Svět je jinde, pochopili vlekaři. Investují stamiliony

vk
17. 11. 2008 0:00
Na Šumavě počítají s centrem za 400 milionů
Zatímco bavorští sousedé do areálu během devadesátých let masivně investovali, v Česku se na lyžaře zapomínalo.
Zatímco bavorští sousedé do areálu během devadesátých let masivně investovali, v Česku se na lyžaře zapomínalo. | Foto: Reuters

Železná Ruda - Odliv lyžařů do sousedního Německa trápí šumavské sportovní středisko Železná Ruda. Zastavit ho mají stamilionové investice do sportovních areálů.

Zlepšování služeb pro lyžaře je podle železnorudské radnice jedinou šancí, aby se oblast nestala místem, kam návštěvníci přijedou pouze přespat, ale lyžovat budou na svazích za německou hranicí.

To pak zejména na nedalekém Velkém Javoru, kde je k dispozici moderní infrastruktura srovnatelná s alpskými centry.

Zatímco bavorští sousedé do areálu během devadesátých let masivně investovali, v Česku se na lyžaře zapomínalo, zelenou měla výstavba tržnic a nočních klubů.

Doženeme Velký Javor?

Železnorudská radnice má na stole projekt nového sjezdového areálu na Pancíři za 400 milionů korun. Právě hledá investora, který by velkolepý plán zrealizoval.

"Součástí projektu je rozšíření sjezdovky, stávající zchátralou jednosedačkovou lanovku by měla nahradit nová, počítá se i s přemostěním silnice k hotelu Horizont, moderní zasněžovací technikou, výstavbou restaurace a zázemí pro lyžaře," říká místostarosta Železné Rudy Milan Kříž s tím, že v první řadě musí projednat změna územního plánu. "Pokud vše půjde hladce, mohlo by se začít stavět během dvou let," dodává Kříž.

Pozadu nechce zůstat ani firma Sport Servis, která vlastní lyžařský areál na šumavském Špičáku. Během čtyř let hodlá investovat zhruba 120 milionů korun.

Lyžovat na Šumavu? Pak na německý Velký Javor.
Lyžovat na Šumavu? Pak na německý Velký Javor. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Nejprve dokončíme zasněžování areálu za 12 milionů korun, počítáme s novou lanovkou z parkoviště Kaskády do poloviny špičáckého svahu za dalších 45 milionů korun a také s rekonstrukcí chaty Blaženka na víceúčelový objekt s restaurací a podzemními garážemi pro rolby a skútry také za 45 milionů korun" vypočítává jednatel Sport Servisu Vladimír Kasík.

Výhledově pak firma investuje 105 milionů korun do stavby parkovišť, další lanovky, sjezdovek a snowparku. Záměrem je postavit v roce 2010 rozhlednu na vrcholu Špičáku. V areálu je plánována výstavba multifunkčního objektu na místě staré stanice kotvového vleku, kde vznikne další ubytování, pokladny, občerstvení, učebna, servis a hlavně moderní infocentrum.

Podle starosty Železné Rudy Michala Šnebergera existují ještě další záměry pro rozvoj oblasti, ale právě projekty rozšíření sjezdovek na Pancíři a Špičáku jsou nejschůdnější z hlediska schválení od vedení Chráněné krajinné oblasti Šumava.

Špičák se snaží konkurovat německým sjezdovkám snížením cen jízdenek.
Špičák se snaží konkurovat německým sjezdovkám snížením cen jízdenek. | Foto: www.czechtourism.cz

Levnější vleky a parkoviště zdarma

V nadcházející zimní sezóně se musí lyžaři spokojit jen s dílčími změnami k lepšímu. Špičák se snaží konkurovat německým sjezdovkám snížením cen jízdenek.

"Nově nabízíme jízdenky pro rodiny s libovolným počtem dětí do 14 let. Například za celodenní lyžování letos zaplatí 980 korun, zatímco loni to bylo 1640 korun," dodává Kasík s tím, že na Špičáku přibyly i dvě vysoce výkonné sněžně věže.

Parkoviště Kaskády s kapacitou 300 aut a 50 autobusů mohou od letoška využívat motoristé zdarma. Další novinkou je skibus, který za minimální poplatek rozveze lyžaře do všech areálu v Železné Rudě a okolí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy