Změna u důchodů. Při vyšších příjmech je lidé musí zdanit

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
27. 10. 2014 7:44
Pracujícím penzistům se sice vrací základní daňová sleva, současně ale začne znovu platit strop pro daňové osvobození důchodů.
Foto: Martina Křížová

Praha – Důchodci, kteří kromě penze mají i poměrně vysoké výdělky, musejí od příštího roku opět danit důchod, pokud jejich další příjem přesáhne hranici 840 tisíc korun za rok. Strop na daňové osvobození důchodu se do zákona vrací současně s návratem základní daňové slevy ve výši 24 840 korun ročně.

Novelu, která s těmito změnami počítá, schválili po poslancích také senátoři. Zbývá ještě podpis prezidenta republiky.

"Penzisté, jejichž vlastní příjem ze zaměstnání a dílčí základy daně ze samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu překročí za rok 2015 v součtu 840 tisíc korun, nebudou moci využít osvobození pro vyplácené důchody a budou danit celý důchod," vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Až v přiznání na začátku roku 2016

Pokud prezident novelu podepíše, což se předpokládá, budou se nové podmínky aktivních důchodců týkat až při daňovém přiznání podávaném v roce 2016 za příjmy roku 2015. "Výdělečně činným důchodcům tedy v případě opětovného zavedení limitu stoupne pro rok 2015 zdanění. Pro rok 2014 platí přechodná ustanovení a žádný strop se nezkoumá," doplňuje Gabriela Ivanco.

Pro daňové přiznání, které se bude na začátku roku 2015 podávat za příjmy letošního roku, tedy platí výhodné podmínky. Osvobození důchodů od 15% daně je totiž pro příjmy roku 2014 stále neomezené. A zároveň platí, že už penzisté standardně mohou uplatnit základní daňovou slevu ve výši 24 840 korun za rok. Ústavní soud totiž označil zákon, kterým Nečasova vláda důchodcům tuto slevu na roky 2013 až 2015 vzala, za protiústavní.

Limit pro výdělky ve výši 840 tisíc pro osvobození pobíraného důchodu od daně z příjmů zrušila Nečasova vláda právě jen na roky 2013 až 2015, kdy měli penzisté přijít o daňovou slevu. Nakonec o ni ale nepřijdou, takže nynější Sobotkova vláda vrací limit pro daňové osvobození důchodů do zákona už o rok dříve, než s tím počítal současný zákon.

Důchody bez dalších příjmů se daní výjimečně

Nezávisle na velikosti dalších příjmů se daní také část důchodů nad 36násobek minimální mzdy platné k 1. lednu daného roku. Za rok 2014 se tedy daní penze nad částku 306 tisíc korun ročně (36 x 8500 Kč). Měsíční důchod vyšší než 25 500 korun však pobírají řádově jen stovky penzistů. Celkově stát přitom loni vyplácel 2,8 milionu důchodů.

Od ledna 2015 se minimální mzda zvýší na 9200 korun, proto budou od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny pravidelně vyplácené důchody až do částky 331 200 korun (36 x 9200 Kč), což odpovídá měsíčnímu důchodu ve výši 27 600 korun.

Penzisté pobírající pouze důchod tak nemají v naprosté většině žádné starosti se zdaněním svého důchodu. Na tom schválená novela nic nemění.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy