Snaha přivézt si zajímavý suvenýr z letní dovolené v Chorvatsku nebo v Egyptě může amatérské potápěče přijít draho. Vývoz korálů z těchto zemí je totiž zakázán. Pokuta za dovoz několika korálů činí podle Jany Jandové z České inspekce životního prostředí obvykle několik tisíc korun.
Daleko přísnější postih – až osm let vězení – čeká turistu, pokud se pokusí provézt vzácná zvířata nebo rostliny. Jejich ochranu upravuje Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), kterou podepsala Evropská unie. Podobné tresty jsou ale výjimečné, muselo by jít o organizovaný zločin. I postih za dovoz sloních klů, kaktusů nebo jiných chráněných rostlin však bývá citelný.
Celní správa loni zabavila občanům, kteří přicestovali do České republiky, nejčastěji právě korály, ale také kaktusy. Češi se loni snažili protiprávně dovézt také například 47 kusů živých želv Geomyda Splengeri včetně dvou vajíček, mroží kel s rytinou, neživý exemplář varana a několik orchidejí.
Celní správa podle tiskové mluvčí Generálního ředitelství cel Martiny Kaňkové v loňském roce uložila lidem 122 blokových pokut v celkové výši 49 900 korun. Dalších 365 500 korun vybrala ve 27 správních řízeních. Navíc museli uhradit náklady řízení ve výši 28 tisíc korun.
Porušení úmluvy CITES se týkalo 61 případů dovozu a vývozu. Nešlo pouze o živá zvířata nebo rostliny. Zakázán je také dovoz léčiv nebo mastí, které jsou z nich vyrobeny.
Nepovolený dovoz se nejčastěji týká exotičtějších zemí. Jak ale uvádí Průvodce suvenýry z volné přírody, který najdete na webu celní správy, i v letoviscích u Středozemního moře lze na trhu narazit na mořské mušle, například zévy, které vlastně pocházejí z Jižního Pacifiku. V rámci EU si může turista koupit tři exempláře na osobu, měl by si však schovat doklad o jejich nákupu. Ke koupi většího počtu mušlí je třeba povolení.
„Na Balkáně se můžete setkat se suchozemskými želvami Testudo. Nechytejte je ani nekupujte na trhu, jejich dovoz do Evropské unie je vázán na povolení a i v rámci EU pro tato zvířata potřebujete doklady o jejich legálním původu. Jejich nepovolený odchyt z přírody je trestný,“ varuje rovněž průvodce z webu celní správy.
Vždy si je tedy třeba předem ověřit, co a za jakých podmínek je možné z jednotlivých států dovézt.