Stát znevýhodňuje rodiny s vícerčaty, tvrdí asociace

ČTK ČTK
18. 8. 2014 16:50
Rodina s dvojčaty dostává zpravidla o 120 tisíc korun méně než rodina se dvěma dětmi s ročním věkovým odstupem.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Rodinám s dvojčaty či trojčaty dává stát v příspěvcích výrazně méně peněz než rodinám se dvěma či třemi dětmi, které se narodily pár let po sobě. Celkové částky se mohou lišit o desetitisíce až statisíce korun.

Informovala o tom Českomoravská asociace klubů dvojčat a vícerčat.

"Člověk s dvojčaty vychovává naráz dva budoucí daňové poplatníky. Bylo by tedy logické, kdyby mu stát vyplatil dvojnásobek. Není možné, aby rodina takto s nižší částkou vyžila," sdělila předsedkyně asociace Klára Vítková Rulíková s tím, že podle ní je péče o vícerčata náročnější i nákladnější.

Rozdíl až 600 tisíc

Asociace do svých propočtů zahrnula nejvyšší měsíční rodičovskou 11 500 korun a průměrnou měsíční mateřskou 14 814 korun. Rodina s dvojčaty může tedy na porodném, mateřské a rodičovské dostat 358 012 korun.

"Celkem je to o 120 tisíc korun méně než u rodiny se dvěma dětmi s ročním věkovým odstupem a asi o 270 tisíc méně než u rodiny s dětmi s tříletým odstupem," upřesnila šéfka asociace.

U rodin s trojčaty je podle ní rozdíl ještě vyšší. Jim stát vyplatí zhruba o 280 tisíc méně než rodinám se třemi dětmi, které přišly na svět rok po sobě. "A asi o 580 tisíc méně než rodině se třemi dětmi s tříletým věkovým odstupem," dodala Vítková Rulíková.

Stačí roční pauza

Rodinám, které mají příjem menší než 2,4násobek životního minima, vyplácí stát porodné. Na první dítě dává 13 tisíc korun. Pokud jsou to dvojčata, trojčata či vícerčata, částka činí 19 500 korun. Mateřská se u jednoho dítěte pobírá půl roku, u vícerčat osm měsíců. Podle asociace tak průměrně na jedno dítě připadne 88 884 korun, na vícerčata 118 512 korun.

Pokud je mezi dětmi pauza, vyplácí se mateřská při každém potomkovi. Rodičovský příspěvek je možné pobírat dva, tři či čtyři roky. Vyčerpat je možné 220 tisíc korun. Pokud má rodina jedno dítě, dostane od státu podle asociace celkem 321 884 korun, a to na porodném, průměrné půlroční mateřské a rodičovské.

Rodina s dvojčaty může získat 358 012 korun. Rodina se dvěma potomky, kteří se narodili s ročním odstupem, může mít 479 768 korun.

Rodina s trojčaty dostane podle asociace celkem 358 012 korun - porodné, osmiměsíční mateřskou a rodičovskou. Rodina se třemi dětmi s ročním odstupem má k porodnému tři půlroční mateřské a také dvě částečné rodičovské a jednu celou, tedy 637 652 korun. Pokud jsou mezi dětmi tříleté pauzy, činí částka 939 652 korun. Skládá se z porodného, tří mateřských a tří rodičovských.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 3 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy