Batavia, Illinois (USA) - V dubnu tohoto roku narazili vědci ze skupiny CDF pracující na Tevatronu, nejrychlejším americkém urychlovači částic, na "anomálii" ve svých měřeních. Jejím důvodem měla být nová částice nebo síla, vybočující z takzvaného standardního modelu.
Výsledky měření druhé skupiny, D0 (DZero), však tento objev bohužel nepotvrdily. Zdá se tak, že místo fyzikální senzace došlo k omylu nebo nepřesnosti v měření či analýze dat.
Po počátečním vzrušení...
Po analýze srážek protonů a jejich "antihmotných" protějšků, antiprotonů, urychlených k energiím kolem jednoho bilionu elektronvoltů, pozorovali výzkumníci z CDF "vychýlení" v datech.
Vysvětlení nenabízela žádná ze současných teorií, což mohlo ukazovat na vznik doposud neznámé částice, podobné takzvaným W bosonům, ale dvakrát větší. Jednalo by se tak o průlom a posun v porozumění základům fyziky.
... přišla studená sprcha
Nynější nezávislé analýzy druhé skupiny D0 však tento objev nepotvrdily. Obě skupiny používají dva rozdílné částicové detektory a nezávislé analytické metody.
Za více jak deset let publikovaly obě skupiny kolem pěti set prací - jejich výsledky se přitom shodovaly ve více jak 99 % případů.
Kde se stala chyba?
Aby došlo k porozumění a vysvětlení rozdílů v měřeních, vznikne skupina tvořená členy CDF i D0 a doplněná o teoretiky Fermilabu.
Bude ještě zajímavé sledovat, jak se situace vyvine. Od "nové fyziky" se však musí výzkumníci vrátit zpět k původním výpočtům a analýzám. Získaná data ověřují též vědci ze švýcarského CERNu.