Řada profesí má od ledna nové zaručené mzdy. Zkontrolujte, zda se zbytečně neokrádáte

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 10. 1. 2021 15:05
Od ledna se zvýšila minimální měsíční mzda na 15 200 korun hrubého. Zároveň s ní vzrostla až o 1200 korun i zaručená mzda. Ta jednotlivým profesím garantuje mzdové minimum. Rozděluje je podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané práce do osmi skupin. Podívejte se, do jaké skupiny patříte, a pohlídejte si výši příjmu. Zaměstnavatelé o zaručené mzdě často nevědí.
Foto: ČTK

Zaměstnavatel musí mzdu dorovnat

Minimální mzda je nejnižší přípustná odměna za práci v klasickém režimu 40 hodin týdně. Oproti loňskému roku se zvýšila o 600 korun na 15 200. Minimální mzdu pobírá v současnosti zhruba 150 tisíc lidí. 

Mnohem zajímavější je z pohledu zaměstnanců takzvaná zaručená mzda, která se automaticky zvyšuje s minimální mzdou a garantuje jednotlivým profesím výši nejnižšího možného příjmu. Týká se většiny lidí. Letos se zvýšila o 600 až 1200 korun.

Například uklízečka si podle tohoto právního předpisu musí letos měsíčně vydělat alespoň 15 200 korun. Prodavačka nebo číšník musí dostat za odvedenou práci minimálně 18 500 korun a příjem lékaře nesmí klesnout pod 27 500 korun. 

Pro zaručenou mzdu platí, že pokud nedosáhne odměna nejnižší stanovené úrovně, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci rozdíl doplatit. Pokud ovšem jeho mzda není sjednána v kolektivní smlouvě, tam platí jiná pravidla. 

  • Na následujících kartách najdete charakteristiky jednotlivých skupin a příklady profesí podle jednotlivých oborů:
 

Právě se děje

Další zprávy