Stát vrátí daně důchodcům i za rok 2013, rozhodl úřad

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
Aktualizováno 8. 10. 2014 10:10
Ministerstvo financí vrátí pracujícím důchodcům slevu na dani i za loňský rok. Uplatnit svůj nárok mohou do tří let.
Foto: Jiří Němeček/Economia

Praha - Ministerstvo financí vrátí všem pracujícím důchodcům slevu na dani i za rok 2013. Uplatnit svůj nárok mohou do tří let.

Vyplývá to z informací, které na svém webu zveřejnila finanční správa. "Nález Ústavního soudu z léta letošního roku umožnil uplatnit slevu na poplatníka za zdaňovací období 2013 všem starobním důchodcům," uvedl úřad. 

Důchodci, kteří mají vedle starobní penze ještě další příjmy ze zaměstnání, podnikání, pronájmu nebo třeba menší fotovoltaické elektrárny na střeše vlastního domu, tak nepřijdou o slevu ani za rok 2013, ani za rok 2014.

Nehledě na rozhodnutí Ústavního soudu chtěla současná vládní koalice tuto daňovou slevu vrátit, ale až počínaje příjmy za rok 2015. Návrh v tomto týdnu definitivně schválili poslanci.

O slevu za rok 2013 je třeba znovu žádat

O slevu za rok 2013 si přitom důchodci musejí zažádat v novém daňovém přiznání, nebo přes zaměstnavatele. Nové (řádné) daňové přiznání mají podat ti důchodci, kteří chtějí zpětně slevu a zároveň nepodávali sami daňové přiznání za rok 2013, když daně odváděli přes zúčtování provedené zaměstnavatelem, ve kterém nepožadovali odečtení daňové slevy.

V jiné situaci jsou důchodci, kteří daně také nechali na svém zaměstnavateli, ale zároveň požadovali už v tomto vyúčtování odečet daňové slevy, ale zaměstnavatel jim kvůli znění zákona odmítl slevu uplatnit. Ti musí slevu nyní znovu uplatnit přes zaměstnavatele.

Dodatečné daňové přiznání pak podají důchodci, kteří sami už daňové přiznání za rok 2013 podali. (podrobnosti vysvětluje finanční správa zde).

Trest pro aktivní seniory?

Sporné ustanovení prosadila koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vedená Petrem Nečasem v rámci takzvaného úsporného balíčku. Podle schváleného zákona si příjemci starobních penzí, kteří si přivydělávají zaměstnáním, brigádou, podnikáním, pronájmem nebo třeba provozováním fotovoltaické elektrárny na střeše vlastního domu, nebudou moci od příjmů za léta 2013 až 2015 odečíst základní slevu na poplatníka – tedy až 24 840 korun ročně.

Zhruba čtvrtina z 80 tisíc důchodců se zdanitelnými příjmy zkusila v roce 2013 toto omezení obejít. Zákon totiž doslova říká, že slevu nelze uplatnit u lidí, kteří "k 1. lednu zdaňovacího období pobírali starobní důchod“. Lidé si tak přerušili pobírání důchodů na jediný den, případně na několik málo dnů. Dostali sice nižší důchod, ale při zachování daňové slevy by se jim tento trik finančně vyplatil. Velká část z výdělečně činných důchodců se přitom nachází ve skupině takzvaně vysoce kvalifikovaných profesí - jde tedy například o lékaře či advokáty.

Před obcházením zákona varoval už tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Na doslovném znění trvalo i nové vedení ministerstva financí, respektive finanční správy.

Nerovné podmínky

Ústavní soudci však už ve svém předchozím verdiktu letos v létě konstatovali, že omezení je v rozporu s principem rovnosti, protože konkrétní formulace v zákoně zvýhodňuje část pracujících důchodců, kteří k 1. lednu nepobírali starobní penzi. Lidé, kteří berou penzi k 1. lednu, přicházejí podle zákona o celou slevu, zatímco když někdo začne pobírat důchod k 2. lednu, může ji využít celou.

Soudu vadí i nerovnost mezi pracujícími starobními důchodci a ostatními poplatníky daně z příjmů. "Zákon totiž těmto dvěma skupinám nezaručuje ve shodném nebo srovnatelném rozsahu určitou minimální částku příjmu, u které se s ohledem na její potřebnost k zajištění důstojného života nepředpokládá její zdanění. Zatímco v případě starobních důchodců má tuto funkci plnit starobní důchod, jehož výše se u jednotlivých poplatníků liší, v případě ostatních výdělečně činných osob ji plní sleva na dani na poplatníka, která u všech činí 24 840 korun ročně," uvádí Ústavní soud. Na zrušení slevy tak doplácejí hlavně lidé s nižšími důchody.

Protiústavní je podle soudu i fakt, že zákonodárci nechali po definitivním přijetí zákona jen čtyřdenní prostor, aby se s ním lidé mohli seznámit a přizpůsobili tomu své ekonomické aktivity.

Dané ustanovení proto Ústavní soudci zrušili, nikoliv však se zpětnou účinností. I proto finanční správa v srpnu uvedla, že slevu na dani mohou pracující penzisté žádat pouze za letošní rok, za loňský to možné není. V praxi by se tak důchodci museli "dostat" až k Nejvyššímu správnímu soudu.

Znovu Ústavní soud

Už v září jim ale Ústavní soud tuto komplikaci ohledně slevy za rok 2013 usnadnil. Soudci totiž vyhověli první individuální stížnosti důchodkyně, jíž finanční úřad nepřiznal tuto slevu pro příjmy za rok 2013.

Podle nového nálezu Ústavního soudu nelze ustanovení zákona o daních z příjmu, které soudci zrušili letos v létě, aplikovat ani v kauzách, které mají kořeny ještě v době jeho platnosti. Popřelo by to smysl výroku, jímž Ústavní soud označil část zákona za protiústavní.

"Výrok tohoto nálezu by ztratil svůj význam, pokud by orgány veřejné moci tento zákon opětovně aplikovaly a způsobily tím znova zásah do základních práv a svobod," stojí v nálezu senátu se zpravodajem Jaroslavem Fenykem.

 

Právě se děje

Další zprávy