Opomenuté studium či vojna. Chybějící údaje v důchodové kalkulačce krátí penzi

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
27. 7. 2021 5:57
Nová on-line služba ePortálu České správy sociálního zabezpečení umí spočítat orientační výši vašeho důchodu i počet let, která do něj ještě zbývají. Nabízí i přehled evidovaných dob pojištění, ze kterých se penze vypočítává. A právě to bývá obvyklým kamenem úrazu - často v něm totiž chybí část zaměstnání, studium nebo třeba vojna. Jak tyto údaje doplnit, aby výpočet důchodu odrážel realitu?
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Podnikám déle, než je v evidenci

Pokud chybí v evidenci doba samostatné výdělečné činnosti, pak je pro ověření nebo doplnění údajů třeba obrátit se na místně příslušnou okresní sociální správu.

  • "Důvodů, proč není doba samostatné výdělečné činnosti evidována celá nebo jen částečně, může být několik. Například živnostník neuhradil pojistné na důchodové pojištění, dosud nepodal přehled o příjmech a výdajích nebo se nepřihlásil k účasti na důchodovém pojištění," uvažuje mluvčí Drmolová. 

Na osoby samostatně výdělečně činné se vztahuje v současnosti stejný důchodový systém jako na zaměstnance a celková sazba důchodového pojistného je 28 procent u zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných. Ve srovnání se zaměstnanci však OSVČ platí nižší příspěvky.

Reforma penzí je hotova, bude radikální. Co konkrétně změní návrh týkající se všech

Daňový zákon jim umožňuje odečíst náklady ve výši od 30 do 80 procent z příjmů (tzv. daňové paušály), což u řady z nich snižuje daně a pojistné na důchodové pojištění. OSVČ v současné době platí povinné odvody pouze z poloviny svého zisku (rozdílu mezi příjmy a výdaji) s pevně stanoveným minimálním vyměřovacím základem ve výši 25 procent průměrné mzdy.

Chystaná důchodová reforma předpokládá, že příspěvky a důchodové dávky pro OSVČ změní. Vyměřovací základ by se zvýšil z 50 na 75 procent. To by vedlo k podobným odvodům pojistného na důchodové pojištění u OSVČ a zaměstnanců s podobnými výdělky. Minimální vyměřovací základ by se zvýšil z 25 na 40 procent průměrné mzdy, tedy na současnou úroveň minimální mzdy. 

V minulosti se ještě mluvilo o tom, že práce OSVČ má svá specifika a nejsou s ní spojené výhody, ze kterých se těší zaměstnanci. Zvažovalo se proto, kde živnostníkům "ulevit" a vyšší pojistné kompenzovat. Padl mimo jiné návrh snížit OSVČ daň z příjmu. Není ale zatím jasné, zda i toto návrh reformy obsahuje. 

 

Právě se děje

Další zprávy