Kateřina Hovorková
26. 12. 2022 17:58
Válečný konflikt na Ukrajině a energetická krize se přesouvají do nového roku a firmy netuší, co je čeká. Hledají úspory, ale propouštět se jim úplně nechce. Zatím jen omezují nábory nových lidí, pokud to nejsou IT specialisté. Po těch je a bude velká poptávka. Mzdy budou růst jen mírně, výši inflace ani příští rok nedoženou. Co dalšího personalisté předpovídají českému trhu práce v roce 2023?
Zvyšování mezd:
- Kristýna Králová, Hays: Společnosti plánují pro rok 2023, že mzdy porostou o něco pomaleji, obecně bude tempo růstu mezd velmi závislé na dalším vývoji ekonomické situace a inflace. Vyšší nárůsty mezd, kolem 15 %, pak budou v případě individuálního navyšování u pozic kritických pro chod dané firmy.
- Jiří Halbrštát, ManpowerGroup: Přestože inflace bude postupně klesat, i v příštím roce si v reálném výdělku prakticky všichni pohorší, ale o něco méně ve srovnání s letošním rokem. Nejrychleji porostou mzdy u nedostatkových odborných profesí v IT a strojírenství, ale zároveň u méně kvalifikovaných pozic ve výrobě a logistice. O něco si z rozhodnutí vlády polepší i vybrané skupiny státních zaměstnanců.
- Jitka Součková, Grafton: Rok 2023 s největší pravděpodobností přinese další růst mezd, a to zejména u pozic, které je nejtěžší obsadit. Určitě ale nelze čekat plošné navýšení, které by odpovídalo míře inflace. Alespoň u nedostatkových pozic a klíčových pracovníků však budou muset zaměstnavatelé sáhnout hloub do kapsy.
- Jiří Jemelka, JPF: Mzdy celkem logicky porostou tam, kde si to budou moci firmy dovolit, a tady mají nespornou výhodu korporace. Ty totiž umí peníze akumulovat dobře. Ale požadavkům na vyšší mzdy dokážou vyhovět i šikovní hráči na technologickém poli, podniky s unikátním know-how, ty s vynikajícími obchodními výsledky, firmy se silnou pozicí na různých zahraničních trzích. U ostatních oborů budou zaměstnavatelé tlačit na udržení stávající výše mezd, nebo budou zvyšovat jen velmi symbolicky.
- Martin Jánský, Randstad: Většina podniků plánuje v lednu navyšovat, je však otázkou, o kolik si to budou moci dovolit. Na jedné straně jsou totiž z důvodu energetické krize a zdražování nuceny šetřit na výdajích, na straně druhé je pro ně klíčové si vzhledem k nedostatku zaměstnanců napříč sektory udržet stávající pracovníky. Současný vývoj naznačuje, že se ani výrazným přidáním nepodaří zastavit pokles reálných mezd a dorovnat inflaci, která v listopadu meziročně vzrostla o 16 procent. Pro většinu zaměstnanců je přitom výše mzdy hlavním faktorem, podle kterého si vybírají svého zaměstnavatele. Podnikům tedy hrozí ztráta pracovníků, jelikož pro českého zaměstnance je typické, že místo raději změní, než aby se zaměstnavatelem vyjednával lepší podmínky své práce.