Změna u důchodů. Při vyšších příjmech je lidé musí zdanit

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
27. 10. 2014 7:44
Pracujícím penzistům se sice vrací základní daňová sleva, současně ale začne znovu platit strop pro daňové osvobození důchodů.
Foto: Martina Křížová

Praha – Důchodci, kteří kromě penze mají i poměrně vysoké výdělky, musejí od příštího roku opět danit důchod, pokud jejich další příjem přesáhne hranici 840 tisíc korun za rok. Strop na daňové osvobození důchodu se do zákona vrací současně s návratem základní daňové slevy ve výši 24 840 korun ročně.

Novelu, která s těmito změnami počítá, schválili po poslancích také senátoři. Zbývá ještě podpis prezidenta republiky.

"Penzisté, jejichž vlastní příjem ze zaměstnání a dílčí základy daně ze samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu překročí za rok 2015 v součtu 840 tisíc korun, nebudou moci využít osvobození pro vyplácené důchody a budou danit celý důchod," vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Až v přiznání na začátku roku 2016

Pokud prezident novelu podepíše, což se předpokládá, budou se nové podmínky aktivních důchodců týkat až při daňovém přiznání podávaném v roce 2016 za příjmy roku 2015. "Výdělečně činným důchodcům tedy v případě opětovného zavedení limitu stoupne pro rok 2015 zdanění. Pro rok 2014 platí přechodná ustanovení a žádný strop se nezkoumá," doplňuje Gabriela Ivanco.

Pro daňové přiznání, které se bude na začátku roku 2015 podávat za příjmy letošního roku, tedy platí výhodné podmínky. Osvobození důchodů od 15% daně je totiž pro příjmy roku 2014 stále neomezené. A zároveň platí, že už penzisté standardně mohou uplatnit základní daňovou slevu ve výši 24 840 korun za rok. Ústavní soud totiž označil zákon, kterým Nečasova vláda důchodcům tuto slevu na roky 2013 až 2015 vzala, za protiústavní.

Limit pro výdělky ve výši 840 tisíc pro osvobození pobíraného důchodu od daně z příjmů zrušila Nečasova vláda právě jen na roky 2013 až 2015, kdy měli penzisté přijít o daňovou slevu. Nakonec o ni ale nepřijdou, takže nynější Sobotkova vláda vrací limit pro daňové osvobození důchodů do zákona už o rok dříve, než s tím počítal současný zákon.

Důchody bez dalších příjmů se daní výjimečně

Nezávisle na velikosti dalších příjmů se daní také část důchodů nad 36násobek minimální mzdy platné k 1. lednu daného roku. Za rok 2014 se tedy daní penze nad částku 306 tisíc korun ročně (36 x 8500 Kč). Měsíční důchod vyšší než 25 500 korun však pobírají řádově jen stovky penzistů. Celkově stát přitom loni vyplácel 2,8 milionu důchodů.

Od ledna 2015 se minimální mzda zvýší na 9200 korun, proto budou od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny pravidelně vyplácené důchody až do částky 331 200 korun (36 x 9200 Kč), což odpovídá měsíčnímu důchodu ve výši 27 600 korun.

Penzisté pobírající pouze důchod tak nemají v naprosté většině žádné starosti se zdaněním svého důchodu. Na tom schválená novela nic nemění.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy