Trh práce s otazníkem. Personalisté nahlédli do příštího roku, popsali největší změny

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 12. 2022 17:58
Válečný konflikt na Ukrajině a energetická krize se přesouvají do nového roku a firmy netuší, co je čeká. Hledají úspory, ale propouštět se jim úplně nechce. Zatím jen omezují nábory nových lidí, pokud to nejsou IT specialisté. Po těch je a bude velká poptávka. Mzdy budou růst jen mírně, výši inflace ani příští rok nedoženou. Co dalšího personalisté předpovídají českému trhu práce v roce 2023?
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Obávané propouštění a nezaměstnanost:

  • Jiří Halbrštát, ManpowerGroup: Firmy jsou opatrné a vyčkávají, jak se ekonomická a energetická situace vyvine. Spíše než propouštění pozorujeme odkládání náboru nových zaměstnanců. Část firem po pandemii nadále roste, část už hledá úspory a tyto dvě skupiny jsou podobně velké. Díky přetrvávajícímu velkému množství neobsazených pozic na trhu poroste v roce 2023 nezaměstnanost jen mírně.
  • Jitka Součková, Grafton: Čeká se mírný růst nezaměstnanosti, a to na úroveň 4 až 4,5 procenta z nynějších 3,5 procenta. Rok 2023 totiž přinese v některých oblastech silnější propouštění, než na jaké jsme byli zvyklí z předchozích let. Bude záležet na dalším vývoji cen především v energetice a na míře inflace. K propuštění budou náchylnější zejména energeticky náročnější sektory. Silné náborové aktivity budou naopak pokračovat v IT.
  • Jiří Jemelka, JPF: Dojde spíše k mírnému zvýšení nezaměstnanosti. Je to tím, že řada firem končí a končit bude. Zejména mezi malými a středními podniky. Tuzemské firmy jsou již značně vyčerpané a rok 2023 pro ně nebude jednoduchý ani z hlediska personální politiky. Navíc v celém podnikatelském prostředí panuje určitý pesimismus a skepse. Velká část menších a středních společností se rozhodla škrtat výdaje na investiční aktivity, sníží se tedy počet nových volných míst. Propouštět se bude nejvíce v těch odvětvích, která jsou energeticky náročná, jako to již vidíme u sklářského průmyslu, mezi výrobci porcelánu, keramiky, u provozů, které se zabývají zpracováním prvotních surovin. A s tím budou těžší chvíle zažívat i návazné obory. Díky současné nejistotě šetří i domácnosti, a tak budou určité problematické chvíle řešit i firmy, které se zabývají poskytováním služeb a zboží, které lze označit za zbytné.
  • Martin Jánský, Randstad: Řada zaměstnavatelů zastavila nábor a vyčkává, jak bude vypadat ekonomická situace v prvním kvartálu roku 2023. Očekávám stagnaci, či mírný růst míry nezaměstnanosti, který je tradiční vzhledem ukončení sezonních prací a smluv na dobu určitou do konce roku. Nepředpokládám, že by mělo na začátku roku 2023 dojít k masivnímu propouštění ani hromadnému krachování firem. Krize se takto fatálně dotkne jen některých zranitelných podniků, které již dnes balancují na hraně krachu. Do recese totiž vstupujeme se zdravým trhem práce. Někteří zaměstnavatelé přesto budou pravděpodobně nuceni k propouštění či omezení nákladů na zaměstnance vlivem energetické krize. Riziku propouštění by se ale mělo částečně předcházet díky ochotě třetiny zaměstnanců nechat si snížit plat až o 10 procent.
  • Kristýna Králová, Hays: Přestože je u firem zřejmá nákladová obezřetnost, potřebují kvalitní zaměstnance, aby byly schopné dostát svým finančním cílům. Stále přetrvává zájem o IT vývojáře a datové analytiky a vědci, účetní, odborníky na online marketing, zkušené obchodníky, kvalifikované pozice ve výrobě a vysoká poptávka je i v oblasti stavebnictví.
 

Právě se děje

Další zprávy