Zelená konkurence pro Student Agency. Autobusy Flixbus začínají jezdit mezi českými městy

Petr Kučera Petr Kučera
14. 1. 2016 12:40
Německý dopravce Flixbus přidal čtyři nové zastávky v Česku, díky tomu vzniká (po dosavadním spojení mezi Prahou a Plzní) zárodek vnitrostátní sítě. Nově přidaná města jsou ale „jen“ zastávkami mezinárodních linek, spoje zatím nejsou časté a cena je uvedena pouze v eurech. Síť se má ale dál rozšiřovat.
Flixbus, ilustrační foto
Flixbus, ilustrační foto | Foto: Flixbus

Praha – Německý dopravce Flixbus začíná se svými zelenými autobusy konkurovat společnosti Student Agency i na vnitrostátních trasách v Česku. K Praze a Plzni totiž ode dneška přidává další města, v nichž budou stavět jeho linky: Karlovy Vary, Cheb, Jihlavu a Znojmo.

Už od roku 2014 umožňuje Flixbus vnitrostátní přepravu mezi Prahou a Plzní jako součást zahraniční linky směřující do Německa. Také nově přidaná města jsou nyní "jen" zastávkami mezinárodních spojů. To může v praxi přinášet problémy hlavně u linek vracejících se ze zahraničí, protože na dlouhých trasách snadněji naberou zpoždění oproti čistě vnitrostátním spojům.

Flixbus dosud vypravuje přes sedmdesát autobusů denně z pražské Florence do Německa, Rakouska či Nizozemska. Z nově přidaných zastávek v tuzemsku nyní slibuje spojení do více než 150 měst po celé Evropě – samozřejmě včetně přestupů.

Rezervační systém Flixbus dosud funguje jen jako přeložená verze mezinárodních stránek, například Karlovy Vary jsou v něm vedené jako Karlsbad. Cena vnitrostátní jízdenky je udávaná jen v eurech. Například z Prahy do Plzně přijde na 3,50 eura, tedy zhruba 95 korun. Konkurenční Student Agency jezdí za 80 nebo 100 korun. Z Karlových Varů do Prahy pojede Flixbus za šest eur a například z Prahy do Znojma za osm eur.

Oproti tuzemské konkurenci nabízí Flixbus také omezený počet spojů, časy jsou přizpůsobeny potřebám zahraničních linek. Například z Plzně do Prahy si lze objednat jen autobus s odjezdem v půl páté ráno, od čtvrtka do neděle pak také v devět večer; zatímco Student Agency nabízí přes den spoje každou hodinu, ve špičce i po půlhodinách. Z Jihlavy do Prahy odjíždí první autobus Flixbus až v 9:20, další (v některých dnech dva) až večer.

Dalšího rozšíření své sítě chce německá společnost dosáhnout spoluprací s železničním dopravcem Leo Express, díky tomu se na evropskou síť Flixbus napojí i města jako Ostrava, Olomouc či Pardubice.

FlixBus zahájil provoz v Německu v roce 2013 po deregulaci trhu dálkové dopravy, kdy německé dráhy Deutsche Bahn přišly o monopol na dálkovou vnitrostátní dopravu. V současnosti provozuje spojení v 16 zemích západní, severní a střední Evropy, které zajišťuje prostřednictvím dvou set regionálních dopravců. Loni v prosinci firma oznámila, že do budoucna chce z Prahy udělat přestupní uzel mezi Západem a Východem.

"Na jaře spustíme linky do Bruselu a Paříže, v létě pak spojení s Chorvatskem. Přijde také Polsko, Ukrajina, Bělorusko a možná i Moskva," uvedl před měsícem Pavel Steiner, šéf společnosti Umbrella, která část autobusů pro Flixbus v Česku provozuje. Tyto linky přinesou i další nové spoje v tuzemsku. Spoje do Polska nabídnou možnost cestování mezi Prahou a Libercem nebo mezi Prahou a Hradcem Králové, linky na jih pak spojí Prahu a České Budějovice. Firma hovoří i o Brnu a Ostravě.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 28 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy