Viceguvernér živě: Korunu nebudeme řídit zájmy skupin

Red Eko
18. 4. 2008 14:56
Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl odpovídal čtenářům
Víceguvernér Mojmír Hampl online se čtenáři Aktuálně.cz ze své kanceláře v ČNB.
Víceguvernér Mojmír Hampl online se čtenáři Aktuálně.cz ze své kanceláře v ČNB. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Online - Nákupy v zahraničí zlevňují, a tak si cestovatelé mnou ruce. Naopak exportéři si rvou vlasy, protože inkasují stále méně za své zboží.

Koruna totiž dlouhodobě posiluje a na slabší pozice vůči dolaru či euru se jí chce jen velmi neochotně.

Bude česká měna dále posilovat, když na počátku týdne vyskočila k neuvěřitelnému rekordu 23 korun za euro? Nevyplatilo by se přijmout společné evropské platidlo nyní, když je vůči němu koruna tak silná? Splní Česká národní banka a stát sliby a budou společně pracovat na oslabení koruny? Nezaútočí na korunu spekulanti? Nemůže se koruně stát to, co libře způsobil miliardář George Soros?

Na dotazy čtenářů odpovídal viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

Odpovězeno: 18. 04. | 11:45Autor: Karl von Bahnhof

Otázka: Dobrý den,

při neustálém posilování koruny se krize dala čekat, proč ČNB nezasáhla již dříve?
Dokážu si představit, že krachne mnoho exportéru a mnoho zahraničních firem se přestěhuje dále na východ.
Lidé, kteří jsou v dolarech či Eurech placeni přicfhcházejí každodenně o peníze.

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Při příležitosti první dnešní odpovědi přeji hezký den všem čtnenářům. Slovu "krize" a nerozumím spojení "ČNB nezasáhla dříve" taky moc ne. Nejsem si vědom, že by nějaká "krize" probíhala. Pokud narážíte na vývozní odvětví, tak prosím sledujte aktuální statistiku zahraničního obchodu, ať získáte perspektivu. A s dovolením připomínám, že česká koruna je volně plovoucí měnou a její kurz je stanovován spontánními tržními silami. Pokud zásahem myslíte dohodu vlády a ČNB, tak jejím primárním smyslem je zajistit, aby normální tržní vývoj neovlivňovaly nenormální operace a ne řídit inženýrsky řídit kurz. Kurz koruny nevzniká tak, že se ráno posadí bankovní rada a "určí" jej.

Odpovězeno: 18. 04. | 11:52Autor: hojahoj

Otázka: Zajímala by mne jiná věc: Jak se vyvíjí devizová rezerva ČNB za poslední roky v USD ? Pokud rostla, můžete kvantifikovat ztrátu, kterou vlivem slábnoucího dolaru ČNB Čechům tímto způsobem vygenerovala, případně i to, kdo z bankovní rady se o takovou politiku nejvíce zasazoval ?

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Pro lepší představivost se bavme v korunách: Devizové rezervy dosahují výše cca 700 miliard korun a díky posilování koruny z nich ČNB neprofituje, ale naopak vytváří účetní ztrátu, která kumulovaně činí cca 200 miliard korun. Ale neděste se, tato ztráta bude uhrazena z budoucích výnosů centrální banky. To, že centrální banka má dočasně ztrátu, když se hospodářství a měně docela daří, není žádná tragedie. Horší by bylo, kdyby tomu bylo naopak a centrální banka vytvářela dočasně účetní zisky a hospodářství bylo zle. Devizové rezervy se kumulovaly postupně dlouhá léta, nevím přesně nač narážíte u konkrétních členů BRady.

Odpovězeno: 18. 04. | 11:54Autor: Mr Eliot the Wave

Otázka: Jak si prosim vysvetlujete skokove posileni kurzu na uroven 23.000 reportovane z kraje tohoto tydne ? Dekuji

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Zřejmě čistě technická věc, konkrétní "ujetá" kotace na velmi mělkém trhu, kdy hlavní trhy byly zavřené.

Odpovězeno: 18. 04. | 11:58Autor: noview

Otázka: Dobry den pane viceguvernere, mam soukoromou dlouhou EURCZK pozici, kterou navysuji uz od urovne 26,50. Uz me stala pomerne dost a musel jsem jiz prodat nejaka dalsi aktiva, abych ji udrzel. Ted uz spoleham pouze na bankovni radu a Vasi intervenci. Dle Vasich komentaru jsem na ni, popravde receno, uz nekolikr

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Je mi líto, ale měnová politika se nikdy nedělá a snad nebude dělat pro konkrétní zájmové skupiny či jednotlivce: dlužníci by dnes chtěli nižší sazby, věřitelé vyšší, exportéři slabší korunu, importéři silnější apod. Měnová politika má jeden obecný, zákoem daný cíl - zajistit dlouhodobou cenovou stabilitu a tak pomáhat hospodářství jako celku. Bez ohledu na to, že konkrétním skupinám či dokonce jedincům se v průběhu času konkrétní nastavení měnovvé politiky může či nemusí líbit. Cenová a měnová stabilita prospívá dlouhodobě v průměru všem.

Odpovězeno: 18. 04. | 11:59Autor: dušan

Otázka: dobrý den..pracuji v zahraničí,docele slušně vydělávám,ale posledního půlroku mě převod eura na korunu radost nědělá,prosím o nápravu k počátku 30 kč za 1 euro,uděláte tím radost mnoha jiným,kteří štěstí hledají v ekonomicky silnějších zemích...děkuji i za slušných 28 Kč za 1 euro,,s pozdravem D.H.

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: viz předchozí odpověď

Odpovězeno: 18. 04. | 12:03Autor: george

Otázka: Pane viceguvernére, jaký máte názor na nástroj přímé intervence na trhu, očekáváte od účastníků trhu oboustrannou kotaci případně jaké rozpětí. děkuji

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Přímé devizové intervence jsou jedním z nástrojů centrální banky. Z mého osobního pohledu jde o zcela mimořádný nástroj určený pro zcela mimořádné situace, zvláště pak pro centrální banku, která cíluje inflaci, nikoli kurz a jejíž měnové schéma je založeno na kurzu volně plovoucím. Takovou centrální bankou je i ČNB.

Odpovězeno: 18. 04. | 12:03Autor: Trejtnarová

Otázka: Lze očekávat, že ČNB zasáhne proti silné koruně, případně při jakém kurzu vůči dolaru by se tak mohlo stát?

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: viz předchozí odpověď

Odpovězeno: 18. 04. | 12:11Autor: Katon

Otázka: Dobrý den, může vůbec centrální banka účinně intervenovat proti masivním spekulacím spojeným s korunou?

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Opakovaně se v otázkách objevují slova "spekulace", "masivní spekulace", "zisky spekulantů". Vyberu si tento dotaz, abych k tomu něco řekl. Je velmi těžké koncepčně odlišit operaci typu "normální obchod" od "spekulace". To platí zvláště na finančním trhu. Při každém obchodu se jeho strany snaží udělat maximum pro to, aby své peníze/statky, které do něj dávají, zhodnotily. Na finančním trhu zhodnocují třeba i peníze Vaše nebo dalších tazatelů. Proč by se neměly snažit udělat nejlepší obchod? Nerozumím té strašně pejorativnosti u označování transakcí na finančním trhu.

Odpovězeno: 18. 04. | 12:17Autor: munik

Otázka: Proč se ČNB chová alibisticky a netlačí na vládu,aby se už definitivně vyjádřila ohledně přijeti eura? Nebo se všichni bojí, že by lidé doopravdy zjistili, jaké že jsou vlastně jejich platy ve srovnání s Evropu, při současných "obrátkách", za kterých zaměstnanci pracují?

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Rozhodnutí ohledně termínu přijetí eura je samozřejmě rozhodnutí politické, tedy nikoli rozhodnutí ČNB. Ale má být učiněno až v okamžiku, kdy existuje rozumná, přiměřená jistota, že přijetí eura bude přidanou hodnotou pro ekonomiku, nikoli ubranou. Čili pokud existuje snaha mít nejdříve tuto přiměřenou jistotu a pak teprve stanovit termín, tak tomu rozumím a připadá mi to docela zodpovědné. Nezodpovědné by bylo mít termíny a pak nic nekonat, nemít splněné úkoly nebo je plnit jen naooko. Obecně platí, že ekonomika může žít dobře s vlastní měnou a špatně s eurem, i naopak. Neustále se snažím opakovat, že euro není samo o sobě definičním znakem dobré ekonomiky.

Odpovězeno: 18. 04. | 12:23Autor: Jim

Otázka: Opravdu si myslíte, že je koruna silná ?

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: To, že je aktuální vývoj kurzu málo odůvodnitelný fundamentálními faktory, centrální banka již řekla. Na druhou stranu půjde zřejmě jen o dočasný výkyv daný tím, že koruna je pro některé investory docela atraktivní ve srovnání s měnami jiných dohánějících zemí. Mlha a turbulence na světovém trhu pomáhají měnám zemí, které mají za sebou dlouhodobou trajektorii základní makroekonomické stability a nízkých nerovnováh, což Česká republika je. Otázka je, co se bude dít, až se mlha rozplyne a světový investorský sentiment se změní. Ale upřímně řečeno, pokud toto vysvětlení platí, nebral bych to zase jako tak špatnou vizitku naší země a naší měnové politiky.

Odpovězeno: 18. 04. | 12:25Autor: Viking

Otázka: Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat zdali není strategicky nevýhodné takhle zveřejňovat tento zásah proti koruně? Vždyť přeci se na něj mohou připravit různí spekulanti a docela snadno na tom vydělat.

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Pokud myslíte zveřejnění dohody mezi vládou a ČNB, tak právě naopak. Takováto opatření musejí být okamžitě zveřejněna transparentně celému trhu, jinak vznikají prostory pro různé "insider" výhody těch, "kteří vědí" oproti těm, "kteří nevědí".

Odpovězeno: 18. 04. | 12:28Autor: Ales.U

Otázka: Dobry den,
Všichni mluví o tom jak Koruna posiluje proti USD a EURU, ale nikde se nepiše, že proti Anglicke Libře posilila za posledního půl roku o 10korun.Mohl by jste vysvětlit co způsobilo takový propad.Děkuji

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Již jsem se to základní vysvětlení pokusil říci v předposlední odpovědi. Tento zákadní příběh je pak zesílen tím, že britská ekonomika je proti eurozóně vnímána investory momentálně jako zranitelnější a to se odráží i v kurzu libry vůči jiným měnám včetně eura a koruny.

Odpovězeno: 18. 04. | 12:33Autor: Janeček

Otázka: Dobrý den, přijde vám správné, že komerční banky běžně nabízejí úročení vkladů ve výši 0,1 % p.a. apod. ? Podle mého názoru v tomto směru nefunguje mezi bankami konkurence. Jak to může ČNB zlepšit? Děkuji za odpověď

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Já si naopak myslím, že české bankovnictví je poměrně silně konkurenční. Výši aktuálních sazeb u konkrétních produktů prosím poměřujte faktem, že máme stále nejnižší základní úrokovou sazbu v EU a v celé Evropě je pod námi jen Švýcarsko.

Odpovězeno: 18. 04. | 12:34Autor: noview

Otázka: dodatek: ...nekolikrat spolehal a neprisla. Berete na Bankovni rade vubec situaci lidi jako jsem ja? Na jakych urovnich je CZK podle Vas neudrzitelna? Budete vubec jeste nekdy intervenovat?

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: na samotnou otázku i před sepsáním dodatku jsme už odpovídal výše

Odpovězeno: 18. 04. | 12:36Autor: Katerina

Otázka: Dobry den,
pracuji v zahranici (United Kingdom) jake by jste mel pro me doporuceni promenit uspory nebo cekat... po par letech pracovani, odrikani a setreni clovek prijde na to ze kdyby vse utratil byl by na tom podobne :o) dekuji

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: na otázku ohledně GBP jsem už částečně odpovídal, jako externímu pozorovateli se mi nezdá, že by se míra zranitelnosti britské ekonomiky aktuálně nějak výrazně měnila

Odpovězeno: 18. 04. | 12:40Autor: Josef Dyba

Otázka: Dobrý den, řada odborníků přisuzuje prudký nárůst zadlužení celého světa upuštění od zlatého standardu a zavedení fiat money. Jaký je váš názor? Umí vlády a centrální banky dostatečně zodpovědně řídit množství peněz v ekonomice, nebo je záhodno se vrátit k nějakému komoditnímu standardu? Děkuji

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: To je na dlouhé povídání. Obecně mám neorakušany moc rád, ale v případě peněz jim nerozumím, protože podle mě právě v tomto případě opouštějí koncept "subjektivní hodnoty" čehokoli (i peněz) a nahrazují jej konceptem "objektivní hodnoty", tj. navázání na drahé kovy. Nerozumím tomu. Ve zkratce řečeno, pokud je hodnota měny též subjektivní, tak pro udržení její důvěryhodnosti nepotřebujete zlaté, stříbrné nebo platinové krytí.

Odpovězeno: 18. 04. | 12:45Autor: Roland

Otázka: Dobry den,
pane guvernére,proč CNB nereaguje zvýšením úrokových sazeb na inflaci dalece přesahující hodnoty, kterou si CNB davá za cíl (3 až 4%)? Je to tím, že se pořád ještě orientujeme "dovniťř" a prioritou pro CNB je konkurence schopnost výrobců založená na levné pracvní síle? Děkuji

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Á, konečně téma inflace, ale relativně řídce se dnes na něj ptáte, což je fajn, protože to beru tak, že většina lidí považuje zcela správně aktuální výkyv v inflaci za dočasný a hnaný jednorázovými a administrativními vlivy. To je i část odovědi na Vaši otázku. Mimořádné, jednorázové vlivy na inflaci nemá centrální banka brát moc v potaz. Navíc měnová politika nereaguje na minulost, na včerejší čísla, dívá se rok a půl dopředu a nastavení sazeb musí odpovídat výhledu vývoje inflace v tomto horizontu. Ale opravdu Vás uklidním, inflace se postupně vrátí zpět k našemu inflačnímu cíli. To, co vidíte dnes, je jen mimořádná epizoda.

Odpovězeno: 18. 04. | 12:46Autor: miloš

Otázka: Dobrý den , co byste poradil investorům , kteří mají zajištění navázané na určitou kursovou hodnotu, která je nyní poměrně daleko od kurzu současného jak se bránit když dojde k takovým anomáliím jako např. obchodování 14/4 (23eurczk)proč je to vůbec seriozně komentováno, když jde o nesmysl!?

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Nevím, proč je to tak často komentováno, nevím, proč se z toho stal headline. Považuji to též za anomálii, kterou nemá smysl moc řešit.

Odpovězeno: 18. 04. | 12:51Autor: N

Otázka: Můžete provést něco účinnějšího než se pomodlit a zapálit v kostele svíčku? Při síle mezinárodního prostředí/spekulantů dosáhnete (na poměry ČR vydáním velkých prostředků nebo proklamací..) vychýlení max. o pár halířů na pár dní. Jak to vidíte vy?

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Už zase ty "spekulace". Centrální banka samozřejmě může udělat hodně, ale ne v krátkém období, její úloha je dlouhodobá. Centrální banka má zajišťovat dlouhodobou cenovou a makroekonomickou stabilitu země, či k ní přispívat. Země s dlouhodobě stabilním hospodářstvím mají také dlouhodobě stabilní kurzový vývoj. V krátkém období zůstávají k dispozici jen krátkodobá = dlouhodobě neúčinná opatření. Ale ta dlouhodobost při uvažování je právě smysl konání měnové politiky.

Odpovězeno: 18. 04. | 12:52Autor: Sandokan

Otázka: Velmi jste mne zklamal při televizní polemice s panem Mládkem. Neměla by k vaší funkci patřit určitá noblesa a nadhled?

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Díky za názor. Na druhou stranu asi Vás naopak potěšil můj oponent, takže já minus, on plus a celkově neutrální skóre debaty, ne?:-))

Odpovězeno: 18. 04. | 12:58Autor: Martin Kutáč

Otázka: Prosím o Váš názor na přijetí Eura a zda chápete negativní postoj tzv. "Euroskeptiků" reprezentované panem Klausem k našemu členství v v té části EU, která má společnou měnu.
Děkuji a přeji pěkný den

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Zcela rozumím všem, kteří z eura nedělají modlu a ikonu. Nakonec jsem jedním z těch, kteří se snaži euro odfetižizovat. Euro je prostě jen jiná měna s jinými pravidly a ty je potřeba znát, rozumět jim a umět se s nimi vyrovnat. Nic víc a nic míň.

Odpovězeno: 18. 04. | 13:00Autor: N

Otázka: Existuje jiná bezpečná metoda zabránění spekulacím proti koruně než je včasný přechod na Euro?
Rovnoměrné pomalé posilování koruny mi nevadí, ale rychlé spekulativní rozkolísání kurzu na obě strany by bylo katastrofou.

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: Zabránit divným atakům na měnu může především dlouhodobě dobrá domácí hospodářská politika, včetně té měnové.

To byla poslední odpověď, děkuji všem a někdy zase nashledanou.

Mojmír Hampl

 

Právě se děje

Další zprávy