Ruský švábe, vítali studenti Zemana na návštěvě v Opavě

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2014 0:00
Českému prezidentovi vyčetli vstřícnost k ruskému protějšku Vladimiru Putinovi a vulgární výrazy pronesené v rozhlase. Nesouhlas vyjádřili transparentem "Neschovávej nás za ku**y".
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Reuters

Opava - Prezident Miloš Zeman, který je na třídenní návštěvě Moravskoslezského kraje, v úterý v Opavě čelil svým odpůrcům.

Vyčítali mu jeho vstřícnost k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, postoj k otázce porušování lidských práv v Číně i vulgární výrazy, které použil během rozhlasových Hovorů z Lán. Jedna z protestujících dívek pak Zemana vyzvala k rezignaci

Zeman již sklidil za opakované použití vulgarismů v Českém rozhlase, například když mluvil o ruské kapele Pussy Riot nebo služebním zákonu, kritiku politiků, médií i veřejnosti.

Nesouhlas s postoji hlavy státu vyjádřili opavští studenti transparentem "Neschovávej nás za ku**y", zazněl i výkřik "Ruský švábe". Podle studentů je totiž debata kolem vulgárních výrazů prezidenta jen zástěrkou, která má zakrýt reakce na nedávný prezidentův pobyt v Číně.

"Nelíbí se nám, jak se prezident staví k otázce potlačování lidských práv. Nesouhlasíme s tím, jak se vyjadřoval během návštěvy Číny. Takto by neměl reprezentovat naši zemi," řekla studentka, která nechtěla zveřejnit své jméno.

Měla byste se naučit spisovnou češtinu, vzkázal Zeman

Skupina mladých lidí na opavské Horní náměstí kromě transparentů přinesla i megafon. Na hlavách měli navíc i kuželovité čepičky čínských rolníků. Jednu z nich použili jako misku s rýží. Megafon studentům zabavili členové ochranky prezidenta už po příchodu.

Na náměstí i přesto vyvolali značný rozruch. Čekající dav se rozdělil na dvě části. "Děkuji vám, že se nemusím za Opavu stydět," reagovala na protestující žena středního věku.

Prezident měl ale v davu i své zastánce převážně seniorského věku. "Že se nestydíte, vždyť jste ještě nic nedokázali," reagovala jedna z důchodkyň. Další žena pak studentům misku s rýží vyrazila z rukou.

Během svého projevu Zeman své odpůrce vyzval, aby mu položili dotaz či na mikrofon projevili svůj názor. Toho využila právě jedna ze studentek. Opět hovořila o potlačování lidských práv v Číně, o vulgarismech a nakonec Zemana vyzvala k rezignaci. Na to prezident nereagoval.

Ve vztahu k Číně uvedl, že se s tamními představiteli setkávají i hlavy dalších států, zmínil například USA či Německo.

K vulgarismům, které pronesl během rozhlasových Hovorů z Lán, jen zopakoval, že pouze výstižně do češtiny přeložil název ruské hudební skupiny či citoval svého oponenta v prezidentské volbě Karla Schwarzenberga.

O vulgárním výrazu, který pronesl v souvislosti se služebním zákonem, pak řekl, že i tento je ve slovníku spisovné češtiny. "Takže byste se měla spisovnou češtinu naučit," vzkázal studentce.

Protestní transparent s textem "Stydím se za svého prezidenta" se objevil i v Krnově. Přinesli ho dva lidé maskovaní kuklami. Policisté je vyzvali, aby kukly sundali a legitimovali se. Protože u sebe neměli doklady, policisté je předvedli na služebnu.

Policejní mluvčí Gabriela Holčáková řekla, že policie dnes předvedla čtyři účastníky setkání s prezidentem, protože nebyli schopni prokázat svou totožnost. Po předvedení na obvodní oddělení a zjištění totožnosti byli všichni propuštěni bez podezření z protiprávního jednání, řekla Holčáková.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy