně a vidím že ty peníze dostavají "romové" jenom za to že mají 8 dětí.Jsem z toho docela štastnej.myslíte si že jsou ještě menšinou?
Jana Horváthová: Ano.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:23Autor: Czert
Otázka: a ohledne segregace romu, nemyslite ze je to spise jejich zivotnim stylem nez tim, ze maji jinou barvu pleti ?
Nemuzu si nevzpomenout na tzv. Mexiko a reportaz o tom v jake tam ziji spine. Ale to, ze ten bordel si zpusobili sami, uz jaksi tam chybelo (driv tam vsechno bylo v poradku a nove).
Jana Horváthová: nechci a nemůžu zde dělat historický výklad, ale všechna tato ghetta mají skvé kořeny torchu hlouběji. z akomunistů, zejména od roku 1965 se cíleně bouraly romské osady n a Slovensku a jejich "zaostalí" obyvatelé se měli přesunout do Čech a na MOravu. Akce to nebyla moc vydařená, výsledkem byly zárodky segraqgovaných ghett- Romové dle pův. představ měli bydlet roztroušeni mezi ostatními, ale města je raději shromáždila na jednom místě pěkně pohromadě, nabídla jimnaivně nové byty s moderním vybavením, což původní obyvatelé zemljanek na východním Slovensku nemohli i při nejlepší vůli znát. Ale neznloat situace i necitlivá řešení byla pro minulý režim typická, dnes už jsme přece dál...
Odpovězeno: 26. 07. | 14:26Autor: ferda
Otázka: Proč mají rómské děti ve škole handicap s češtinou? Buď jsou češi a jako takový by měli SVŮJ jazyk znát nemyslite? Proč tedy chcete aby měli něco navíc než zbytek populace?
Jana Horváthová: jenže zlomit přes koleno jen kvůli vám to nejde. Kvalitní češtinu se romské dítě doma nenaučí, dle nejnovějších výzkumů je nejefektivnější, pokdu rodiče mohou na dítě mluvit svým mateřským jazykem-pokud jej ovládají-tedy romsky-aby dítě získalo kvalitní jazakoyvý základ-ostatní jazyka se pak lépe učí-ve škole by však byl opravdu nutný asistent. Pokud se však dítě doma nenuačí žádný jazyk-totiž jen špatnou češtinu-má pro další vzdělávání velmi špatný základ.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:27Autor: Novák
Otázka: Jaký je vztah "našich původních" a nově přicházejících Olašských Romů? V našem městě je velmi špatný.
Je to nebo není rasizmus?
Jana Horváthová: Obecně slovenští a olašstí Romové spolu moc nekomunikují. To díky tomu, že olašské skupiny Romů jsou uzavřené vůči všem ostatním nejen "gádžům", ale i Romům.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:35Autor: Adolf Kisza /64/
Otázka: Zdravím paní Jano, vrtá mi hlavou otázka, jak to, že vy jako jedna z mála Romů jste vlastně dosáhla osobní vlastnosti, přitom potřebné všem, na ctižádost, být něčím vystudována, být někým? Je to v rozporu s 99,90% Vaší menšiny, proč ostatní nejsou ctižádostiví?
Jana Horváthová: V naší rodině to má historické kořeny,nemohu se srovnávat s jinými-slovenskými Romy (mnohé velmi obdivuji, za to co bez pomoci sami dokázali, já měla cestu umetenou!). Naše rodina žije na MOravě už 4. století-značně integoravná byla už před II. válkou-přesto to nezabránilo likvidaci její napropsté většiny v Koncentr. táboře. To je však jiná věc. Ale i tehdy, koncem 19. století, se rodina Holomkova, ač ve svých očích (i ve skutečnosti-z dnešního nadhledu)dělala obrovské pokroky-chtěla se trvale usadit mezi majoritou, přestat kočovat. Myslíte, že jim to majorita usnadnila? Nikoliv nechtěli jim to naopak dovolit,destiletí naše rodina bojovala za možnost usazení v gadžovské obci, nakonec obci problém vyřešili Němci, kteří odsunuli Romy do Osvětimi. Můj děda přežil a anejdnou po válce byl vyzdihován jako ojedinělý Rom, protože vystudoval vysokou školu. Přitom býval cigoš z osady. některé věci jsou velmi relativní a jejich řešení i posuzování vyžaduje velmi dobrou znalost situace
Odpovězeno: 26. 07. | 14:37Autor: Ester
Otázka: Vážená paní doktorko,jste velice sympatická žena,bohužel mé zkušenosti s Romy obecně jsou spíše negativní.Bydlím v Černých polích v Brně a den co den se bráním žebrání a obtěžování z jejich strany.Jak se tedy snaží Romové přizpůsobit nám?Nebo je "přizpůsobení" pouze jednostrannou záležitostí?
Jana Horváthová: I já se kolikrát podobným jevům bráním, ale rozumím jim. Já už jsem to všechno napsala v odpovědích na předchozí otázky, prosím zalistujte v nich. Děkuji. Jinak jsem taky z Černých Polí (z Bieblovky).
Odpovězeno: 26. 07. | 14:38Autor: JardaK
Otázka: Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit důvod proč se významné osobnosti vaší národnosti většinou straní od těch chudých a nepomáhají jim tak jak by to bylo potřeba ?
Jana Horváthová: Já mám pocit, že řada mých kolegů, známých, prostě Romů se snaží, ale jsou to jen kapky v moři. Potřebujeme Vaši pomoc, opravdu.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:40Autor: tomas
Otázka: dobrý den,
nechala jste si pripravit od redakce clanky, jak "bílá" většina nepomáhá romům se začleněním. Máte vy připravené články, jak se romové snaží začlenit?? Co dělají běžní romové, aby se začlenili do společnosti???
Jana Horváthová: redakce po mě chtěla tém-článek už psali profíci-redaktoři-to tedy k tomu, jak to naspali. jak se Romové snaží začlenit, můžu říct jen sama za sebe, případně svoji rodinu, protože těžko můžu mlvuit za někoho dalšího. Já se teda snažím...
Odpovězeno: 26. 07. | 14:42Autor: tomas
Otázka: Ja chápete pojem "pozitivní diskriminace"? Není právě Vaše snaha o zvýhodňování romů jeden z důvodů nesnášenlivosti??
Jana Horváthová: Ono zvýhodňování se neděje podle žádného zákona ani nařízení-ale tu a tam někdo soudný usoudí, že by bylo dobré pokulhávajícího studenta na škole podpořit, aby tam vůbec nějaký Rom byl, aby se nám torchu zvyšovaly ty počty vzdělaných Romů. To prospěje nám všem. Žádné kvóty na přijámání do zmaěstnání či škol u nás nejsou, osobně bych byla pro-v Americe to dost pomohlo.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:43Autor: Ladik
Otázka: Víte, je moc těžké začleňovat někoho, kdo nechce... A nezáleží kdo je kdo, připouštím ale, že cikán to má od začátku těžší. Mám dost známých cikánů a jsem s nima v pohodě, stačí chtít. P.S. Upozorňuji, že nejej z historie nepovažuji slovo cikán za urážku!!! Přeji hodně úspěchů.
Jana Horváthová: tak díky Vám.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:45Autor: Nebesář Martin
Otázka: Dobrý den,
jak Vy osobně vnímáte problematiku Romů v české společnosti?
Jana Horváthová: je to velký problém, jehož řešení vidím v napření největší síly ke vzdělávání dětí-aby ani jediné romské dítě neopustilo školu nedozvdělané a následně, aby mělo možnost získat adekvátní práci. OPak už žádný problém nebude, jen zábava, protže Romové umí být pekelně zábavní a umí se bavit. Snad je ta šichta s integrací v totmo směru nezmění.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:47Autor: Petr Voženílek
Otázka: Jak to, že segregace? Zatímco černoští aktivisté bojovali v padesátých letech v USA za vstup do škol, u nás bojujeme, abychom bránícím se Romům poskytli vzdělání proti jejich vůli. Co děláme špatně?
Jana Horváthová: právě, protože pozice Romů je ještě méně záviděníhodná. U Aroameričanů to byla zjevná nespravedlnost, u Romů se segragace děje méně nápadně, o to zhoubněji.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:47Autor: ferda
Otázka: Jaký máte názor na vepřín v Letech? Přecejen na světě není místo, kde by někdo neumřel. Je od státu pěkný, že staví pomníky pro památku různých zvěrstev, ale na všechny se přece nemůže nedostat. Proč to ale po státu vymáhat?
Jana Horváthová: Jistě, ale umíte si představit vepřín v Malé pevnosti v Terezíně?
Odpovězeno: 26. 07. | 14:48Autor: Pavla
Otázka: Dobrý den,když jsem tak prolétla ty "dotazy" skoro Vás lituji. To nejsou dotazy,ale konstatování faktů.Bohužel.Nebudu opakovat litánie o nepřizpůsobivosti,domnělé ublíženosti,čerpání přídavků a otec žadatel ověšen zlatými řetězy.......To naštve i trpělivé bílé. Přeji Vám hodně úspěchů ve Vaší práci
Jana Horváthová: Děkuji Vám.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:49Autor: autor :-)
Otázka: Neni Vam uz trochu horko z techto dotazu?? :-) Na druhou stranu..S vetsinou nazoru se tu da souhlasit... k jednani jsou treba vzdy dve strany... :-))
Jana Horváthová: Ano, už jsem to psala-jsem skeptická k čekání-až se "omové probudí a budou chtít řešit své záležitosti sami". To je naivní a nemůže to fungovat.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:50Autor: walter
Otázka: Dovolím se zeptat, jak hodnotíte řešení situace Romů v zemích EU jako Francie či Španělsko?
Jana Horváthová: Nijak podrobně tu situaci neznám, abych mohla hodnotit, promiňte.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:52Autor: Harry
Otázka: Dobrý den. Jsem spoluvlastníkem domu SVJ. Do domu nám byly prospěcháři nastěhovány 2 cikánské rodiny. Jsou pořádné, čistotné a přizpůsobivé. Ale jejich rozsáhlé příbuzenstvo, které je navštěvuje nám ztrpčuje život. Hluční, nerespetující nic a nikoho. Máme se tedy přizpůsobit my?
Jana Horváthová: určitě ne, zkuse slakavý rozhovor. Ale chápu Vás, vaše sžívání a domlouvání může tvrat delší čas a nemusí být zřetelné zlepšení. Pak by Váš problém měly řeišt úřady k tomu učené.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:53Autor: Daniel Pechl
Otázka: Co kdyby se romům vyčlenilo území, aby si mohli založit stát. Jak si myslíte, že by tento stát prosperoval? A myslíte, že by takovéto řešení vůbec chtěli, když by pak mohli kritizovat jen sebe?
Jana Horváthová: Já bych to něchtěla, ale vím, že někteří Romové by chtěli. Ale myslíte, že by to bylo dobré? Mně se zdá odstašující případ Izraele, ale je možné, že to mu nerozumím.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:56Autor: M.Fejfar
Otázka: o jakém ciganském umění to mluvíte četl jsem romskou čítanku pro děti a jsou tam povídky typu že zabil vlastní matku otec znasilnil dceru atd ta kniha se mi dostala do ruky na základní škole pro 5 ročník
Jana Horváthová: Toršku vás opravím, vy jste četl knihu Romské pohádky. To jsou zcela původní neupravené pohádky-takové, jaké třeba mívali Češi ještě v 19. století, které ERrben, Němcová další teprve upravovali, aby byli třeba i pro děti. Pohádky vznikaly od středověku a byly určeny pro dospělé. Romská literatura je teprve v plenkách a tento vývoj ještě neprodělala-dejte jí čas. A především máte šanci navštívit naši výstavu Čalo voďi-Sytá duše- O liteární tvorbě Romů v ČR. Máte ještě nějaké mezery, děkuji za pochopení.
Odpovězeno: 26. 07. | 14:59Autor: Petr
Otázka: Dobrý den, chci se zeptat na rozdíl a význam slov cikán a róm. Přeji hodně úspěchů a trpělivosti v odpovídání.
Jana Horváthová: Slovo Rom (krátce, Róm je slovensky) je velmi staré slovo-původ z Indie a Romové se títmo výrazem dosud nazývají ve svém mateřském jazyce. je tedy u nás nejsprávnějším mázvem, některé skupiny-v zahraničí preferují jiný úzký skupinový název, který se s termínem Rom většinou nevylučuje. Cikán ,noha Romům nevadí, ale je to slovo s hanlivým nádechem už od středověku. Podrobnější výklad případně čtěte v mojí knize Kapitoly ROmů (2002).
Odpovězeno: 26. 07. | 15:01Autor: Pepa
Otázka: Dobrý den! Co by podle Vás měla dělat "bílá většina" pro Romy, aby se lépe začlenili? Co by naopak měli dělat Romové, aby se lépe začlenili a proč to nedělají? Existuje podle Vás způsob, jak motivovat Romy k práci? Děkuji za odpověď. Nashledanou...
Jana Horváthová: Těžko mluvit o nějaké skupině lidí jako o jednom subjektu-jsitě víte, že řídit jakoukoli skupinu lidí, aby dělala něco společně není jednoduché a chce to jisté páky a síly. Romové jako takoví nejsou jeden celek, aby měli páky něco významného řešit, ty má v rukou stát, který má možnost rozdělovat úkoly, řidit apod.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:03Autor: IL
Otázka: Dobrý den, ve svém článku píšete, že romské děti přicházejí do školy s jazykovým handicapem. Jak je toto možné? Není v zájmu rodičů těchto dětí, aby tyto děti před vstupem do školy uměly česky a tím pádem měli lepší šance v dalším životě?
Jana Horváthová: Jistě, ale rodiče většinou nechápou dobře situaci svoji ani svých dětí, což souvisí právě s tím, že mají problém a třeba i jsou problém. Kdyby ho neměli, nebo jím nebyli, tak by ten problém asi ani neměli.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:05Autor: jana
Otázka: Neměli by Romové respektovat pravidla běžného chování většinové populace. Když je u nás v nemocnici hospitalizován Rom, málokdy se to obejde bez stressu - návštěvy desítek příbuzných, nerespektujících nic od použití návleků až po kouření na pokojích. Pak se nedivte úvahám o segregaci.
Jana Horváthová: Divím se jim, ačkoliv sama jamko zdravotní sestra nebo lékařka bych prost ěkouření nepovolovala, návštěvy příbuzných pacinetům svědčí, pokud však nějak zasahují do soukromí ostatních, tak je třeba to řešit. naprotosto souhlasím, lae jak za to můžu já, nebo moje romské okolí. není to problém, v jehož řešení by měli být angažováni odborníci. Pochopte, jak Vám mám pomoci já, která s Vám v této věci souhlasí, přitom nesouhlasí se slučováním nebo řešením tohoto problému segregaci apod.?
Odpovězeno: 26. 07. | 15:07Autor: whiskey
Otázka: co říkáte na odchod těch chudaků do Anglie bylo to jejich rozhodnutí a jak Angličani zjistili co jsou zač tak je posílali domů a u nás ješte chteli soc.dávky pozpátku to si myslíte že je vpořádku????
Jana Horváthová: jednak, já jsem žádné dávky nechtěla a takové to "my" mě dráždí, mám to hodně zažité ze svého komunistického dětství a mládí. Taky dost Romů v Británii zůstalo.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:09Autor: Roman
Otázka: Co poradíte "bílé" rodině, která čeká řadu let na byt a nemá šanci ? Když cikáni vybydlí byt, na kterém navíc dluží za všechno, za co se dlužit dá, vyřvou si nový. Běda, když je horší, než ten předtím, to hned zavolají nějaké novináře. Jak se má chovat "bílá" rodina, aby na ní nějaký byt také zbyl ?
Jana Horváthová: Nevím, znáte-li takový konkrétní případ. Já znám zase hodně zcela jiných, kdy docela slušná romská rodina prostě nesežene docela slušné bydlení, i kdyby se rozkrájela.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:10Autor: Petr
Otázka: Dobrý den, je pravda, že II. světovou válku přežilo v českých zemích jen asi 1.000 rómů?
Jana Horváthová: je. Z Osvětimi se jich vrátilo přesně 583, některým se podařilo ukrývat, zejména na Slovensku.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:12Autor: Marek - molok
Otázka: Nemáte pocit, že metoda "pozitivní diskriminace = cukru" za posledních 50 let selhala a teď by na řadu měla přijít radikálnější změna ohledně začlenění téhle minority?
Jana Horváthová: jenže u nás se nikdy o pozitivní diskriminaci nejednalo. neposkytnutí kvalitního vzdělání, etnická státem řízená asimilace a podpora v oblasti hmotné učinila z Romů lidi ještě bezmocnější. Kdo chce pomoci potřebnému, ať mu nedává ryby, ale naučí ho je chytat!
Odpovězeno: 26. 07. | 15:13Autor: muf
Otázka: velmi si vážím lidí, kteří v životě něco dokázali a tím myslím i Vás, protože jste to určitě neměla jednoduché. Proč to ve vašem případě jde a v dalších 99%
případů stejného etnika ne!? Čím si to vysvětlujete? V barvě kůže to určitě není...
Jana Horváthová: už jsem to psala-já to naopak měla na rozdíl od naprosté většiny našich dnešních Romů hrzoně jednoduché. Mučil se můj děda, který se narodil v ubohé cikánské osadě, přesto vystudoval VŠ-ale sám by to nedokázal!!! Pomáhali mu výjimeční lidé v jeho okolí, on byl výjimečný a měl výjimečné štěstí !!!
Odpovězeno: 26. 07. | 15:14Autor: Karel
Otázka: Děje se tady něco?
Jana Horváthová: Určitě děje!
Odpovězeno: 26. 07. | 15:17Autor: Jaroslava Králová
Otázka: Vážená paní Horváthová,
pracuji ve Vršovicích naproti domu obývaném převážně Romy. V poledne vycházejí ven a "obchodují", v okolí domu je stále více zfetovaných. Zkuste se schválně přijít někdy podívat do okolí parku Grobovka. Není to o muzeu ale o současnosti.
Jana Horváthová: a myslíte, že já to můžu vyřešit, nebo proto zavrhneme romské dějiny a kulturu? Vždyť nad tím přemýšlejte, že to nelze slučovat. Já nejsem jediná Romka, u nás, která nepáchá zlo, je nás moc-zksute si přečíst nebo prohlédnout knihu Roma rising (Chad Wyatt), je v dostátní u nás v muzeu.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:19Autor: No Name
Otázka: Víte mně by zajímaly dvě věci:
1) mají normální romové zájem o integraci ?
2) co dělají pro integraci romů romské celebrity a špičky, např. král olašských romů
P.S. Kdyby se novinářům podařilo získat názory na integraci špiček olašských romů bylo by to skvělé
Jana Horváthová: jednak král olašských Romů je král olašských a pro ostatní je to jen jakýsi aktivista jako každý jiný, nebo snad ani to ne. "Normální" zájem mají a ti druzí vůbec nevědí, že takové slovo existuje, natož, co znamená.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:20Autor: [email protected]
Otázka: Proč se pořád bavíme o Romech. Možná pár se jich hlásí k romské národnosti, ale 99,8% jsou národnosti české-kvůli výhodám. Vůbec bych se s nimi nezabývala, je to ztráta času, mají šance jako všichni ostatní Češi. Ať se snaží sami. Stát a všichni lidé s nimi ztrácejí hodně peněz a spoustu energie.
Jana Horváthová: už jste se rozhodl, takže odpovědět není na co.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:23Autor: Klára
Otázka: Paní doktorko, chtěla bych se zeptat, jestli nevidíte také problém v romské kultuře, která klade důraz na jiné hodnoty než na vzdělání (patriarchální struktura, život v komunitách, apod.)
Jana Horváthová: Já v ní problém neshledávámm, protože většina lidových kultur se vykazovala srovnatelnými "nemoderními" jevy. je ale krásné ty tradice znát, někdy však může být problém, pokud i v současné době člověk vězí ve starobylých normách, které stěžují žvito. Většinou pomáhá vzdělání, i u Romů tomu tak je.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:24Autor: Andrea
Otázka: Stále se hovoří o pomoci Romům, ale co kdyby se začali přispůsobovat pravidlům země, ve které žijí jako menšina a žijí z dávek. To se většina musí přispůsobovat menšině?
Jana Horváthová: jsem pro, aby Romové dodržovali pravidla-zákony této země. Všemi deseti! Ale proč někdy jako by byla polcie hluchá a němá? mně jako Romce to hodně vadí, nechci být házena do jednoho pytle se zloději a lumpy atd.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:27Autor: [email protected]
Otázka: Dobrý den paní Jano Horváthová,
chtěl bych se zeptal, jestli jste se někdy styděla za to že jste romka,nebo za svoje romské spoluobčany? Nikdy bych se nechtěl narodizt jako rom,ne proto že je to menšina,ale jen proto jak 99% žije.
Jana Horváthová: Styděly jsem se celé dětství a moji rodiče to vůbec nevěděli. Já jsem jim to nedokázala sdělit, já jsem jen tiše trpěla. Vlastně nedokázala jsem si svůj problém uvědomit aa myslela jsem si , že je to prostě tím, že jsem se narodila jako méněcenná, čili, že je to neřešitelné. PRO DĚTI JE NĚKDY VELMI TĚŽKÉ VYJÁDŘIT SVŮJ PROBLÉM, DNES UŽ TO VÍM.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:27Autor: Jakub Mareš
Otázka: Domnívám se, že za špatnou situaci romské menšiny do značné míry může nevhodně nastavený systém sociálních dávek v ČR, který nemotivuje k legální práci.
Myslíte si, že politici v poslední době podnikají pozitivní kroky ke změně tohoto systému?
Jana Horváthová: Ne.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:28Autor: Dominik
Otázka: Dobrý den. Z vašich odpovědí co čtu plyne, že se cikáni pořád učí. Učí se chodit do školy, učí se co je muzeum atd. Mám mezi cikány přátele, ale i oni uznávají, že je mnoho cikánu, dokonce většina, kteří se nepřizpůsobí. Co si myslíte o pozitivní diskriminaci? Nebo podle Vás není? Děkuji za odpověď.
Jana Horváthová: Není a byla by dobrá, myslím, že by pomáhala.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:31Autor: Ludmila Křivancová
Otázka: Jka bychom mohli Romům nejvíce pomoci?
Jana Horváthová: Tolerantním chápavým přístupem (v pozici "moudřejšího"), bez čekání vděku-bez naivity (která se dává celá všanc a pak se zlobí na nevděčnost)a hlavně velikou energií věnovanou vzdělávání romských dětí.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:32Autor: André
Otázka: Dobrý den, měla jste někdy Vy osobně problémy s romskou národností, jste pohledná žena, tak by mě to zajímalo, jinak přeji hodně úspěchů v dalším životě.
Jana Horváthová: měla. V posledních letech je však spíš tendence přesvědčovat mě-Paní doktorko, vy přece nejste cikánka, vy jste taková slušná...
Odpovězeno: 26. 07. | 15:35Autor: MJ
Otázka: Proč vybrali právě romskou ředitelku romského muzea? Ředitelů muzeí v ČR je hafo a nikdo je nepovažuje za nijak extra významný osobnosti. No, že se ptám.... ze stejnýho důvodu, z jakýho jsou všude romové protežováni, že jo..
Jana Horváthová: Asi jo.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:36Autor: Andrea
Otázka: Vyjmenovaná slova Romů po D: diskriminace, dilina, dávky....Žila jste někdy v panelovém domě, kde žijeí 2 - 3 Romské rodiny, kterým tyto byty ještě byly dány městem?Poněvač předchozí byty tzv.vybydleli...?
Jana Horváthová: Ne.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:38Autor: Učitelka LK
Otázka: Je podle Vás horší situace v základním školství nebo učebních oborech? Mám zkušenost, že musíme děti přesvědčovat,aby se vůbec chtěly vyučit, ale většina stejně po několika měsících jde raději na podporu.Co s tím?
Jana Horváthová: bé-totiž budování vztahu mezi školoi a rodinou žáka ještě na ZŠ-to se nedějě. Jinak většina romských rodičů ze své vlastní zkušenosti opravdu neví, na co by jeho dítěti škola byla.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:40Autor: Pete
Otázka: Nemáte pocit, že problém Romů není spíše sociální než rasový? Tedy fakt, že jich většina vůbec nechápe životní schema většinové populace, z výzkumu na Slovensku vyšlo najevo, že si Romové myslí, že dávky dostávají všichni, ale bílí mají dávky podstatně větší. Co s tím?
Jana Horváthová: Rasový není určitě, je kombinací etnického a sociálního, protože z faktu, že se jedná o etnickou menšinu se specifickými dějinami i kulturou vyplývá většina současných problémů sociálních. děkuji za otázku.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:42Autor: Andrea
Otázka: Jen ještě jeden postřeh z praxe: dle statistik a sociálních průzkumů, 90% prostitutek je Romského původu a to samé platí i o věznicích...Čím to je?
Diskriminací nebo netolerancí většiny....
Jana Horváthová: Demoralizací etnika-podrobně to orzebírám ve své knize Kapitoly Romů-v jedné z polsedních kapitol. Víte, že před II. sv- válkou by nevěrná (natož prodejná) žena nemohla v romské komunitě zůstat bez trestu?
Odpovězeno: 26. 07. | 15:43Autor: Petra Chmelíčková
Otázka: Dobrý den.Jak sami Romové nahlížejí na přípravné ročníky před nástupem do základní školy?A jaký význam přikládají ke vzdělání?
Jana Horváthová: nemůžu mluvit za ostatní, za sebe jsem pro -jako většina Romů s jistým stupněm vzdělání.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:44Autor: michal
Otázka: jak dlouho si myslite, ze bude trvat, nez se ceska spolecnost zbavi rasistickych predsudku a xenofobnich nazoru (viz tato diskuze) a prevladne tolerance a ochota pomahat?
Jana Horváthová: já bych tipovala ještě aspoň dvě desetiletí.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:47Autor: DF
Otázka: Vážená paní Horváthová.Myslím, že řešení musí přijít ze strany romské komunity samotné.Vy jste ten jeden z mála pozitivních příkladů ostatním Romům,že je možné se zde vzdělávat,pracovat,žít bez ohledu na to,zda je člověk Rom nebo ne. Co si o tom myslíte Vy?
Jana Horváthová: už jsem to psala, sama bych to nedokázala, kdyby už můj děda a otec nebojovali hrozně moc, já měla cestu umetenou. Akle co Romové, jejichž rodiče přišli někdy v 70. letech minulého století ze zaostalého východoslovenského venkova-nebo dokonce izolované romské osady jako negramotní? Úspěch takového romského dítěte ve škole by pak stálo skoro za ocenění Nobelovou cenou.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:48Autor: Andrea
Otázka: Myslím si, že rasismus může být i opačný.I Romové mají často rasistické výroky proti nám, proti kterým se bojíme ozvat. Hned začnou vyhrožovat a nadávat nám do bilých sviní atd...(promiňte mi ten výraz)Děkuji
Jana Horváthová: Souhlasím s Vámi a hrozně mě to vždycky mrzí.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:49Autor: Blanka
Otázka: Je vidět, že naše společnost tolerantní není, vtšina položených otázek tomu nasvědčuje, vidím to i ve svém okolí, i mezi vzdělkanými lidmi. Musí Vám být z toho smutno, nikdo nevidí obrovský kus práce, kterou odvedli Romové sami, neziskovky a vůbec všichni zúčastnění.
Jana Horváthová: Děkuji.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:50Autor: Pavel Kastner
Otázka: Souhlasím s Vámi, že je třeba pracovat s těmi mladšími a řešit situace individuálně. A tady prostě řadě tolerantích lidí jednou dojde trpělivost. Např. se již jedná o doučování dětí, kdy chodí jen malé procento dětí z komunity, protože ty ostatní k tomu nikdo nedokáže přesvědčit.
Jana Horváthová: přesto to je třeba dělat a vydržet, má to význam.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:51Autor: Hortensie
Otázka: Paní Jano, přeji Vám hodně úspěchů a můj názor je, že pokud by naše většinová společnost měla dostatečné vzdělání i ze života a historie Romů, pokud by naše společnost měla dostatečné sebevědomí, byla by lépe vnímavá i k romské menšině.. BACHTALE
Jana Horváthová: Paľikerav Tumenge.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:53Autor: marcela zahálková
Otázka: Jednou jsem byla na jakési "exkursi" v ústecké Matiční. Provázely nás s mými zahraničními kamarádkami terénní prac. (neromky). Romských terénních prac. Vím, že existují i romští terénní prac., ale je jich málo. Čím to je? Promiňte nemohla byste mi poslat na sebe kontakt? [email protected]
Jana Horváthová: [email protected]
Asi dva týdny teď budu mimo civilizaci.
Odpovězeno: 26. 07. | 15:54Autor: landa martin ZR
Otázka: ahoj,chtell bych se zeptet jestly jste nekdy premyslela o vstupu di politiky.napadlo me kdyby byly byly nejaky romsky poslanci apod,ze by se mohly snad aktivneji zkouset vnest do politiky diskuze,napady reseni,proste aby nekdo loboval za zlepseni teto situace.vazim si vasi prace
Jana Horváthová: A víte, že o romské kandidáty velké poltitické strany nestojí. letos jen Zelení!
Odpovězeno: 26. 07. | 15:55Autor: Libor Hladký
Otázka: Paní doktorko,zajímal by mě Váš
názor omezení sociálních přídavků
těm romským rodinám,které neposílají své děti do školy.Nějaká odpovědnost by snad měla být! Děkuji!
Jana Horváthová: měla!
Odpovězeno: 26. 07. | 15:56Autor: Marek - molok
Otázka: Nemyslíte,že zvýšená pozornost v první třídě ve škole je už trochu pozdě?Neměla by být pro rómské děti povinná(podmíněná přídavky) předškolní docházka,přecejen,by jim to pomohlo naučit se více respektu k okolí+lepší zvládnutí jazyka a trochu by se i odboural negativní vliv rodičů...
Jana Horváthová: Domnívám se, že poslední ročník v MŠ je už povinný pro bvšechny děti, nejen romské.
Odpovězeno: 26. 07. | 16:00Autor: Milan Remeš
Otázka: Velmi pozorně pročítám odpovědi na položené otázky a nemohu se zbavit dojmu, že se t.zv. Romy snažíte ospravedlnit v jejich přístupu k povinnostem a jejich nezájem začlenit se do společnosti omlouváte historickými aspekty jejich života na okraji společnosti. Co Vy na to?
Jana Horváthová: Nemyslím. Jsem historik, mám proto možnost vidět celý "příběh Romů" v potřebných souvislostech, mohu taky srovnávat s osudy jiných etnik. V tom to je. Některé věci (jevy), které se dlouhodobě usazovaly a upevňovaly, opravdu nejde zlomit jak kouzelný proutek. Všem čtenářům děkuji za jejich otázky omlouvám se těm, na jejichž otázky jsem již nestihla odpovědět-nestihla bych autobus do Brna. Mějte se krásně, užijte si teplé léto, v zimě ne něj budem vzpomínat! Srdečně všechny zdraví Jana Horváthová.