Obrazem: 21. srpen 1969, den hanby

Praha 21. srpna 1969, Václavské náměstí v odpoledních hodinách. Lidé utíkají z jeho horní části, aby unikli pořádkovým jednotkám. Jejich střety s ozbrojenými složkami neměly daleko k občanské válce.
Agitace před zásahem proti demonstrantům. Velitel pohraniční stráže generál Karel Peprný (vpravo) mluví k příslušníkům pohraniční stráže v Zadní Kopanině. Vedle něj stojí velitel pohotovostního praporu určeného k zásahu v Praze podplukovník Stanislav Kodým.
Vojáci, policisté a milicionáři. Společná hlídka u sochy sv. Václava na pražském Václavském náměstí složená z příslušníka Československé lidové armády (vlevo), Veřejné bezpečnosti (uprostřed) a Lidových milicí (vpravo) v srpnu 1969.
V Praze to mezi lidmi vřelo už den před 21. srpnem. Lidé postávající na Václavském náměstí odpoledne 20. srpna 1969.
Hloučky lidí se v horní části Václavského náměstí rychle rozrůstaly v nespokojený dav už během odpoledne 20. srpna.
Foto: Policejní muzeum ČR
Československo se před padesáti lety, 21. srpna 1969, ocitlo na pokraji občanské války. Bojovalo se v ulicích téměř všech větších měst. Zejména v Praze, Brně, Liberci či Ostravě. Lidé si přitom původně chtěli jen pokojně připomenout první výročí okupace armádami států Varšavské smlouvy. O urputnosti bojů svědčí i dnešní fotogalerie. Zároveň přinášíme snímky desítek lidí, kteří se tehdejších událostí zúčastnili. Ať již na straně demonstrujících, či represivních složek. A jakkoliv snímky z archivu Policejního muzea ČR hovoří výmluvně o tom, co se tehdy v Československu dělo, tak budeme velmi rádi, pokud se lidé z fotografií rozhodnou Aktuálně.cz kontaktovat a podělí se o své příběhy.
 

Právě se děje

Další zprávy