Na odjezd z kolejí dostali studenti den. Někteří tam mohou zůstat, ustoupil ministr

Radek Dragoun Jana Kramlová, Radek Dragoun
13. 10. 2020 14:58
Pro studenty na kolejích nebylo probuzení do úterního rána příjemné. Vláda den předtím pozdě večer rozhodla, že se uzavírají koleje, na kterých mohou zůstat jen cizinci a medici, kteří pomáhají bojovat s pandemií koronaviru. Na vystěhování jim přitom vláda dala jediný den, většina z nich přitom za tak krátkou dobu náhradní ubytování sehnat nemůže. Ministr školství pár hodin nato opatření zmírnil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Vládní opatření, která ministři prezentovali v pondělí pozdě večer, studenty zaskočila. Někteří se dokonce okamžitě začali na sociálních sítích shánět po jiném ubytování. Z různých důvodů se totiž domů vrátit nemohou nebo by to pro ně představovalo velkou komplikaci, protože například v místě studia pracují. Vracet se domů se jim nechce ani kvůli obavě z možného ohrožení rodičů, kteří mohou spadat do rizikové skupiny. 

Ministr školství Robert Plaga v úterý ráno nakonec po protestech škol opatření mírně upravil a na Twitteru oznámil, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, smějí na kolejích setrvat. Podobně tam mohou zůstat i ti, kteří jsou v karanténě. 

Pro ty, kteří musí koleje opustit, však náhlé a nečekané rozhodnutí představuje řadu komplikací. I když se mohou hned vrátit například domů k rodičům, zvládnout to během dne je pro některé z nich obtížné. 

"Množství věcí, které tu mám nastěhované, nezvládnu během jediné cesty vlakem odvézt, tudíž tu budu muset značnou část nechat bez jistoty, že se pro ně budu moci vrátit," popisuje studentka Alena, která studuje v Brně na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.

Dnes ji čeká dlouhá cesta domů do Českých Budějovic, kde má trvalé bydliště. "Vracím se čtyři a půl hodiny do Českých Budějovic. Do toho je vše extrémně hektické, jelikož mám přednášky do půl čtvrté, a abych se vrátila včas domů přes půl republiky, musím být ve vlaku v půl páté. Bydlet budu přechodně u rodičů, kde budu zároveň pomáhat s on-line výukou mladšího bratra, který je na prvním stupni základní školy," říká Alena.

Rozhodnutí nechápe ani Matěj, který studuje na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ten však nakonec využije toho, že ministr Plaga opatření zmírnil, a na koleji zůstane. "Pokud by ale opatření zůstalo, komplikace by byly obrovské. Jedna věc je jet domů na víkend, ale přestěhovat se na neurčito, když mám v Praze práci a v podstatě všechny potřebné věci, je absurdní," říká Matěj.

Navíc dodává, že má na rozdíl od některých svých spolužáků štěstí, že má kam jít a nemusel by se tísnit v malém bytě s dalšími členy domácnosti. Odstěhovat se však za jeden den by bylo problematické i pro něj. "Odstěhovat se můžu do hodiny, ale kdybych si měl vzít všechny potřebné věci, stejně budu muset počkat, až pro mě přijedou rodiče s autem. A nedává smysl, aby si kvůli tomu brali dovolenou," říká s tím, že vydat takové rozhodnutí bylo od vlády "opravdu nedomyšlené a neprofesionální". 

Právě termín návratu mnoho studentů trápí, protože při rychlém vývoji epidemické situace si mnohdy nejsou jistí, jestli se vládou stanovené termíny nebudou dál měnit. Nedostatek informací mají studenti i od zřizovatelů kolejí. Nevědí, jak to bude s nájemným ani ubytovací smlouvou.

Kdo uhradí výdaje za ubytování, které nesmíme využívat? ptají se studenti

Proti rozhodnutí vlády vznikla na webu i petice s otevřeným dopisem. V něm student Fakulty informatiky ČVUT Jakub Bartoš upozorňuje, že k mnohým studentům se informace dostala až v úterý ráno. "Málokterý student má na kolejích televizi a k mnohým se informace dostane až dopoledne v den, kdy se mají odstěhovat. O těchto opatřeních se dozvědí pouhé hodiny před jejich zavedením v platnost," píše Bartoš.

"Uhradí nám vláda naše výdaje za ubytování, které máme zaplacené, ale nesmíme využívat? Nebo budete tyto peníze vymáhat od samotných ubytovacích zařízení?" ptá se student v dopise ministrům.

Ubytovatelé potvrzují, že v budoucích krocích ještě nemají jasno. Například ředitel kolejí pardubické univerzity pro ČTK dopoledne uvedl, že se musí nejprve poradit s právním oddělením. Studenti nyní čekají na vyjádření univerzit a jejich ubytovacích oddělení. Mnozí se ho dočkají už na cestě domů.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy