Tip pro pracující důchodce: Jak neztratit daňovou slevu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka, Martin Kohoutek, Jan Bednář
19. 12. 2012 7:30
Řešení je to komplikované a je při něm třeba dobře počítat, může se ale vyplatit
Kalkulačka
Kalkulačka | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pracující důchodci mají od příštího roku přijít o možnost odečíst si od daní 24 840 korun ročně. Předpokládá to vládní daňový balíček, který po opětovném schválení ve sněmovně bude ještě čekat na rozhodnutí prezidenta.

O možnost využití daňové slevy na poplatníka ale nepřijde ten, kdo k 1. lednu nebude pobírat starobní důchod. Podle ministerstva financí je účelové odhlášení na jeden den obcházením zákona - nicméně existuje však jiná a legální možnost, jak si základní daňovou slevu ponechat.

Je to cesta poměrně komplikovaná, vede přes odřeknutí tří měsíčních výplat důchodu, ale po uplynutí zhruba dvou let začne vydělávat.

Pobíráte důchod? Daň se nesnižuje

Pokud se daňový balíček podaří vládě prosadit do konce roku, čeká pracující důchodce zásadní změna, dojde ke zrušení takzvané základní slevy na poplatníka. Mohou tak přijít o 2070 korun měsíčně, sleva totiž snižuje daň z příjmu až o 24 840 korun ročně.

V zákoně o daních z příjmu je do konce roku 2012 uvedeno, že vypočtená daň se snižuje o částku 24 840 korun, tedy o zmíněnou základní slevu na poplatníka. Od 1. ledna 2013 se k tomuto má připojit ustanovení, že "daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod". Což znamená, že kdo bude k 1. lednu 2013 pobírat starobní důchod, nemůže si základní slevu na dani uplatnit.

Pokud je ale nyní někdo v situaci, že přiznání důchodu teprve plánuje, vyplatí se mu odložit tento krok na některé datum po 1. lednu 2013. Kdo již starobní důchod pobírá, dozví se postup pro zachování základní slevy na dani v následujícím textu.

Pozastavení výplaty důchodu

Pobírání starobního důchodu je možné kdykoli pozastavit, a to na libovolné období vyplněním formuláře na místní správě sociálního zabezpečení. Jediné omezení je, že pozastavit výplatu starobního důchodu lze nejdříve ke dni následujícímu po dni podání žádosti. Datum podání žádosti je buď osobní podání na zmíněném úřadu, nebo datum odeslání vyplněného formuláře poštou (vhodná je doporučená zásilka).

Nelze žádat o pozastavení výplaty důchodu zpětně a dle sdělení call centra České správy sociálního zabezpečení ani za týž den, kdy podáváte žádost. Formulář k pozastavení výplaty důchodu je k dispozici na webu ČSSZ.

Foto: Thinkstock
Čtěte také:
Aktivní důchodci zaplatí vyšší daně. Nejen když pracují
Chcete jít dříve do důchodu? Připravte si statisíce
Důchody přijdou před Vánoci dříve, v novém roce později

A jak lze využít pozastavení důchodu k tomu, aby bylo možné i nadále uplatnit základní daňovou slevu? Teoreticky by podle zákona mělo stačit zastavit pobírání důchodu na jediný den, a to na 1. leden 2013.

Tento postup jsme konzultovali s ministerstvem financí a podle jeho výkladu by se jednalo o obcházení zákona. Generální finanční ředitelství ovšem tento názor nesdílí. Těžko říci, který názor se nakonec prosadí.

Problémem podle ministerstva je, že pobírání důchodu by bylo pozastaveno pouze za účelem nižších daní, čímž by došlo k očividnému obcházení příslušného ustanovení zákona. Řešením tedy může být, že získání daňové slevy není jediným účelem pozastavení výplaty důchodu.

Nejvhodnější postup k zachování slevy

Aby bylo možné aplikovat bezpečnější postup, jak si zachovat základní daňovou slevu, je třeba splnit následující podmínky:

1. Je třeba vykonávat výdělečnou činnost, která zakládá účast na důchodovém pojištění.

2. Je třeba dosáhnout (obecného) důchodového věku, tedy věku, kdy vzniká nárok na řádný starobní důchod.

Kdo při výkonu výdělečné činnosti v důchodovém věku starobní důchod nepobírá, tomu se důchod navyšuje za každých takto odpracovaných 90 dní o 1,5 % z výpočtového základu.

Navržené řešení tedy spočívá v pozastavení pobírání důchodu na celých 90 dní výkonu výdělečné činnosti, díky čemuž důchod navýší. Jedná se o známé přesluhování, či práci na procenta. Je třeba si však dát pozor, že do takto odpracované doby se nepočítají doby neplaceného volna, doba neomluvené nepřítomnosti v práci a doba dočasné pracovní neschopnosti nebo pobírání dávek nemocenského pojištění. Pokud by takové doby při pozastavené výplatě důchodu vznikly, je třeba o ně prodloužit období 90 dní, jinak by se důchod nenavýšil.

Protože dojde k navýšení důchodu, již není možné namítnout, že jediným účelem pozastavení výplaty důchodu je snížení daně. Což je rozdíl oproti předchozímu postupu. Na druhou stranu při takovémto řešení člověk přijde o tři výplaty důchodu, což se ale paradoxně může vyplatit, jak dále vypočítáme.

Výhodnost navrhovaného řešení

Pro ukázku výhodnosti řešení vezmeme obvyklé údaje: řádný starobní důchod přiznaný v roce 2012 činí 10 000 korun, do důchodu se započítalo 43 let doby pojištění. Po valorizaci na přelomu let 2012/2013 bude důchod činit 10 130 korun. Pokud dojde k pozastavení pobírání důchodu na 90 dní od 1. ledna 2013 a k jeho následnému uvolnění k 1. dubnu 2013, důchod se navýší o 239 korun.

Samo o sobě by to nebylo nijak zvlášť výhodné - člověk přijde o 30 390 korun, důchod se navýší o 239 korun. Částka 30 390 korun se pak díky navýšení důchodu vrátí za přibližně 10,6 let.

Jenomže do výpočtu vstupuje ještě „zachráněná" základní sleva na dani, a pokud bude využita plně, dojde ke snížení daně z příjmů o 24 840 korun. Pozastavení výplaty důchodu je tak rázem výhodnější. Ztráta v prvním roce činí 5550 korun (30 390 - 24 840). Tuto částku lze získat díky navýšení měsíčního důchodu o 239 korun za přibližně 1,9 roku. Poté už celé složité opatření začne vydělávat.

Kdo si chce spočítat přibližnou výhodnost tohoto řešení konkrétně pro sebe, postačí mu dva údaje. Jedním je výše důchodu v roce 2013, druhým je výše výpočtového základu. Ten lze nalézt na první straně přiznání o důchodu, kde se obvykle píše "Procentní výměra důchodu se stanoví procentní sazbou z výpočtového základu, který činí ......... korun." Důchod se navýší o 1,5 % z této částky (výpočtového základu). Také je třeba vzít v úvahu, o kolik člověk zaplatí méně na dani, tedy kolik si vydělává a zdali využije celou daňovou slevu, nebo jen její část.

Autoři podnikají v oblasti poradenských služeb v důchodové problematice - odchod-do-duchodu.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy