Jaro začalo "červím" superúplňkem. Letos byl takový poslední

Fotogalerie / Úplněk / 21. 3. 2019
Měsíc neobíhá kolem Země po kružnici, nýbrž po elipse a díky tomu je od nás při úplňku pokaždé jinak daleko. Pokud se sejde okamžik, kdy je Zemi nejblíže, zároveň s okamžikem, kdy nastává úplněk, potom hovoříme o velkém úplňku (superúplňku). Takto vypadal "U Tří Křížů" u obce Prameny na Chebsku.
Letos nás už žádný tak velký úplněk nečeká, naopak za půl roku, v srpnu, bude nejmenší. Stoupající úplněk na Vysočině v Počítkách u Žďáru nad Sázavou vyfotila Bára Štěpánková.
Další působivý záběr úplňku na Vysočině v Počítkách u Žďáru od téže autorky.
"Všichni jsme asi zažili ten pocit, kdy vycházející úplněk byl neskutečně velký. Je to tím, že mozek má tendenci srovnávat jej s jemu dobře známými objekty, jako jsou kopce, nebo ještě lépe nějaké domy. Kdybychom si v takové chvíli vzali  ruličku  od  toaletního papíru  nebo  si  alespoň  jinak  na  chvíli  odstraníme z dohledu okolní objekty nebo obzor, bude se Měsíc jevit malý, podobně, jako vysoko na nebi, kde toto pomyslné srovnání chybí. A pokud se nám to jeví i tak neuvěřitelné, je potřeba si to prostě vyfotografovat a porovnat," nabádá Martin Gembec, zástupce vedoucího redaktora Astro.cz a člen Klubu astronomů Liberecka. U čínského města Jen-tchaj 
byl měsíc dokonce rudě zbarvený. Zobrazit 23 fotografií
Foto: Marián Béreš / www.marianberes.cz / www.facebook.com/marian.beres.77
Dan Poláček Dan Poláček
22. 3. 2019 12:06
Fotky obřího úplňku měsíce zaplavily sociální sítě. Výjimečný byl nejen svou velikostí, ale i tím, že se trefil do prvního jarního dne. Podívejte se, jak ho zvěčnili naši čtenáři i fotografové v různých koutech světa.
 

Právě se děje

Další zprávy