Řada profesí má od ledna nové zaručené mzdy. Zkontrolujte, zda se zbytečně neokrádáte

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 10. 1. 2021 15:05
Od ledna se zvýšila minimální měsíční mzda na 15 200 korun hrubého. Zároveň s ní vzrostla až o 1200 korun i zaručená mzda. Ta jednotlivým profesím garantuje mzdové minimum. Rozděluje je podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané práce do osmi skupin. Podívejte se, do jaké skupiny patříte, a pohlídejte si výši příjmu. Zaměstnavatelé o zaručené mzdě často nevědí.
Foto: Shutterstock

Firmy o zaručené mzdě často nevědí

Lidé by si měli výši mzdy zkontrolovat, zda skutečně odpovídá zaručenému příjmu. Podle inspekce práce totiž řada firem o institutu zaručené mzdy neví. 

"Z kontrolní i poradenské činnosti orgánů inspekce práce vyplývá, že většina zaměstnavatelů i zaměstnanců již má povědomí o minimální mzdě, o její výši i o skutečnosti, že se v posledních letech pravidelně zvyšuje. Naproti tomu informovanost o existenci institutu nejnižších úrovní zaručené mzdy je stále malá," říká mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač. 

Doplňuje, že odměňování zaměstnanců je jedna z oblastí, ve které dochází dlouhodobě k velmi častému porušování pracovněprávních předpisů. "Právě ustanovení o minimální a především o zaručené mzdě patří k těm, která zaměstnavatelé mnohdy nedodržují, ať již vědomě, úmyslně, nebo z neznalosti," dodává Kolibač. 

V roce 2020 provedla inspekce práce celkem 2 901 kontrol se zaměřením na oblast odměňování. Zjistila 2 610 porušení právních předpisů. "Podle předběžných statistických údajů za rok 2020 bylo nejčastěji zjištěným porušením nedodržení splatnosti mzdy, nevyplacení mzdy nebo její části a vyplacení mzdy v nesprávné výši. Druhým nejčastěji zjištěným pochybením na straně zaměstnavatelů v oblasti odměňování bylo nedodržení nejnižší úrovně zaručené mzdy, a to u 417 případů. Neposkytnutí minimální mzdy bylo zjištěno ve 105 případech," říká Kolibač.

  • Za přestupek spočívající v neposkytnutí zaručené mzdy bylo v roce 2020 zaměstnavatelům uloženo 147 pokut v celkové výši 2 062 000 Kč, za přestupek spočívající v neposkytnutí minimální mzdy bylo uloženo 16 pokut v celkové výši 182 500 Kč.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy