Zelená konkurence pro Student Agency. Autobusy Flixbus začínají jezdit mezi českými městy

Petr Kučera Petr Kučera
14. 1. 2016 12:40
Německý dopravce Flixbus přidal čtyři nové zastávky v Česku, díky tomu vzniká (po dosavadním spojení mezi Prahou a Plzní) zárodek vnitrostátní sítě. Nově přidaná města jsou ale „jen“ zastávkami mezinárodních linek, spoje zatím nejsou časté a cena je uvedena pouze v eurech. Síť se má ale dál rozšiřovat.
Flixbus, ilustrační foto
Flixbus, ilustrační foto | Foto: Flixbus

Praha – Německý dopravce Flixbus začíná se svými zelenými autobusy konkurovat společnosti Student Agency i na vnitrostátních trasách v Česku. K Praze a Plzni totiž ode dneška přidává další města, v nichž budou stavět jeho linky: Karlovy Vary, Cheb, Jihlavu a Znojmo.

Už od roku 2014 umožňuje Flixbus vnitrostátní přepravu mezi Prahou a Plzní jako součást zahraniční linky směřující do Německa. Také nově přidaná města jsou nyní "jen" zastávkami mezinárodních spojů. To může v praxi přinášet problémy hlavně u linek vracejících se ze zahraničí, protože na dlouhých trasách snadněji naberou zpoždění oproti čistě vnitrostátním spojům.

Flixbus dosud vypravuje přes sedmdesát autobusů denně z pražské Florence do Německa, Rakouska či Nizozemska. Z nově přidaných zastávek v tuzemsku nyní slibuje spojení do více než 150 měst po celé Evropě – samozřejmě včetně přestupů.

Rezervační systém Flixbus dosud funguje jen jako přeložená verze mezinárodních stránek, například Karlovy Vary jsou v něm vedené jako Karlsbad. Cena vnitrostátní jízdenky je udávaná jen v eurech. Například z Prahy do Plzně přijde na 3,50 eura, tedy zhruba 95 korun. Konkurenční Student Agency jezdí za 80 nebo 100 korun. Z Karlových Varů do Prahy pojede Flixbus za šest eur a například z Prahy do Znojma za osm eur.

Oproti tuzemské konkurenci nabízí Flixbus také omezený počet spojů, časy jsou přizpůsobeny potřebám zahraničních linek. Například z Plzně do Prahy si lze objednat jen autobus s odjezdem v půl páté ráno, od čtvrtka do neděle pak také v devět večer; zatímco Student Agency nabízí přes den spoje každou hodinu, ve špičce i po půlhodinách. Z Jihlavy do Prahy odjíždí první autobus Flixbus až v 9:20, další (v některých dnech dva) až večer.

Dalšího rozšíření své sítě chce německá společnost dosáhnout spoluprací s železničním dopravcem Leo Express, díky tomu se na evropskou síť Flixbus napojí i města jako Ostrava, Olomouc či Pardubice.

FlixBus zahájil provoz v Německu v roce 2013 po deregulaci trhu dálkové dopravy, kdy německé dráhy Deutsche Bahn přišly o monopol na dálkovou vnitrostátní dopravu. V současnosti provozuje spojení v 16 zemích západní, severní a střední Evropy, které zajišťuje prostřednictvím dvou set regionálních dopravců. Loni v prosinci firma oznámila, že do budoucna chce z Prahy udělat přestupní uzel mezi Západem a Východem.

"Na jaře spustíme linky do Bruselu a Paříže, v létě pak spojení s Chorvatskem. Přijde také Polsko, Ukrajina, Bělorusko a možná i Moskva," uvedl před měsícem Pavel Steiner, šéf společnosti Umbrella, která část autobusů pro Flixbus v Česku provozuje. Tyto linky přinesou i další nové spoje v tuzemsku. Spoje do Polska nabídnou možnost cestování mezi Prahou a Libercem nebo mezi Prahou a Hradcem Králové, linky na jih pak spojí Prahu a České Budějovice. Firma hovoří i o Brnu a Ostravě.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Běžkyně Smutná skončila ve Vasově běhu pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná dojela pátá v 97. ročníku slavného Vasova běhu. V rekordních časech zvítězili Švédka Lina Korsgrenová, která titul obhájila, a poprvé Nor Tord Asle Gjerdalen. Nejlepší z českých mužů byl pětadvacátý Jiří Pliska, Stanislav Řezáč dojel 34.

Tradiční trasa ze Sälenu do Mory měla letos trošku jiná místa startu i cíle, ale závodníci jako vždy absolvovali náročných devadesát kilometrů.

Korsgrenová si pro třetí triumf ve Vasově běhu v kariéře (vyhrála i v roce 2018) dojela jako první žena historii v čase pod čtyři hodiny - 3:52:08. A navíc dokázala odolat osminásobné olympijské vítězce Marit Björgenové. Norka ukončila kariéru před třemi lety a letos se připravila speciálně na Vasův běh. S Korsgrenovou prohrála o 42 sekund.

Smutná z eD system týmu Lukáš Bauera skončila v předchozích třech ročnících vždy třetí. Tentokrát dojela pátá s odstupem přes šest minut.

Mezi muži rozhodl Gjerdalen o výhře deset kilometrů před cílem a jeho čas 3:28:18 byl o deset minut rychlejší než rekordní výkon Švéda Jörgena Brinka z roku 2012. Druhý skončil domácí Anton Karlsson a třetí byl Rus Ermil Vokujev. Pliska z týmu Silvini Madshus si 25. místem vylepšil na Vasově běhu osobní maximum.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Macháč získal na challengeru v Nur-Sultanu druhý titul v kariéře

enista Tomáš Macháč vyhrál challenger v Nur-Sultanu a na tomto okruhu získal druhou trofej v kariéře. Dvacetiletý český talent dnes ve finále v Kazachstánu porazil Rakušana Sebastiana Ofnera po téměř dvou a půl hodinách 4:6, 6:4, 6:4 a v žebříčku ATP se poprvé posune do Top150.

Svěřenec trenéra Daniela Vacka, jenž minulý týden vypadl na prvním z dvojice turnajů v Nur-Sultanu ve čtvrtfinále, si na challengeru zahrál o titul potřetí. Premiérovou trofej získal v roce 2019 v Koblenci, v loňském finále v Bratislavě neuspěl.

Ve světovém žebříčku bylo pro Macháče dosavadním maximem aktuální 166. místo, v pondělním vydání pořadí ATP by měl figurovat na 137. příčce.

Tenisový challenger v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 156.240 dolarů):

Dvouhra - finále:

Macháč (ČR) - Ofner (Rak.) 4:6, 6:4, 6:4.

Zdroj: ČTK
Další zprávy