Životní minimum může stoupnout o 200 korun. Rozhodne září

ČTK ČTK
22. 8. 2014 12:05
Ministerstvo práce a sociálních věcí vychází z předpokladu, že index spotřebitelských cen vzroste o 5,8 procenta.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Životní minimum by se mohlo od ledna zvýšit. Částka pro jednotlivce by mohla vzrůst o 200 korun, tedy ze současných 3410 na 3610 korun. Uvedla to ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Životní minimum rostlo naposledy v lednu 2012. Vláda ho upravuje, pokud se index spotřebitelských cen za sledované období zvýší aspoň o pět procent. Na dávky by tak od ledna mohlo dosáhnout o něco víc lidí. Z násobků minima se totiž stanovuje hranice příjmu, která je pro přidělení některých příspěvků rozhodující.

Podle předběžných odhadů ministerstva práce by valorizace životního minima měla státní pokladnu vyjít asi na půl miliardy korun navíc. Suma by ale zřejmě byla o pár set milionů vyšší, zavést se má totiž i porodné na druhé dítě.

Ukáže se v příštím měsíci

Životní minimum představuje částku, která by měla stačit na jídlo a základní potřeby kromě bydlení. U dospělého od roku 2012 činí 3410 korun. V domácnosti má jeden dospělý částku 3140 korun, každý další pak 2830 korun. Dítěti do šesti let připadá 1740 korun, od šesti do 15 let 2140 korun a od 15 do 26 let pak 2450 korun. Dospělý může ale "spadnout" i na existenční minimum, které se rovná 2200 korunám.

Ministerstvo práce počítá podle Marksové s tím, že by se od ledna mohlo životní minimum zvýšit o 5,8 procenta. O tolik se podle očekávání zřejmě od posledního sledování zvedne příslušný index spotřebitelských cen. Úplně jasno by ale mělo být až v září, kdy rozhodující období končí.

Životní minimum páru by se tedy mohlo podle propočtů ČTK zvýšit z 5970 korun asi na 6320 korun, samoživitelky či samoživitele s pětiletým a dvanáctiletým potomkem ze 7020 korun na zhruba 7430 korun, rodičů se třemi školáky pak z 12 390 na 13 110 korun.

Příspěvek na děti až do 31 tisíc výdělku

Životní minimum hraje roli při přiznávání některých dávek. Na porodné či přídavek na dítě teď dosáhnou rodiny s příjmem pod 2,4násobek minima. Přídavky na dítě dostanou rodiče se třemi školáky tehdy, pokud jejich domácnost nemá měsíční příjem vyšší než 29 736 korun. Od ledna by stát na děti měl příspěvek poskytnout, pokud by příjem rodiny nepřekročil podle propočtů 31 464 korun.

Do roku 2007 se životní minimum skládalo ze dvou dílů. Zahrnovalo částku na živobytí a na bydlení. Výdaje na bydlení se ale v jednotlivých částech Česka výrazně lišily, proto se suma na bydlení z minima vyčlenila. Potřební dostávají teď dvě dávky na bydlení - příspěvek a doplatek.

_________________________________________________

Máte rádi Aktuálně.cz? Nominujte nás v internetové anketě Křišťálová lupa v kategorii Zpravodajství. Hlasovat pro nás můžete zde. Za každý Váš hlas děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Šéftrenérem atletické reprezentace po Netscherovi bude Sluka

Nový šéftrenérem české atletické reprezentace byl jmenován Pavel Sluka. Od října ve funkci nahradí jiného bývalého tyčkaře Jana Netschera, který ji opustil v květnu po necelých dvou letech. Sluka dosud zastával post vedoucího sportovního úseku atletického svazu a byl u postupu českého týmu zpět do Superligy mistrovství Evropy družstev v Kluži i na olympijských hrách v Tokiu.

před 28 minutami

Slovenský prokurátor zrušil stíhání dvou novinářů

Slovenský prokurátor v úterý zrušil stíhání dvou novinářů z Denníku N, obviněných z vyzrazení utajované informace v článku z roku 2018, oznámil mluvčí prokuratury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy