Penze se mladým vzdaluje, krizi řeší celá EU. Česko však stárne rychleji než ostatní

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
27. 8. 2019 5:30
Podle našich současných pravidel by lidé po roce 2030 chodili do penze v 65 letech. Ministryně financí Alena Schillerová však navrhuje tuto hranici dál posunout, aby bylo v důchodovém systému více peněz. Pokud by se zastropování prolomilo a lidé by v penzi strávili čtvrtinu očekávané délky života, tak by zejména mladší ročníky odcházely do penze výrazně později. Podobný problém však řeší všechny evropské země. Podívejte se, jak se se stanovením hranice nároku na penzi vypořádávají jinde a jak velkou část života v práci tráví ostatní Evropané.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Důchodový systém bude potřebovat víc peněz

Podle současných českých pravidel budou lidé po roce 2030 chodit do penze v 65 letech. Ministryně financí Alena Schillerová však navrhuje tuto hranici dál posunout, aby bylo v důchodovém systému více peněz.

Pokud by se zastropování prolomilo a lidé by v penzi strávili čtvrtinu očekávané délky života, tak by zejména mladší ročníky odcházely do penze výrazně později. Podle odhadů by tak například ročníky 1994 šly do penze v 67 letech.

Stejně jako se prodlužuje průměrná délka života, prodlužuje se i věk odchodu do důchodu. O jeho růstu se vlády rozhodují na základě demografických prognóz, které úřady připravují každých pět let, tedy v letech, které končí číslovkou 4 a 9.

 

Právě se děje

Další zprávy