Kdo kupuje nebo prodává pozemek určený ke stavbě, musí mít dobré povědomí o cenové úrovni, panující na trhu v dané oblasti. Není to tak jednoduché, protože do cen parcel se promítá mnoho nejrůznějších okolností. I když nakonec o tom, za kolik koupíte nebo prodáte, rozhodne poměr mezi nabídkou a poptávkou, k snazšímu nalezení dohody může napomoci cenová mapa pozemků. Pro některé administrativní úkony, například v dědickém řízení, je dokonce jediná směrodatná.
Mapa vám napoví
Jak praví definice, "cenová mapa stavebních pozemků je grafické znázornění stavebních pozemků na území obce nebo její části v měřítku 1:5000, popřípadě v měřítku podrobnějším, s vyznačenými cenami."
Úřady vycházejí při skládání cenové mapy ze skutečných cen uvedených v kupních smlouvách. Pokud v daném místě nejsou ke konkrétní parcele k dispozici, použije se cena srovnatelného pozemku. Cenová mapa vám napoví, za jak vysoké nebo nízké ceny se obchodovalo s pozemky v určité lokalitě. Kráčí sice o krok za trhem, tedy až s jednoletým zpožděním reaguje na skutečně dosažené ceny pozemků v kupních smlouvách, města a obce je však každoročně zpřesňují, aby dosáhly co nejlepší vypovídací schopnosti.
Co tedy najdeme na obecních a městských úřadech nebo v cenovém věstníku webových stránek ministerstva financí a na www.cenovemapy.cz? Jsou tam mapy pozemků s konkrétním cenovým údajem. Například parcela s údajem 1500 znamená její administrativní hodnotu 1500 korun za čtvereční metr. Důležité jsou i další informace a komentáře v textové části cenové mapy.
V Praze i na Litoměřicku
Magistrát hl. m. Prahy například uvádí, že ceny ve vnitřním městě se loni pohybovaly od minimálních 680 přes průměrných 3830 až po maximálních 42 100 Kč. Ještě zajímavější jsou údaje o vývoji trhu. "V posledním roce pokračuje mírný nárůst průměrných cen ve všech kategoriích polohy, i když pomalejším tempem. Nejvyššího nárůstu průměrných cen o 4,5 procenta dosáhly pozemky v území mimo kompaktní město. Tento nárůst pak klesá na 3,3 % v okrajové části kompaktního města až na 2,4 % ve vnitřním městě," tvrdí magistrát.
Cenové mapy se mohou rychle měnit, mění-li se atraktivita lokalit. V severních Čechách s vysokou nezaměstnaností se sice nabízejí stavební pozemky nejlevněji, ale do ceny rychle jdou parcely s dobrým komunikačním napojením na dálnici D8. A tak v mapách narazíte na nemovitosti v Málkově za 200 korun metr, ale i na stavební pozemky v teplických Jižní Stráních nebo Vědomicích na Litoměřicku s cenou 1500 Kč.
Pozemky mají tu vlastnost, že nejdou vyrábět a svým charakterem představují jakési monopoly. S rostoucím stavebním boomem se stávají víc a víc ceněným zbožím. Cenové mapy pak vypovídají o tom, kolik konkrétní parcely stály včera. Dnes už to bude jinak dráž.