Změny pro rodiče, OSVČ i důchodce. Daňový balíček schválen

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 6. 11. 2014 15:10
Podrobný přehled: Změny v daních z příjmů fyzických osob od roku 2015 podepsal prezident.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jiří Němeček/Economia

Praha – Zvýšení daňové slevy na druhé a další dítě, návrat daňové slevy pro aktivní důchodce a omezení výdajových paušálů u osob samostatně výdělečně činných – to jsou hlavní změny daní z příjmů fyzických osob, které dnes podepsal prezident republiky Miloš Zeman. Poslanci koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL schválili vládní návrh v září, senátoři v říjnu.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Novela bude účinná od začátku roku 2015. Změny se tedy dotknou příjmů počínaje lednem 2015, nikoliv daňového přiznání za rok 2014.

"Balíček" obsahuje i desítky dalších "drobnějších" změn týkajících se například daňového přiznání kvůli takzvanému solidárnímu zvýšení daně, omezení daňových výhod u životního pojištění, zdaňování příjmů autorů srážkou nebo dopadů nového občanského zákoníku.

Babiš: Daně se nikomu nezvýší

Vládní "balíček" ve značné míře ruší nebo přinejmenším odkládá daňovou reformu z dílny exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Tu sice tehdejší koalice ODS, TOP 09 a VV prosadila už v roce 2011, její účinnost však odložila až na začátek roku 2015.

Kalousek nyní tvrdí, že změna zákona přinese oproti jeho původním plánům zvýšení daní pro fyzické osoby celkem o 14 miliard korun v příštím roce, o rok později dokonce o 26 miliard korun víc. Současný ministr financí Andrej Babiš (ANO) to ale označil za lež a nesmysl. "Žádné daně se oproti dosavadnímu stavu zvyšovat nebudou," slibuje. Vláda pouze nechce snížit daně tak, jak původně prosadil právě Kalousek.

V praxi čekají vyšší daně oproti letošnímu stavu na část osob samostatně výdělečně činných, pokud se rozhodnou nadále využívat takzvané výdajové paušály. Sám Kalousek nicméně původně navrhoval výraznější omezení těchto paušálů. Naopak na nižší daně se mohou těšit rodiče a část výdělečně činných důchodců.

Vyšší sleva na děti

Podle schválené novely se má od roku 2015 mimo jiné zvýšit  daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Za druhé dítě si bude moci rodič odečíst z daní o 200 korun měsíčně více oproti nynějšku, za třetí a případně každé další dítě o 300 korun více.

Na první dítě zůstává daňová sleva v dosavadní výši 1117 korun měsíčně. Na druhé dítě se zvýší na 1317 korun měsíčně, na třetí a každé další dítě případně na 1417 korun. Rodina se dvěma dětmi si tak oproti současnému stavu polepší až o 2400 korun ročně.

Lidovci navrhovali, aby se během tří let sleva na druhé dítě postupně zvýšila až o 500 korun měsíčně. Na třetí a další dítě by měla stoupnout dokonce o 900 korun. Schválená částka je tak podle lidovců jen dočasným kompromisem.

Maximální výši takzvaného daňového bonusu – 60 300 korun – ministerstvo financí zvyšovat nechce. Bonus se vyplácí lidem, kteří uplatňují daňové zvýhodnění na vyživované dítě a dostanou se poté do "záporné daňové povinnosti". Místo aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak získat peníze navíc. Bonus mohou využít jen lidé, kteří měli v kalendářním roce příjem minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy - za letošní rok tedy 51 000 korun.

Paušální výdaje OSVČ

Poslanci ČSSD, ANO a KDU-ČSL schválili také omezení takzvaných výdajových paušálů pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Oproti původnímu návrhu ministerstva financí nepřijdou podnikatelé o základní daňovou slevu na poplatníka, nevrátí se jim však sleva na dítě a na vyživovanou manželku či manžela.

"Kompenzací" za ponechání základní slevy bude také rozšíření stropu pro využití paušálů. Už pro příjmy za loňský rok platí, že u činností spadajících do paušálů ve výši čtyřicet a třicet procent (svobodná povolání, autorské honoráře či příjmy z pronájmu) lze paušály využít pouze u příjmů nepřesahujících dva miliony korun ročně. Omezení prosadil ještě exministr Miroslav Kalousek. Současné vedení ministerstva původně chtělo rozšířit strop i na šedesátiprocentní paušály (neřemeslné živnosti), nakonec je ale zavede také na osmdesátiprocentní paušály, tedy pro řemeslné živnostia zemědělce. Strop by tak platil pro všechny podnikatele. Pokud budou mít tržby přes dva miliony, museli by místo paušálů prokazovat skutečné náklady s využitím účtenek a faktur.

V platnosti zůstane také další omezení prosazené předchozí vládou ODS, TOP 09 a LIDEM, podle něhož si podnikatelé využívající paušály (s výjimkou přivýdělků) nemohou odečítat slevu na dítě a manželku.

Na samotné procentní výši paušálů pro jednotlivé skupiny OSVČ se od roku 2015 nic nemění.

Návrat slevy pro pracující důchodce

Od roku 2015 se vrátí základní daňová sleva pro pracující důchodce, kterou zrušila vláda vedená Petrem Nečasem. Dočasným zrušením slevy měl státní rozpočet ušetřit nejméně dvě miliardy korun ročně.

Penzisté s příjmy z podnikání, pronájmu nebo třeba z vlastní fotovoltaické elektrárny na střeše rodinného domu si tak znovu budou moci odečítat slevu až 24 840 korun.

Stejně jako další schválené změny se i tato měla vztahovat až na příjmy za rok 2015. Ministerstvo financí totiž odmítlo návrh, aby se sleva vrátila už pro příjmy za letošní rok. Ústavní soud nicméně letos toto omezení zrušil a slevu "vrátil" už pro příjmy za rok 2014 i za rok 2013 (podrobněji zde).

Pokud si však důchodci vydělají přes 840 tisíc korun ročně, budou muset svůj důchod danit. Novela tak obnovuje strop, který platil do roku 2012 a dočasně "zmizel" právě v souvislosti se zrušením základní daňové slevy.

Výjimky zůstanou

Čerstvě schválený "daňový balíček" prakticky nahrazuje předchozí Kalouskovu "daňovou reformu", kterou poslanci schválili už v roce 2011 a jejíž účinnost nakonec odložili na rok 2015.

Online deník Aktuálně.cz už v květnu upozornil, že současné ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) původně podpořilo i některé body z Kalouskova návrhu týkající se rušení některých nesystémových výjimek. Měla tak skončit například možnost odečítat si od základu daně členské příspěvky zaplacené odborové organizaci.

Po kritice ze strany odborářů i koaličních partnerů však Babiš tato omezení do konečné verze daňového balíčku nenavrhl.

Superhrubá mzda ani jednotná sazba zatím nekončí

Koncepční změny, které měla od roku 2015 přinést již dříve schválená "daňová reforma" z dílny exministra Kalouska, současná vláda přinejmenším odloží, případně změní nebo zcela zruší. Jde zejména o zrušení výpočtu daně z takzvané superhrubé mzdy nebo harmonizace základů daně u fyzických osob - s oběma zatím ministerstvo počítá od roku 2016.

Od roku 2015 se zatím nic nezmění ani na zdanění lidí s vysokými příjmy. Druhá sazba daně z příjmů (progresivní daň), která má nahradit dočasný sedmiprocentní "solidární příspěvek" zavedený vládou Petra Nečase, má začít platit až od roku 2016. Nicméně už počínaje rokem 2015 nebudou muset lidé, jimž se o solidární příspěvek zvyšovala jen měsíční záloha, podávat daňové přiznání – tato povinnost zůstane jen u případného zvýšení celoroční daně.

Oproti původním Kalouskovým plánům se nemění například ani limity pro daňové odpočty úroků u hypoték či úvěrů ze stavebního spoření.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy