Ruský disident Fajnberg se ohradil proti Zemanově kritice

ČTK ČTK
10. 11. 2014 17:55
Viktor Fajnberg říká, že Zeman dospěl ke stejné diagnóze jako psychiatři sovětské tajné policie KGB, když ho zkoumali po zatčení na Rudém náměstí v roce 1968.
Viktor Fajnberg: "Já neztotožňuji totalitní režim Brežněvovy epochy s autoritářským postsovětským putinovským Ruskem. Pouze zdůrazňuji jejich vzájemnou osudovou a dědičnou podobnost."
Viktor Fajnberg: "Já neztotožňuji totalitní režim Brežněvovy epochy s autoritářským postsovětským putinovským Ruskem. Pouze zdůrazňuji jejich vzájemnou osudovou a dědičnou podobnost." | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spolubojovník ruské disidentky Natalji Gorbaněvské Viktor Fajnberg se dnes ohradil proti tvrzení prezidenta Miloše Zemana, který v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán o jednom z "osmi statečných" z roku 1968 prohlásil, že trpí obsesí, neboť ztotožňuje Rusko Vladimira Putina se Sovětským svazem Leonida Brežněva.

V prohlášení, které má ČTK k dispozici, Fajnberg uvádí, že je neztotožňuje, jen zdůrazňuje jejich podobnost, krutost, zákeřnost a pokrytectví. Podle Fajnberga se Zeman svými skandálními výroky z rozhlasové relace stal oblíbencem těch Rusů, kteří podporují agresivní politiku prezidenta Putina.

Fajnberg spolu s Gorbaněvskou a další šesticí odvážných demonstroval v Moskvě 25. srpna 1968 proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Gorbaněvskou Zeman za tento čin letos vyznamenal in memoriam, ostatním účastníkům protestu vyznamenání neudělil.

V Hovorech z Lán z 2. listopadu Zeman toto rozhodnutí odůvodňoval a vyjádřil se k dřívějším prohlášením Fajnberga a synů Gorbaněvské.

"Samozřejmě, že respektuji odlišný názor, ale pan Fajnberg trpí jistou obsesí. Ta obsese je vyjádřena tím, že explicitně ztotožňuje Rusko Vladimira Putina se Sovětským svazem Leonida Brežněva. Já si nemyslím, že neexistují důvody ke kritickým výtkám vůči Putinovu režimu, ale dávat mezi tyto dva režimy rovnítko je jemně řečeno hloupost. Chcete-li, obsese," uvedl prezident.

Zeman jako psychiatři KGB

Fajnberg ve své dnešní reakci konstatoval, že Zeman dospěl ke stejné diagnóze jako psychiatři sovětské tajné policie KGB, když ho zkoumali po zatčení na Rudém náměstí v roce 1968.

"Já neztotožňuji totalitní režim Brežněvovy epochy s autoritářským postsovětským putinovským Ruskem. Pouze zdůrazňuji jejich vzájemnou osudovou a dědičnou podobnost. Krutost, zákeřnost, pokrytectví," vysvětlil Fajnberg, který žije v Paříži.

Odmítl také Zemanovu vulgární kritiku ruské punkové skupiny Pussy Riot, která v tuzemsku rozpoutala debatu o vyjadřování hlavy státu. "Ve skutečnosti byly tyto mladé ženy odsouzeny za to, že svým vlastním způsobem, formou happeningu, vystoupily proti pokrytectví 'nejkřesťanštějšího' prezidenta a jemu sloužících činitelů ruské pravoslavné církve, která je od stalinských dob využívána k vymývání mozků doma i v zahraničí," tvrdí Fajnberg.

Pozitivní ohlas, který prezidentovy výroky podle Fajnberga získaly u stoupenců Putinovy agrese, podle něj nemá žádný vztah ke Gorbaněvské ani k jejímu duchovnímu a intelektuálnímu odkazu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Novák skončil na klasické patnáctce šestnáctý, atakoval své maximum

Běžec na lyžích Michal Novák skončil na úvod Světového poháru šestnáctý na 15 kilometrů klasicky ve finské Ruce. Atakoval své životní maximum v seriálu v distančních závodech, kterým je 14. příčka na volné patnáctce z Falunu 2019. Vyhrál domácí Iivo Niskanen, mistr světa z roku 2017.

Novák ukázal, že by se mohl v olympijské sezoně výrazněji prosazovat i v distančních závodech, na což si věřil. Takhle dobře ještě v této disciplíně v Ruce nejel. Poprvé v tomto středisku na klasické patnáctce bodoval, dosud bylo jeho maximem loňské 32. místo. Dnes měl velmi blízko k umístění v první patnáctce, od čtrnáctého Artěma Malceva z Ruska ho dělily dvě desetiny. Novák ztratil na vítěze 1:12,6 minuty a vytvořil si dobrou pozici do nedělního stíhacího závodu.

Další čeští reprezentanti se neprosadili. Jan Pechoušek obsadil 56. příčku, Petr Knop skončil 77. a Luděk Šeller, který bodoval v pátečním sprintu, závod nedokončil.

Niskanen se ujal vedení po třech kilometrech a už ho nepustil. Rusa Alexeje Červotkina nechal za sebou o 8,3 sekundy a pošesté v kariéře vyhrál závod SP. Všechny triumfy má z klasické patnáctky s intervalovým startem. Třetí příčku obsadil Rus Alexandr Bolšunov, vítěz posledních dvou ročníků SP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy