Obrazem: 21. srpen 1969, den hanby

Praha 21. srpna 1969, Václavské náměstí v odpoledních hodinách. Lidé utíkají z jeho horní části, aby unikli pořádkovým jednotkám. Jejich střety s ozbrojenými složkami neměly daleko k občanské válce.
Agitace před zásahem proti demonstrantům. Velitel pohraniční stráže generál Karel Peprný (vpravo) mluví k příslušníkům pohraniční stráže v Zadní Kopanině. Vedle něj stojí velitel pohotovostního praporu určeného k zásahu v Praze podplukovník Stanislav Kodým.
Vojáci, policisté a milicionáři. Společná hlídka u sochy sv. Václava na pražském Václavském náměstí složená z příslušníka Československé lidové armády (vlevo), Veřejné bezpečnosti (uprostřed) a Lidových milicí (vpravo) v srpnu 1969.
V Praze to mezi lidmi vřelo už den před 21. srpnem. Lidé postávající na Václavském náměstí odpoledne 20. srpna 1969.
Hloučky lidí se v horní části Václavského náměstí rychle rozrůstaly v nespokojený dav už během odpoledne 20. srpna.
Foto: Policejní muzeum ČR
Jan Gazdík dap Jan Gazdík, dap
9. 8. 2019 9:02
Československo se před padesáti lety, 21. srpna 1969, ocitlo na pokraji občanské války. Bojovalo se v ulicích téměř všech větších měst. Zejména v Praze, Brně, Liberci či Ostravě. Lidé si přitom původně chtěli jen pokojně připomenout první výročí okupace armádami států Varšavské smlouvy. O urputnosti bojů svědčí i dnešní fotogalerie. Zároveň přinášíme snímky desítek lidí, kteří se tehdejších událostí zúčastnili. Ať již na straně demonstrujících, či represivních složek. A jakkoliv snímky z archivu Policejního muzea ČR hovoří výmluvně o tom, co se tehdy v Československu dělo, tak budeme velmi rádi, pokud se lidé z fotografií rozhodnou Aktuálně.cz kontaktovat a podělí se o své příběhy.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Navalnyj se podle jeho poradce zotavuje rychleji, než se čekalo

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj se z otravy zotavuje rychleji, než se čekalo. Německé televizní stanici RTL to dnes řekl poradce kritika Kremlu Leonid Volkov. Navalnyj je podle něj bedlivě střežen.

před 3 hodinami

Zemřel bývalý poslanec za KDU-ČSL Ivo Vykydal

V neděli ráno zemřel ve věku nedožitých 56 let exposlanec za KDU-ČSL a bývalý náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal. Na twitteru to uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, informaci ČTK potvrdil zdroj, který si nepřál být jmenován.

Vykydal byl poslancem v letech 2002 až 2006. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002 byl zvolen za KDU-ČSL v Olomouckém kraji. Byl členem výboru pro evropskou integraci (později výboru pro evropské záležitosti) a hospodářského výboru a místopředsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL. Členem KDU-ČSL byl v letech 1999 až 2009, kdy přestoupil do nově založené strany TOP 09. V letech 2007 až 2012 byl Vykydal náměstkem ministra dopravy a od roku 2012 pracoval na Státním fondu dopravní infrastruktury. Působil i v komunální politice, v letech 1999 až 2002 byl místostarostou Šumperku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy