Ruský disident Fajnberg se ohradil proti Zemanově kritice

ČTK ČTK
10. 11. 2014 17:55
Viktor Fajnberg říká, že Zeman dospěl ke stejné diagnóze jako psychiatři sovětské tajné policie KGB, když ho zkoumali po zatčení na Rudém náměstí v roce 1968.
Viktor Fajnberg: "Já neztotožňuji totalitní režim Brežněvovy epochy s autoritářským postsovětským putinovským Ruskem. Pouze zdůrazňuji jejich vzájemnou osudovou a dědičnou podobnost."
Viktor Fajnberg: "Já neztotožňuji totalitní režim Brežněvovy epochy s autoritářským postsovětským putinovským Ruskem. Pouze zdůrazňuji jejich vzájemnou osudovou a dědičnou podobnost." | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spolubojovník ruské disidentky Natalji Gorbaněvské Viktor Fajnberg se dnes ohradil proti tvrzení prezidenta Miloše Zemana, který v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán o jednom z "osmi statečných" z roku 1968 prohlásil, že trpí obsesí, neboť ztotožňuje Rusko Vladimira Putina se Sovětským svazem Leonida Brežněva.

V prohlášení, které má ČTK k dispozici, Fajnberg uvádí, že je neztotožňuje, jen zdůrazňuje jejich podobnost, krutost, zákeřnost a pokrytectví. Podle Fajnberga se Zeman svými skandálními výroky z rozhlasové relace stal oblíbencem těch Rusů, kteří podporují agresivní politiku prezidenta Putina.

Fajnberg spolu s Gorbaněvskou a další šesticí odvážných demonstroval v Moskvě 25. srpna 1968 proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Gorbaněvskou Zeman za tento čin letos vyznamenal in memoriam, ostatním účastníkům protestu vyznamenání neudělil.

V Hovorech z Lán z 2. listopadu Zeman toto rozhodnutí odůvodňoval a vyjádřil se k dřívějším prohlášením Fajnberga a synů Gorbaněvské.

"Samozřejmě, že respektuji odlišný názor, ale pan Fajnberg trpí jistou obsesí. Ta obsese je vyjádřena tím, že explicitně ztotožňuje Rusko Vladimira Putina se Sovětským svazem Leonida Brežněva. Já si nemyslím, že neexistují důvody ke kritickým výtkám vůči Putinovu režimu, ale dávat mezi tyto dva režimy rovnítko je jemně řečeno hloupost. Chcete-li, obsese," uvedl prezident.

Zeman jako psychiatři KGB

Fajnberg ve své dnešní reakci konstatoval, že Zeman dospěl ke stejné diagnóze jako psychiatři sovětské tajné policie KGB, když ho zkoumali po zatčení na Rudém náměstí v roce 1968.

"Já neztotožňuji totalitní režim Brežněvovy epochy s autoritářským postsovětským putinovským Ruskem. Pouze zdůrazňuji jejich vzájemnou osudovou a dědičnou podobnost. Krutost, zákeřnost, pokrytectví," vysvětlil Fajnberg, který žije v Paříži.

Odmítl také Zemanovu vulgární kritiku ruské punkové skupiny Pussy Riot, která v tuzemsku rozpoutala debatu o vyjadřování hlavy státu. "Ve skutečnosti byly tyto mladé ženy odsouzeny za to, že svým vlastním způsobem, formou happeningu, vystoupily proti pokrytectví 'nejkřesťanštějšího' prezidenta a jemu sloužících činitelů ruské pravoslavné církve, která je od stalinských dob využívána k vymývání mozků doma i v zahraničí," tvrdí Fajnberg.

Pozitivní ohlas, který prezidentovy výroky podle Fajnberga získaly u stoupenců Putinovy agrese, podle něj nemá žádný vztah ke Gorbaněvské ani k jejímu duchovnímu a intelektuálnímu odkazu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy