Logistická noční můra. Slováci otestují celou zemi, epidemiolog varuje před riziky

Martin Novák Martin Novák
19. 10. 2020 19:27
Slovensko má být podle záměrů premiéra Igora Matoviče první zemí v Evropě, která všechny své obyvatele plošně otestuje na koronavirus. Má se tak stát za dva týdny, místem testů budou volební místnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

S provedením plošných testů má pomoci armáda. "Jde o největší logistickou operaci v novodobých dějinách Slovenské republiky. Úspěch celé operace se v první řadě zakládá na ochotě lidí spolupracovat. Žádám vás o zodpovědnost při přístupu k testování," řekl novinářům ministr obrany Jaroslav Naď po mimořádném jednání kabinetu. Dodal, že do akce bude zapojeno na 50 tisíc lidí ze státního aparátu včetně osmi tisíc vojáků.

Matovičův plán oznámený v neděli ale naráží na odpor jak některých lékařů, tak politiků. Prezidentka Zuzana Čaputová svolala na úterý bezpečnostní radu státu. "Bude mě zajímat nejen propracování konceptu, ale i stav příprav na plošné testování. Zejména to, zda je takovéto testování realizovatelné bez negativního dopadu na poskytování zdravotní péče pacientům, protože plošné testování si vyžádá nemalý počet zdravotníků," uvedla Čaputová.

Deník Aktuálně.cz oslovil slovenského epidemiologa Marka Majdana, prorektora Trnavské univerzity. Jeho názor na plošné otestování všech obyvatel Slovenska je skeptický.

"Pokud by z epidemiologického hlediska mělo být cílem vyhledat všechny nakažené, jak deklaruje pan premiér, tak si myslím, že to není reálné. Testovaní podle všeho bude dobrovolné, jinak to nejspíše ani nejde, takže je velmi pravděpodobné, že část populace se testu nezúčastní," myslí si Majdan a dodává, že lidé, kteří jsou přesvědčeni, že nemoc covid-19 je konspirace, budou testování bojkotovat. 

Budou testy spolehlivé?

Použitou metodou budou takzvané antigenní testy. Jejich výhodou je rychlost. Na výsledky se nemusí čekat několik dní, ale jen čtvrt až půl hodiny. Vzorek, odebraný z nosu člověka, smíchá zdravotník s chemikálií a následně zjistí přítomnost proteinu, který se nachází v obalu každého koronaviru. Podle Marka Majdana ale tyto testy nejsou zcela spolehlivé.

"Jde o desetiny procent, ale když to vezmete z hlediska celé země, čtyř milionů lidí, budou tisíce testů, které vyhodnotí pozitivitu nesprávně. Přičemž tyto testy mají spíš takovou tendenci, že potvrdí negativitu, ale v méně případech pozitivitu a nakažení. Osobně bych byl pro testování touto metodou třeba mezi studenty v internátu, kteří se chystají domů a kde test může potvrdit, že nejsou nakažení a nepřinesou vir domů do rodiny," říká epidemiolog.

Premiér Matovič tvrdí, že s ohledem na rostoucí počet nakažených je plošné testování jednou z posledních možností, jak odvrátit úplný lockdown, tedy uzavření ekonomiky jako na jaře. Od testů očekává odhalení největších ohnisek nákazy.

Prymula uvažuje o podobném testování

Podle Marka Majdana je plošné testování logistická noční můra. "Bude to vyžadovat velké nasazení zdravotnického personálu, který může chybět jinde. Při testování se také zvýší riziko nákazy, protože lidé se shromáždí ve velkých skupinách. V situaci, kdy každý den překonáváme rekordy v počtu infikovaných a za dva týdny můžeme být v takovém stavu, že šíření viru už zastaví jedině plošný a přísný lockdown," tvrdí Majdan.

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí vybízí zdravotníky, aby při testování pomohli. "První linie jsou proraženy a týl nepřítele zasahuje naše nemocnice," uvedl Krajčí k šíření koronavirové nákazy na Slovensku.

O plošném testování obyvatel uvažuje v České republice ministr zdravotnictví Roman Prymula. Počítá se stávajícími odběrovými centry s tím, že mají vypomoci praktičtí lékaři, medici a další studenti vysokých škol. Naopak v nemocnicích by podle něj mohli vypomáhat ambulantní specialisté některých oborů. Žádné datum pro plošné testování však Prymula zatím nestanovil.

Video: Policie na Staroměstském náměstí rozháněla odpůrce roušek

Policie na Staroměstském náměstí rozháněla demonstranty a odpůrce roušek | Video: ČTK
 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy