Praha/Brno - Kdo si zaregistruje internetové stránky s podobným jménem jako konkurence, ten se může dostat do problémů. Dvě společnosti teď vedou spor o doménu kariéra.cz.
Majitel inzertního serveru s koncovkou .cz nemůže s doménou nakládat a službu musel přesunout na jinou adresu.
Soud tak předběžně rozhodl na popud personální agentury Kariéra, s.r.o., která provozuje stránky karierasro.cz a kariera.eu.
Ta uvádí, že kariera.cz porušuje její práva z obchodní firmy i z ochranných známek. Údajně vyvolává i nebezpečí záměny, což je nekalá soutěž.
Spor firem začal v prosinci, na jaře Kariéra, s. r. o. požádala soud o předběžné opatření. Brněnský krajský soud jí nevyhověl, vrchní soud v Olomouci ale po odvolání ano. Usnesení, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, obdržela žalovaná strana tento týden.
Druhá strana nechce nic komentovat. "Nebudeme se k tomu vyjadřovat, dokud neproběhne soud," řekla na dotaz Aktuálně.cz Jana Lambertová, obchodní ředitelka Kariéra s. r. o.
Bránit se je těžké
"Proti usnesení není možné se odvolat, a kdy dojde ke konečnému rozhodnutí, je ve hvězdách," stěžuje si jednatel firmy Portál práce Kariera.cz Ladislav Uličný. Kariéra.cz teď připravuje další postup, vyhodnocuje i možnost podat ústavní stížnost.
Firma argumentuje tím, že "kariéra" je běžné slovo, které nemůže podnikatele vzájemně rozlišit, a nemůže tedy patřit jednomu subjektu.
"Nikdo nemůže založit společnost 'Potraviny s. r. o.' a vyžadovat po ostatních prodejnách potravin, aby nepoužívaly tento název," říká Uličný. Podle stejné logiky by byla v ohrožení i řada jiných serverů, dodává.
Obě firmy navíc podle něj nejsou v přímé konkurenci, ještě loni dokonce spolupracovaly při prodeji inzerce.
Právník: nekalá soutěž je častá
Celý spor je spletitý: Kariéra s.r.o. vznikla dříve, svoje domény ale zaregistrovala později než kariera.cz. Firma má několik ochranných známek, kariera.cz ale zase poukazuje na svoji ochrannou známku registrovanou už v roce 1994, ještě před vznikem žalující firmy.
Předběžné opatření ale nevypovídá nic o tom, jak nakonec soud rozhodne. Výsledek je podle Ivana Rámeše z advokátní kanceláře Havel & Holásek těžké odhadovat. "Z dokumentů, které dala firma k dispozici, dle našeho odhadu může vyplývat závěr, že se žalovaný nedopouští porušování práv k ochranným známkám žalobce," říká Rámeš.
"Obecně je možné, že se žalovaný dopouští nekalé soutěže, což je v obdobných situacích poměrně běžný jev," dodává Rámeš. Teď je na obou firmách, aby svoje tvrzení dokázaly.
Odškodnění v nedohlednu
Problémem pro firmy je, že v době mezi předběžným opatřením a soudním verdiktem jim může vzniknout nemalá škoda.
Pokud soud nakonec rozhodne ve prospěch kariera.cz, bude se firma moci domáhat náhrady škody. "Tu bude muset vyčíslit a prokázat," říká právník Rámeš. Žalobu je pak třeba podat do půl roku od doby, kdy předběžné opatření zaniklo.
I poté to ale může být běh na dlouhou trať, jak ukazuje spor portálu Seznam.cz o doménu sprace.cz, který v roce 2004 vyvolal provozovatel serveru prace.cz.
Seznam.cz nemohl po předběžném opatření svoji doménu používat déle než rok, nakonec ale vyhrál. "Naše žaloba o náhradu škody je stále v řízení. Podávali jsme ji v prosinci roku 2005," říká mluvčí Seznamu Rita Gabrielová.
Podle Uličného mají internetoví odborníci pro podobné snahy získat doménu zvláštní pojem: "reverse domain hijacking."
Řada takových sporů proběhla i ve světě. Například výrobce prostředků pro péči o obuv značky Kiwi se snažil získat adresu kiwi.com. V arbitráži Světové organizace pro duševní vlastnictví (WIPO) ale prohrál.