Jančura zvažuje první třídu ve žlutých autobusech. Zjišťuje od lidí, kolik by zaplatili

Tereza Holanová Tereza Holanová
22. 12. 2015 13:19
První třída v autobusech Student Agency by se týkala linek na dálkových mezinárodních trasách. Novinka by se mohla objevit už v příštím roce. Nyní ale záleží na tom, jestli ji budou chtít zákazníci.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Student Agency

Praha - Dopravce Student Agency zvažuje, že ve svých žlutých autobusech zavede první třídu. O tom, zda k tomu skutečně dojde, nyní rozhodují zákazníci v dotazníku.

Autobusy s první třídou by společnost, která patří podnikateli Radimu Jančurovi, nasadila na dálkových mezinárodních linkách. "Asi to není produkt pro trasu Praha - Brno, kde cesta trvá dvě hodiny, ale pro delší linky, například do Hamburku nebo do Amsterdamu," upřesňuje mluvčí skupiny Aleš Ondrůj.

K zavedení novinky by podle něj mohlo dojít už během příštího roku. V současné době Student Agency objednává 45 nových autobusů, a požadavek na "oddíl první třídy" by tedy mohla uvést do specifikace objednávky.

"Tato první třída by nabízela ještě pohodlnější cestování a širší obsah palubních služeb," popisuje Ondrůj. Cestující by tak získali zejména více místa, kromě toho by pravděpodobně měli zdarma širší nabídku občerstvení. "Sedadla by byla ještě trochu lépe vybavena audiovizuální technikou, byl by tam větší monitor," dodává mluvčí Student Agency.

Záleží pouze na cestujících

Ondrůj ovšem zdůrazňuje, že zatím jde jen o plány. O tom, zda se první třída v autobusech skutečně objeví, rozhodnou zákazníci - kteří teď o ní mohou na webu dopravce hlasovat. Kromě toho, zda první třídu chtějí, nebo ne, mohou vyplnit, kolik by byli za nadstandard ochotni zaplatit.

Výsledek ankety Student Agency vyhodnotí během ledna. "Zákazníci budou hrát velkou roli. Na základě jejich názoru se budeme rozhodovat, jestli to zavedeme, nebo ne. Je to věc, kde chceme od cestujících poradit," uvádí Ondrůj.

Po první třídě se ale podle něj lidé ptali už dříve. "Právě hlavně na mezinárodních linkách, kde ta cesta trvá déle," dodává mluvčí. Někteří cestující podle něj dokonce v minulosti zjišťovali, zda si kvůli dostatku místa mohou rezervovat místo sami pro sebe.

Student Agency v současné době jezdí svými autobusy do patnácti zemí Evropy. Kromě sousedních států, Maďarska, Švýcarska a Itálie jezdí do západní Evropy a Skandinávie. Od jara dopravce plánuje změnit název - autobusy se budou podobně jako Jančurovy vlaky jmenovat RegioJet

Oddělení první třídy ve svých autobusech nyní nabízí například dopravce Lux Express, který provozuje spoje v Pobaltí, Polsku a Rusku. Lepší třída se v tomto případě nachází v zadní části vozidla, oddělena je průhlednými dveřmi a pasažéři tu mají navíc zdarma drobné občerstvení, teplé i studené nápoje. Wi-fi a elektrické zásuvky jsou k dispozici v celém autobusu.

 

Právě se děje

Další zprávy