Havel je naším vzorem, ujišťuje Američany premiér Sobotka

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2014 18:16
Česko učinilo za Havlovy éry nesmírný pokrok, a to i v zahraniční politice, připomíná premiér v článku pro list The Wall Street Journal.
Foto: Vojtěch Marek

Washington / Praha - Zásadová zahraniční politika prosazovaná Václavem Havlem může být vzorem pro to, abychom lépe přijímali společnou odpovědnost za dodržování našich hodnot a principů. U příležitosti 25. výročí pádu komunismu v Československu to v dnešním článku v listu The Wall Street Journal napsal český premiér Bohuslav Sobotka před svou cestou do Spojených států, kde ve středu bude v budově amerického Kongresu odhalena Havlova busta.

"Havel si byl nanejvýš vědom nedostatků a křivd současného světa. Někteří ho možná považovali za naivního idealistu, nicméně on byl přesvědčen, že zahraniční politika jeho země by se měla řídit pevnými ideály, které by přispěly k ukotvení naší zahraniční politiky," míní Sobotka.

Premiér zároveň připomíná, že se nepodařilo dosáhnout všech cílů, ve které jsme po pádu totalitního režimu doufali, ale i přesto učinilo Česko za Havlovy éry nesmírný pokrok, a to i v zahraniční politice. "Dnes tak česká zahraniční politika aktivně a dlouhodobě prosazuje lidská práva," dodal Sobotka.

Zeman pod palbou kritiky za rozhovor pro čínskou televizi

Otázka lidských práv je nadále aktuálním tématem české politiky, v poslední době především kvůli českému postoji vůči komunistické Číně.

V říjnu prezident Miloš Zeman během návštěvy Číny prohlásil, že nepřijel poučovat o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost. Prezidentovy výroky vyvolaly nesouhlas v řadách opozice, podle které Česká republika ustupuje od obhajoby lidských práv.

Podle kritiků to dokazuje i jarní cesta ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Pekingu, kde šéf české diplomacie označil Tibet za neoddělitelnou část Číny. Zaorálek nicméně tvrdí, že debata o lidských právech je součástí české politiky a čínská strana s tím počítá.

Téma lidských práv a Havlova odkazu bude očividně provázet Sobotkovu cestu do Spojených států, neboť Američany v poslední době znejistěly některé zpochybňující komentáře českých představitelů. Řada pozorovatelů proto očekává, že se Sobotka, kterého na odhalení Havlovy busty doprovodí také šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek, jasně k Havlovým hodnotám přihlásí.

Někdejší československý a český prezident bude po Winstonu Churchillovi, Raoulu Wallenbergovi a Lájosi Kossuthovi teprve čtvrtým Evropanem, kterému se pocty v podobě busty dostane. Tato ceremonie je proto jednou z hlavních událostí, kterých se Sobotka během čtyřdenní návštěvy Spojených států zúčastní. Vedle toho se setká s americkým viceprezidentem Joem Bidenem či bývalou ministryní zahraničí USA českého původu Madeleine Albrightovou.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Byty po H-Systemu se začnou prodávat na přelomu jara a léta, tvrdí věřitelský výbor

První byty, které spadají do konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System a které si lidé sami dostavěli, se začnou prodávat na přelomu letošního jara a léta. Jejich cena bude známa v dubnu, určí ji znalecký posudek, který zároveň vyčíslí hodnotu dostavby, již provedli současní uživatelé bytů, řekl šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel.

Byty se budou v konkurzu prodávat jednotlivě, domy již byly na jednotlivé bytové jednotky rozdělené i v katastru nemovitostí. Každý ze současných uživatelů dostane nabídku odkupu za cenu určenou znalcem, současní obyvatelé zároveň budou mít nárok na odpočet hodnoty dostavby domu, kterou určí znalec. "Jakýkoliv jiný zájemce by ale musel zaplatit plnou cenu, tam by se dostavba nezohledňovala," řekl Pavel.

Další zprávy