Kolaps německého Wirecardu zasáhl i české Twisto. 40 000 klientů dostalo nové karty

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2020 14:00
Krach karetní firmy Wirecard zasáhl i český platební systém Twisto. Jeho karty koncem června několik dní nefungovaly. Twisto tak rozeslalo zákazníkům nové platební karty od jiného poskytovatele, než je Wirecard čelící finančním problémům. Celkem mělo kartu zablokovanou kolem 40 000 klientů Twista, nyní již fungují jak původní, tak nové karty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Již nyní víme, že zhruba deset procent zákazníků o kartu žádat vůbec nebude, přejdou na virtuální karty pro platbu online a pro platbu v kamenných obchodech budou využívat Google Pay. V současné době máme zajištěnou takovou kapacitu výroby karet, aby nedošlo k žádným zbytečným průtahům," dodal mluvčí Jan Husták.

Výpadek nakonec trval pět dní. "Nyní již fungují jak původní bílé karty, tak Apple Pay i nové barevné karty," upřesnil v úterý 7. července pro Aktuálně.cz Husták.

Karty byly nefunkční od pátku 26. června celkem pět dní, kdy německá Wirecard po odhalení rozsáhlého falšování tržeb vyhlásila insolvenci a britský regulační úřad FCA jí odejmul bankovní licenci. Po odejmutí licence Wirecard od svých systémů odpojily celosvětově klíčové karetní společnosti Visa a MasterCard. V Evropě byly mimo provoz miliony karet.

V Česku problém postihl i platební terminály eKasa nebo poskytovatele firemních karet Fidoo. 

Kolaps Wirecardu začal předminulý týden, když jeho auditoři uvedli, že firmě chybí v přepočtu přes 50 miliard korun, které přitom vykazoval ve svém účetnictví. Část německých politiků žádá kvůli skandálu odchod šéfa finančního regulačního orgánu BaFin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy