Havel je naším vzorem, ujišťuje Američany premiér Sobotka

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2014 18:16
Česko učinilo za Havlovy éry nesmírný pokrok, a to i v zahraniční politice, připomíná premiér v článku pro list The Wall Street Journal.
Foto: Vojtěch Marek

Washington / Praha - Zásadová zahraniční politika prosazovaná Václavem Havlem může být vzorem pro to, abychom lépe přijímali společnou odpovědnost za dodržování našich hodnot a principů. U příležitosti 25. výročí pádu komunismu v Československu to v dnešním článku v listu The Wall Street Journal napsal český premiér Bohuslav Sobotka před svou cestou do Spojených států, kde ve středu bude v budově amerického Kongresu odhalena Havlova busta.

"Havel si byl nanejvýš vědom nedostatků a křivd současného světa. Někteří ho možná považovali za naivního idealistu, nicméně on byl přesvědčen, že zahraniční politika jeho země by se měla řídit pevnými ideály, které by přispěly k ukotvení naší zahraniční politiky," míní Sobotka.

Premiér zároveň připomíná, že se nepodařilo dosáhnout všech cílů, ve které jsme po pádu totalitního režimu doufali, ale i přesto učinilo Česko za Havlovy éry nesmírný pokrok, a to i v zahraniční politice. "Dnes tak česká zahraniční politika aktivně a dlouhodobě prosazuje lidská práva," dodal Sobotka.

Zeman pod palbou kritiky za rozhovor pro čínskou televizi

Otázka lidských práv je nadále aktuálním tématem české politiky, v poslední době především kvůli českému postoji vůči komunistické Číně.

V říjnu prezident Miloš Zeman během návštěvy Číny prohlásil, že nepřijel poučovat o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost. Prezidentovy výroky vyvolaly nesouhlas v řadách opozice, podle které Česká republika ustupuje od obhajoby lidských práv.

Podle kritiků to dokazuje i jarní cesta ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Pekingu, kde šéf české diplomacie označil Tibet za neoddělitelnou část Číny. Zaorálek nicméně tvrdí, že debata o lidských právech je součástí české politiky a čínská strana s tím počítá.

Téma lidských práv a Havlova odkazu bude očividně provázet Sobotkovu cestu do Spojených států, neboť Američany v poslední době znejistěly některé zpochybňující komentáře českých představitelů. Řada pozorovatelů proto očekává, že se Sobotka, kterého na odhalení Havlovy busty doprovodí také šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek, jasně k Havlovým hodnotám přihlásí.

Někdejší československý a český prezident bude po Winstonu Churchillovi, Raoulu Wallenbergovi a Lájosi Kossuthovi teprve čtvrtým Evropanem, kterému se pocty v podobě busty dostane. Tato ceremonie je proto jednou z hlavních událostí, kterých se Sobotka během čtyřdenní návštěvy Spojených států zúčastní. Vedle toho se setká s americkým viceprezidentem Joem Bidenem či bývalou ministryní zahraničí USA českého původu Madeleine Albrightovou.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy