Praha - Vláda se středečním zasedání shodla na hlavních principech důchodové reformy. Formálně tak potvrdila předchozí koaliční dohodu, která je známá už od února.
"Na únorové dohodě už ministři nic zásadního nezměnili," potvrdil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.
Kabinet nyní oficiálně uložil ministerstvu financí, aby ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí připravilo detailní řešení. V praxi už na něm ministerstva pracují, paragrafová znění příslušných zákonů mají dokončit do poloviny letošního roku a na podzim o nich rozhodnou poslanci.
Změny oproti dosavadnímu systému čekají hlavně lidi, kterým bude při startu reformy méně než 35 let. Ti dostanou možnost, aby část odvodů platili do penzijního fondu na individuální účet místo do státního (průběžného) systému.
První část reformy má platit už od října 2011 (úpravy stávajícího průběžného systému, vynucené loňským nálezem Ústavního soudu), další začnou platit v průběhu roku 2012 (zvýšení DPH, licencování fondů a rozhodování starších zájemců o spoření), hlavní změna (dobrovolné spoření ve fondech) pak přijde od roku 2013.
Orientační výši svého budoucího důchodu, stejně jako věk odchodu do penze, si lidé mohou spočítat prostřednictvím nové kalkulačky na webu ministerstva práce a sociálních věcí.
S financováním reformy souvisí také zvýšení daně z přidané hodnoty. Sazby se mají změnit postupně ve dvou krocích.
Od ledna 2012 vzroste nynější snižená sazba DPH z 10 na 14 procent, seznam položek se nezmění. Základní sazba zůstane na 20 procentech. Od ledna 2013 se pak sazba sjednotí na 17,5 %, a to bez původně avizovaných výjimek.