Ledová noc, která změnila svět. 112 let od zkázy Titaniku na vzácných fotografiích

Ledová noc, která změnila svět. 112 let od zkázy Titaniku na vzácných fotografiích
Titanic zakotvený v Southamptonu 10. dubna 1912. Tisíce lidí se shromažďují na nábřeží – někteří mávají, jiní jen tiše sledují kolos, který měl být vrcholem lidské inženýrské odvahy. Nikdo z nich netuší, že sledují loď, která se stane "nesmrtelnou" až svým potopením.
Titanic tažený remorkéry při vyplouvání z přístavu v Southamptonu dne 10. dubna 1912. Jde o jednu z posledních známých fotografií lodi pořízených ze břehu.
Interiér luxusní kajuty první třídy na palubě Titaniku – pravděpodobně typu „parlor suite“, které byly vybaveny vlastním salonkem, ložnicí a někdy i koupelnou. Tyto kajuty byly rezervovány pro nejbohatší pasažéry – včetně obchodníků, šlechticů a průmyslníků.
Tato fotografie zachycuje hlavní jídelnu první třídy na Titaniku, umístěnou na palubě D. Byla největší svého druhu na moři – prostorná, luxusně vybavená, navržená v edwardiánském stylu a osvětlovaná tehdy moderními elektrickými svítidly. Zobrazit 9 fotografií
Foto: Pictures From History / akg-images / Profimedia
Magazín Profimedia, Magazín
15. 4. 2025 16:39
Před 112 lety se nocí rozlehlo ticho, které přehlušil zprvu jen nevýrazný třesk ledu. Titanic – symbol lidské víry v nekonečnost technologického pokroku – pak zmizel pod hladinou Atlantiku i s více než 1500 životy. Přinášíme klasické i málo známé snímky, které uchovaly vzpomínku na jednu z nejznámějších tragédií na moři. Viděli jste někdy například fotku ledovce, který poslal Titanic ke dnu?

Když Titanic 10. dubna 1912 vyplul z anglického Southamptonu, na palubě bylo přes 2200 lidí, kteří si koupili plavbu na nejmodernější lodi světa. Titanic sliboval víc než jen cestu - délka přes 269 metrů, vlastní elektrárna, tělocvična, bazén i turecké lázně byly výrazem technického pokroku, luxusu a víry v lidskou vynalézavost. A právě toto přesvědčení se podle expertů významně podílelo na jeho pádu.

14. dubna ve 23:40 Titanic narazil do ledovce. Průlom trupu podél šesti vodotěsných oddílů znamenal začátek konce - o dvě a půl hodiny později loď zmizela pod hladinou. Ačkoliv byla vybavena 20 záchrannými čluny, jejich celková kapacita nestačila ani pro polovinu lidí na palubě. Mnohé čluny byly navíc spuštěny poloprázdné, protože málokdo věřil, že loď skutečně klesne pod hladinu.

Podcenění rizika vedlo k tragédii, která do budoucna změnila námořní předpisy na celém světě.

 

Právě se děje

Další zprávy