Ruský švábe, vítali studenti Zemana na návštěvě v Opavě

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2014 0:00
Českému prezidentovi vyčetli vstřícnost k ruskému protějšku Vladimiru Putinovi a vulgární výrazy pronesené v rozhlase. Nesouhlas vyjádřili transparentem "Neschovávej nás za ku**y".
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Reuters

Opava - Prezident Miloš Zeman, který je na třídenní návštěvě Moravskoslezského kraje, v úterý v Opavě čelil svým odpůrcům.

Vyčítali mu jeho vstřícnost k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, postoj k otázce porušování lidských práv v Číně i vulgární výrazy, které použil během rozhlasových Hovorů z Lán. Jedna z protestujících dívek pak Zemana vyzvala k rezignaci

Zeman již sklidil za opakované použití vulgarismů v Českém rozhlase, například když mluvil o ruské kapele Pussy Riot nebo služebním zákonu, kritiku politiků, médií i veřejnosti.

Nesouhlas s postoji hlavy státu vyjádřili opavští studenti transparentem "Neschovávej nás za ku**y", zazněl i výkřik "Ruský švábe". Podle studentů je totiž debata kolem vulgárních výrazů prezidenta jen zástěrkou, která má zakrýt reakce na nedávný prezidentův pobyt v Číně.

"Nelíbí se nám, jak se prezident staví k otázce potlačování lidských práv. Nesouhlasíme s tím, jak se vyjadřoval během návštěvy Číny. Takto by neměl reprezentovat naši zemi," řekla studentka, která nechtěla zveřejnit své jméno.

Měla byste se naučit spisovnou češtinu, vzkázal Zeman

Skupina mladých lidí na opavské Horní náměstí kromě transparentů přinesla i megafon. Na hlavách měli navíc i kuželovité čepičky čínských rolníků. Jednu z nich použili jako misku s rýží. Megafon studentům zabavili členové ochranky prezidenta už po příchodu.

Na náměstí i přesto vyvolali značný rozruch. Čekající dav se rozdělil na dvě části. "Děkuji vám, že se nemusím za Opavu stydět," reagovala na protestující žena středního věku.

Prezident měl ale v davu i své zastánce převážně seniorského věku. "Že se nestydíte, vždyť jste ještě nic nedokázali," reagovala jedna z důchodkyň. Další žena pak studentům misku s rýží vyrazila z rukou.

Během svého projevu Zeman své odpůrce vyzval, aby mu položili dotaz či na mikrofon projevili svůj názor. Toho využila právě jedna ze studentek. Opět hovořila o potlačování lidských práv v Číně, o vulgarismech a nakonec Zemana vyzvala k rezignaci. Na to prezident nereagoval.

Ve vztahu k Číně uvedl, že se s tamními představiteli setkávají i hlavy dalších států, zmínil například USA či Německo.

K vulgarismům, které pronesl během rozhlasových Hovorů z Lán, jen zopakoval, že pouze výstižně do češtiny přeložil název ruské hudební skupiny či citoval svého oponenta v prezidentské volbě Karla Schwarzenberga.

O vulgárním výrazu, který pronesl v souvislosti se služebním zákonem, pak řekl, že i tento je ve slovníku spisovné češtiny. "Takže byste se měla spisovnou češtinu naučit," vzkázal studentce.

Protestní transparent s textem "Stydím se za svého prezidenta" se objevil i v Krnově. Přinesli ho dva lidé maskovaní kuklami. Policisté je vyzvali, aby kukly sundali a legitimovali se. Protože u sebe neměli doklady, policisté je předvedli na služebnu.

Policejní mluvčí Gabriela Holčáková řekla, že policie dnes předvedla čtyři účastníky setkání s prezidentem, protože nebyli schopni prokázat svou totožnost. Po předvedení na obvodní oddělení a zjištění totožnosti byli všichni propuštěni bez podezření z protiprávního jednání, řekla Holčáková.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy