Zvýšení důchodů dali poslanci zelenou, neprošlo ale hned

Petr Kučera Petr Kučera
30. 4. 2014 12:34
Poslanci v prvním kole podpořili vládní návrh, opozice jej ale odmítla schválit ve zrychleném řízení.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Důchody zřejmě od ledna 2015 stoupnou o 1,8 procenta, tedy v průměru asi o 205 korun. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) dnes zatím v prvním čtení schválili poslanci.

Opoziční TOP 09 a ODS ale odmítly přijmout návrh ve zrychleném řízení, tedy hned v prvním čtení. Ve standardním legislativním procesu jej tedy nyní projednají sněmovní výbory.

Valorizace důchodů se má od příštího roku vrátit k pravidlům platným do roku 2012, kdy podle zákona rostly o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Dočasné omezení, které na tři roky prosadila vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, tak skončí o rok dříve. Počínaje lednem 2013 platilo, že penze rostou jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd.

Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL prosazuje také mimořádné zvýšení penzí v lednu 2015. O zmíněných 1,8 procenta mají stoupnout i v případě, že zákonem stanovený výpočet podle inflace a mezd bude nižší (což je pravděpodobné). Marksová Tominová tak chce penzistům zpětně alespoň částečně vykompenzovat propad z předchozích dvou let.

"Je potřeba si uvědomit, že letošní valorizace 45 korun byla výsměchem starobním důchodcům a vláda se k nim musí postavit jinak,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V lednu 2013 činila valorizace 137 korun, přičemž exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) původně navrhoval dočasně růst penzí zcela zmrazit kvůli snaze zpomalit zadlužování státu.

Kde na to Babiš vezme?

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už částku na mimořádné zvýšení o průměrných 205 korun zapracoval do návrhu rozpočtu na příští rok.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí se výdaje státního rozpočtu na důchody v roce 2015 zvýší o 5,4 miliardy korun oproti dosavadnímu stavu, kdy by se procentní výměra vyplácených důchodů zvyšovala jen podle jedné třetiny růstu cen.

Poslanec František Laudát (TOP 09 a Starostové) dnes ve Sněmovně žádal, aby byl u projednávání normy ministr financí Andrej Babiš (ANO) a řekl, z jakých zdrojů bude vyšší valorizace hrazena.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura mluvil o deficitu důchodového účtu, který tvoří každoročně asi polovinu schodku státního rozpočtu. Uvedl taky, že nynější systém důchodů je nespravedlivý pro střední třídu. "Je to otázka, o které bychom měli debatovat," uvedl, přestože se projednávaná novela týká jen stávajících důchodců - koncepčnější změny má připravit nově vznikající komise odborníků tak, aby začaly platit od roku 2017.

Zvýšení jen podle zákona

V dalších letech se ale důchody mají zvyšovat opět jen podle zákonem stanoveného vzorce, tedy o celou inflaci a třetinu růstu mezd. Babiš totiž odmítl další z návrhů Marksové Tominové, podle něhož by se vládě vrátila možnost rozhodovat také o mimořádném zvýšení důchodů. Leden 2015, kdy mimořádné zvýšení stanoví přímo zákon, tak zřejmě zůstane výjimkou.

Podle Babiše hrozí populistické zvyšování penzí před volbami. „Pevné valorizační schéma eliminuje vliv volebního cyklu. Lze předpokládat, že pokud valorizace stanovená podle statistických údajů by byla považována za minimální, byla by vláda vystavena tlakům na její zvýšení s následnými dopady do výdajů státního rozpočtu,“ uvedlo ministerstvo financí v reakci na návrh ministerstva práce a sociálních věcí.

Pokud by se vyskytla potřeba řešení mimořádné situace, je podle ministerstva financí možné, aby ji vláda řešila jednorázovým přijetím zákona. Marksová Tominová však namítá, že standardní legislativní proces je příliš zdlouhavý a neumožňuje rychlejší reakci.

Možnost vlády přidávat důchodcům při valorizaci více, než je zákonem stanovené minimum, zrušil kabinet vedený Petrem Nečasem (ODS) od ledna 2012.

Marksová Tominová připomíná, že podle metodiky Evropské unie je v ČR chudobou ohroženo 605 tisíc starobních důchodců. Starobní důchod do osmi tisíc korun měsíčně pobíralo 137 tisíc lidí. Devět a půl tisíce lidí se muselo spokojit s důchodem ve výši životního minima, které je 3410 korun.

Vrátí se i daňová sleva

Koalice chce od roku 2015 také obnovit základní daňovou slevu pro důchodce, kteří si k penzi přivydělávají. Po škrtech prosazených Nečasovou vládou si totiž – počínaje příjmy za rok 2013 – nemohou od daní odečítat až 24 840 korun ročně.

Týká se to přitom všech zdanitelných příjmů. Důchodci tak letos mají zaplatit vyšší daň nejen za příjmy z pracovního poměru či brigád, ale i pokud mají živnost nebo třeba příjem z malé fotovoltaické elektrárny na střeše vlastního domu nebo z pronájmu nemovitostí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy