Ruský disident Fajnberg se ohradil proti Zemanově kritice

ČTK ČTK
10. 11. 2014 17:55
Viktor Fajnberg říká, že Zeman dospěl ke stejné diagnóze jako psychiatři sovětské tajné policie KGB, když ho zkoumali po zatčení na Rudém náměstí v roce 1968.
Viktor Fajnberg: "Já neztotožňuji totalitní režim Brežněvovy epochy s autoritářským postsovětským putinovským Ruskem. Pouze zdůrazňuji jejich vzájemnou osudovou a dědičnou podobnost."
Viktor Fajnberg: "Já neztotožňuji totalitní režim Brežněvovy epochy s autoritářským postsovětským putinovským Ruskem. Pouze zdůrazňuji jejich vzájemnou osudovou a dědičnou podobnost." | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spolubojovník ruské disidentky Natalji Gorbaněvské Viktor Fajnberg se dnes ohradil proti tvrzení prezidenta Miloše Zemana, který v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán o jednom z "osmi statečných" z roku 1968 prohlásil, že trpí obsesí, neboť ztotožňuje Rusko Vladimira Putina se Sovětským svazem Leonida Brežněva.

V prohlášení, které má ČTK k dispozici, Fajnberg uvádí, že je neztotožňuje, jen zdůrazňuje jejich podobnost, krutost, zákeřnost a pokrytectví. Podle Fajnberga se Zeman svými skandálními výroky z rozhlasové relace stal oblíbencem těch Rusů, kteří podporují agresivní politiku prezidenta Putina.

Fajnberg spolu s Gorbaněvskou a další šesticí odvážných demonstroval v Moskvě 25. srpna 1968 proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Gorbaněvskou Zeman za tento čin letos vyznamenal in memoriam, ostatním účastníkům protestu vyznamenání neudělil.

V Hovorech z Lán z 2. listopadu Zeman toto rozhodnutí odůvodňoval a vyjádřil se k dřívějším prohlášením Fajnberga a synů Gorbaněvské.

"Samozřejmě, že respektuji odlišný názor, ale pan Fajnberg trpí jistou obsesí. Ta obsese je vyjádřena tím, že explicitně ztotožňuje Rusko Vladimira Putina se Sovětským svazem Leonida Brežněva. Já si nemyslím, že neexistují důvody ke kritickým výtkám vůči Putinovu režimu, ale dávat mezi tyto dva režimy rovnítko je jemně řečeno hloupost. Chcete-li, obsese," uvedl prezident.

Zeman jako psychiatři KGB

Fajnberg ve své dnešní reakci konstatoval, že Zeman dospěl ke stejné diagnóze jako psychiatři sovětské tajné policie KGB, když ho zkoumali po zatčení na Rudém náměstí v roce 1968.

"Já neztotožňuji totalitní režim Brežněvovy epochy s autoritářským postsovětským putinovským Ruskem. Pouze zdůrazňuji jejich vzájemnou osudovou a dědičnou podobnost. Krutost, zákeřnost, pokrytectví," vysvětlil Fajnberg, který žije v Paříži.

Odmítl také Zemanovu vulgární kritiku ruské punkové skupiny Pussy Riot, která v tuzemsku rozpoutala debatu o vyjadřování hlavy státu. "Ve skutečnosti byly tyto mladé ženy odsouzeny za to, že svým vlastním způsobem, formou happeningu, vystoupily proti pokrytectví 'nejkřesťanštějšího' prezidenta a jemu sloužících činitelů ruské pravoslavné církve, která je od stalinských dob využívána k vymývání mozků doma i v zahraničí," tvrdí Fajnberg.

Pozitivní ohlas, který prezidentovy výroky podle Fajnberga získaly u stoupenců Putinovy agrese, podle něj nemá žádný vztah ke Gorbaněvské ani k jejímu duchovnímu a intelektuálnímu odkazu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy