Stát znevýhodňuje rodiny s vícerčaty, tvrdí asociace

ČTK ČTK
18. 8. 2014 16:50
Rodina s dvojčaty dostává zpravidla o 120 tisíc korun méně než rodina se dvěma dětmi s ročním věkovým odstupem.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Rodinám s dvojčaty či trojčaty dává stát v příspěvcích výrazně méně peněz než rodinám se dvěma či třemi dětmi, které se narodily pár let po sobě. Celkové částky se mohou lišit o desetitisíce až statisíce korun.

Informovala o tom Českomoravská asociace klubů dvojčat a vícerčat.

"Člověk s dvojčaty vychovává naráz dva budoucí daňové poplatníky. Bylo by tedy logické, kdyby mu stát vyplatil dvojnásobek. Není možné, aby rodina takto s nižší částkou vyžila," sdělila předsedkyně asociace Klára Vítková Rulíková s tím, že podle ní je péče o vícerčata náročnější i nákladnější.

Rozdíl až 600 tisíc

Asociace do svých propočtů zahrnula nejvyšší měsíční rodičovskou 11 500 korun a průměrnou měsíční mateřskou 14 814 korun. Rodina s dvojčaty může tedy na porodném, mateřské a rodičovské dostat 358 012 korun.

"Celkem je to o 120 tisíc korun méně než u rodiny se dvěma dětmi s ročním věkovým odstupem a asi o 270 tisíc méně než u rodiny s dětmi s tříletým odstupem," upřesnila šéfka asociace.

U rodin s trojčaty je podle ní rozdíl ještě vyšší. Jim stát vyplatí zhruba o 280 tisíc méně než rodinám se třemi dětmi, které přišly na svět rok po sobě. "A asi o 580 tisíc méně než rodině se třemi dětmi s tříletým věkovým odstupem," dodala Vítková Rulíková.

Stačí roční pauza

Rodinám, které mají příjem menší než 2,4násobek životního minima, vyplácí stát porodné. Na první dítě dává 13 tisíc korun. Pokud jsou to dvojčata, trojčata či vícerčata, částka činí 19 500 korun. Mateřská se u jednoho dítěte pobírá půl roku, u vícerčat osm měsíců. Podle asociace tak průměrně na jedno dítě připadne 88 884 korun, na vícerčata 118 512 korun.

Pokud je mezi dětmi pauza, vyplácí se mateřská při každém potomkovi. Rodičovský příspěvek je možné pobírat dva, tři či čtyři roky. Vyčerpat je možné 220 tisíc korun. Pokud má rodina jedno dítě, dostane od státu podle asociace celkem 321 884 korun, a to na porodném, průměrné půlroční mateřské a rodičovské.

Rodina s dvojčaty může získat 358 012 korun. Rodina se dvěma potomky, kteří se narodili s ročním odstupem, může mít 479 768 korun.

Rodina s trojčaty dostane podle asociace celkem 358 012 korun - porodné, osmiměsíční mateřskou a rodičovskou. Rodina se třemi dětmi s ročním odstupem má k porodnému tři půlroční mateřské a také dvě částečné rodičovské a jednu celou, tedy 637 652 korun. Pokud jsou mezi dětmi tříleté pauzy, činí částka 939 652 korun. Skládá se z porodného, tří mateřských a tří rodičovských.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 43 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 54 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy