Koruna vytrvale sílí. Experti radí, kdy je nejlepší vyměnit si peníze na dovolenou

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
22. 5. 2021 15:22
Dolar za 21 korun, euro za zhruba 25,50. Koruna je v posledních dnech stále silnější. Vyplatí se tak zahraniční měnu na letní dovolenou nakoupit ve směnárnách už teď, nebo budou směnné kurzy ještě výhodnější? Zeptali jsme se předních českých ekonomů i centrální banky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Kurz koruny vůči euru klesl v pondělí pod hodnotu 25,45 koruny za euro (v kurzovním lístku střed - pozn. red.). Euro tak bylo nejlevnější od začátku loňského března. Česká měna je nyní velmi úspěšná i proti dolaru. Tady se kurz drží nyní těsně pod hladinou 21 korun, což je nejméně za tři roky.

Přitom průměrný kurz koruny k euru byl v roce 2020 na hodnotě 26,44 koruny. V květnu loňského roku dokonce dosahoval přes 27,50 Kč. To znamená, že za jedno euro zaplatíme nyní o zhruba korunu méně, v případě meziročního srovnání s polovinou května pak dokonce o dvě koruny.

Také chorvatská kuna, o kterou je před letními prázdninami velký zájem, je letos levnější - nyní je kurz na 3,38 koruny za kunu, a pravděpodobně půjde ještě níž, loni před prázdninami byl kurz 3,52.

"Vývoj kurzu koruny lze zčásti vysvětlit globálním sentimentem. Nicméně nemalou roli sehrály i domácí faktory. Jedním z nich je epidemická situace. Aktuálně již dochází k postupnému rozvolňování vládních opatření, což vysílá na finanční trh pozitivní signál. Druhým faktorem jsou sílící očekávání zvýšení úrokových sazeb centrální bankou. Argument pro neotálení s utažením měnové politiky představuje také aktuální vývoj spotřebitelské inflace, která v dubnu vzrostla meziročně o 3,1 %, odhad byl 2,9 %," vysvětluje důvody silné koruny ekonom Raiffeisenbank David Vagenknecht.

Podle něj je nyní těžké radit, zda se vyplatí nákup valut před dovolenou právě teď. "Je to ještě těžší než obvykle, protože jak data z finančních trhů, tak i ekonomická data jsou nebývale kolísavá. Domnívám se ale, že koruna svůj potenciál k posilování může v příštích dnech na nějakou dobu vyčerpat. Oproti euru je tak aktuálně opravdu ve výhodné pozici pro případné přípravy na dovolenou," doplnil David Vagenknecht.

Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček by ale ještě chvíli počkal. "Předpokládám další posilování koruny. S tím, jak odeznívá pandemie, se investoři vrací na rozvíjející se trhy, kam se řadí i Česko. To samozřejmě navyšuje poptávku po koruně a vede k posilování jejího kurzu," míní Křeček. 

Podobný názor má také Tomáš Pfeiler ze společnosti Cyrrus. "Očekávám, že tuzemská měna bude proti euru i nadále mírně zpevňovat. Proto bych k předčasné konverzi korun do eur nepřistupoval," říká Pfeiler. Vysvětluje to tím, že Česká národní banka zřejmě letos zvedne sazby alespoň o 25 setin procenta, ve hře však zůstává i zvýšení o 50 setin.

"Naproti tomu Evropská centrální banka ponechá úroky v záporném teritoriu ještě hodně dlouho - podle některých odhadů až do roku 2025. Právě úrokový diferenciál by měl být jedním z klíčových faktorů, který podporuje kurz tuzemské měny. Zároveň není kurz koruny natolik silný, aby se centrální banka uchýlila k intervencím vedoucím k jeho oslabení," vysvětluje svůj názor Pfeiler. 

Ekonom Tomáš Volf z finančního družstva Citfin doplňuje, že ať už dojde k reálnému zvýšení sazeb, nebo "jen" k ostřejším komentářům ve vztahu k inflaci, je jasné, že koruna má před sebou prostor pro výkyvové posílení až pod 21 korun za dolar a pod 25,30 koruny za euro.

"Z pohledu chorvatské kuny by pak nebylo překvapením, kdybychom se podívali pod 3,35 koruny za kunu. Čechům hraje do karet více faktorů. Jedním z nich je pozitivní vývoj pandemické situace, který způsobuje optimismus na trzích, což vede k růstu poptávky. V Česku je tato skutečnost ještě podpořena tím, že se v posledních dnech a týdnech více rozvolňují podmínky a čeští spotřebitelé berou obchody útokem a nezdá se, že by se na tom mělo v dohledné době něco změnit," dodává Volf.

I Michal Valentík, člen investičního výboru společnosti Broker Trust, doporučuje ještě "nestahovat kalhoty, když brod je daleko". "Ohledně nákupu eur na dovolenou - před pandemií se česká koruna obchodovala i pod 25 korunami za jedno euro. Je tedy možné, že kurz bude ještě výhodnější," říká Valentík.

Připomíná, že posilování české koruny je nyní dáno především pozitivní náladou na světových finančních trzích, kdy investoři hledají investiční příležitosti mimo hlavní světové ekonomiky. A právě česká měna nyní podle něj profituje.

"Investoři jsou hladoví po trochu vyšších výnosech, které jsou právě teď k mání v ekonomikách, jako je ta česká. Dalším důvodem je samozřejmě také Česká národní banka, která neprovádí masivní uvolněnou měnovou politiku jako například americký FED nebo Evropská centrální banka. Do té doby, dokud světové centrální banky budou držet úrokové sazby na nule a zároveň budou financovat fiskální stimuly vlád, není důvod zbavovat se české koruny," radí Michal Valentík.

A co říká centrální banka? "Směnný kurz je těžko predikovatelná veličina s tím, jak jej ovlivňuje řada proměnných. ČNB očekává, že kurz koruny ve druhém čtvrtletí dosáhne průměrné úrovně 25,8 koruny za euro a ve třetím kvartálu v průměru 25,6 koruny za euro. Tento výhled, obsažený v právě vydané Zprávě o měnové politice - jaro 2021, se opírá především o zlepšující se epidemickou situaci. Upozorňujeme, že predikce kurzu je součástí makroekonomické předpovědi ČNB, nikoliv závazkem," uvedla na dotaz Aktuálně.cz tisková mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová. 

Na doplnění přidala dlouhodobější výhled centrální banky. "Odeznívání dočasného zadrhnutí průmyslu a pozvolné znovuotevírání ekonomiky spojené s postupnou proočkovaností obyvatelstva povedou k dalšímu zpevňování kurzu. K tomu přispěje i rozšiřující se úrokové rozpětí vůči eurozóně dané růstem domácích tržních sazeb. Do konce příštího roku tak kurz posílí mírně pod hladinu 25 korun za euro." 

 

Právě se děje

Další zprávy