Svět je jinde, pochopili vlekaři. Investují stamiliony

vk
17. 11. 2008 0:00
Na Šumavě počítají s centrem za 400 milionů
Zatímco bavorští sousedé do areálu během devadesátých let masivně investovali, v Česku se na lyžaře zapomínalo.
Zatímco bavorští sousedé do areálu během devadesátých let masivně investovali, v Česku se na lyžaře zapomínalo. | Foto: Reuters

Železná Ruda - Odliv lyžařů do sousedního Německa trápí šumavské sportovní středisko Železná Ruda. Zastavit ho mají stamilionové investice do sportovních areálů.

Zlepšování služeb pro lyžaře je podle železnorudské radnice jedinou šancí, aby se oblast nestala místem, kam návštěvníci přijedou pouze přespat, ale lyžovat budou na svazích za německou hranicí.

To pak zejména na nedalekém Velkém Javoru, kde je k dispozici moderní infrastruktura srovnatelná s alpskými centry.

Zatímco bavorští sousedé do areálu během devadesátých let masivně investovali, v Česku se na lyžaře zapomínalo, zelenou měla výstavba tržnic a nočních klubů.

Doženeme Velký Javor?

Železnorudská radnice má na stole projekt nového sjezdového areálu na Pancíři za 400 milionů korun. Právě hledá investora, který by velkolepý plán zrealizoval.

"Součástí projektu je rozšíření sjezdovky, stávající zchátralou jednosedačkovou lanovku by měla nahradit nová, počítá se i s přemostěním silnice k hotelu Horizont, moderní zasněžovací technikou, výstavbou restaurace a zázemí pro lyžaře," říká místostarosta Železné Rudy Milan Kříž s tím, že v první řadě musí projednat změna územního plánu. "Pokud vše půjde hladce, mohlo by se začít stavět během dvou let," dodává Kříž.

Pozadu nechce zůstat ani firma Sport Servis, která vlastní lyžařský areál na šumavském Špičáku. Během čtyř let hodlá investovat zhruba 120 milionů korun.

Lyžovat na Šumavu? Pak na německý Velký Javor.
Lyžovat na Šumavu? Pak na německý Velký Javor. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Nejprve dokončíme zasněžování areálu za 12 milionů korun, počítáme s novou lanovkou z parkoviště Kaskády do poloviny špičáckého svahu za dalších 45 milionů korun a také s rekonstrukcí chaty Blaženka na víceúčelový objekt s restaurací a podzemními garážemi pro rolby a skútry také za 45 milionů korun" vypočítává jednatel Sport Servisu Vladimír Kasík.

Výhledově pak firma investuje 105 milionů korun do stavby parkovišť, další lanovky, sjezdovek a snowparku. Záměrem je postavit v roce 2010 rozhlednu na vrcholu Špičáku. V areálu je plánována výstavba multifunkčního objektu na místě staré stanice kotvového vleku, kde vznikne další ubytování, pokladny, občerstvení, učebna, servis a hlavně moderní infocentrum.

Podle starosty Železné Rudy Michala Šnebergera existují ještě další záměry pro rozvoj oblasti, ale právě projekty rozšíření sjezdovek na Pancíři a Špičáku jsou nejschůdnější z hlediska schválení od vedení Chráněné krajinné oblasti Šumava.

Špičák se snaží konkurovat německým sjezdovkám snížením cen jízdenek.
Špičák se snaží konkurovat německým sjezdovkám snížením cen jízdenek. | Foto: www.czechtourism.cz

Levnější vleky a parkoviště zdarma

V nadcházející zimní sezóně se musí lyžaři spokojit jen s dílčími změnami k lepšímu. Špičák se snaží konkurovat německým sjezdovkám snížením cen jízdenek.

"Nově nabízíme jízdenky pro rodiny s libovolným počtem dětí do 14 let. Například za celodenní lyžování letos zaplatí 980 korun, zatímco loni to bylo 1640 korun," dodává Kasík s tím, že na Špičáku přibyly i dvě vysoce výkonné sněžně věže.

Parkoviště Kaskády s kapacitou 300 aut a 50 autobusů mohou od letoška využívat motoristé zdarma. Další novinkou je skibus, který za minimální poplatek rozveze lyžaře do všech areálu v Železné Rudě a okolí.

 

Právě se děje

Další zprávy