Nová on-line služba ePortálu České správy sociálního zabezpečení umí spočítat orientační výši vašeho důchodu i počet let, která do něj ještě zbývají. Nabízí i přehled evidovaných dob pojištění, ze kterých se penze vypočítává. A právě to bývá obvyklým kamenem úrazu - často v něm totiž chybí část zaměstnání, studium nebo třeba vojna. Jak tyto údaje doplnit, aby výpočet důchodu odrážel realitu?
Škola či vojna chybí - co dělat?
- V evidenci ČSSZ často chybí data týkající se takzvaných náhradních dob pojištění - tedy dob, kdy nebyla vykonávána výdělečná činnost, a přesto se jedná o dobu pojištěnou. Nejčastěji jde o doby studia na střední a vysoké škole či vojenské služby.
"Tyto doby je možné v rámci informativní důchodové aplikace ručně vložit. Ručně vložená doba je však použita výhradně pro účely informativní důchodové aplikace a není ukládána do evidence sociální správy. Ručně lze vložit také poslední dva roky výkonu zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti," vysvětluje na dotaz on-line deníku Aktuálně.cz mluvčí sociální správy Jitka Drmolová.
- Takže pokud lidé zjistí, že jim v evidenci některé doby pojištění chybí, mohou chybějící doklady předložit sociální správě - ideálně přímo na ústředí. Doklady lze donést i na sociální správu v místě bydliště, ta je ale bude stejně předávat na ústředí, nemůže je sama do evidence vložit.
"Obecně pro předkládání dokladů určených k doplnění chybějící doby pojištění platí, že mají být předkládány v originále, který potvrzuje existenci i trvání této doby důchodového pojištění," doplňuje Drmolová.
Lidé si tak musí najít v případě chybějící vojny vojenskou knížku. U studia pak vysvědčení či doklad z vysoké školy.
V elektronické podobě je můžete předkládat následujícími způsoby:
- převedením listinné podoby originálního dokladu do elektronické podoby prostřednictvím autorizované konverze a zasláním takto ověřeného dokladu elektronicky ČSSZ
- zasláním potvrzení o době pojištění prostřednictvím datové schránky příslušné školy přímo do datové schránky ČSSZ
- zasláním potvrzení s uznávaným elektronickým podpisem oprávněného zaměstnance příslušné školy či elektronickou pečetí školy přímo na elektronickou adresu podatelny sociálky nebo do mailové schránky občana nebo jeho datové schránky a jeho přeposláním ČSSZ prostřednictvím datové zprávy