Praha - Banky po celém světě zesilují boj proti praní špinavých peněz. Pozadu nezůstává ani Česká republika.
Ukazuje to průzkum sítě poradenských firem KPMG z 55 zemí světa pod názvem Global Anti-Money Laundering Survey 2007. How banks are facing up to the challenge.
Finanční instituce se potýkají se stále silnejšími regulatorními požadavky a stoupá i tlak na jejich plnění. Česko podle průzkumu válčí s praním špinavých peněz úspěšně.
"Zjistili jsme, že boj proti legalizaci výnosů z trestné činnosti považuje vedení bank v České republice za vysokou nebo střední prioritu," uvedl Jimmy Helm, partner a vedoucí oddělení Forenzního šetření v KPMG ve střední a východní Evropě.
KPMG však českým bankám vytýká nedostatečnou kontrolu politicky exponovaných osob. To by se však mělo v nejbližší době spravit ještě podrobnějšími kontrolami, které bude nakazovat takzvaná Třetí směrnice EU.
Zločinci si ročně mohou vydělat i bilion dolarů
Podle odhadů přesahují roční výnosy z trestné činnosti drogových dealerů, pašeráků zbraní a jiných pachatelů trestné činnosti, které se každým rokem pokoušejí legalizovat, jeden bilion dolarů.
"Náš průzkum ukázal, že finanční instituce si závažnost situace uvědomují. V posledních třech letech zvyšovaly investice, zapojovaly do problému členy nejvyššího vedení a úzce spolupracovaly s vládami, regulatorními a kontrolními orgány," vysvětluje Helm.
Intenzivnější ochrana bank vyžaduje kromě většího zapojení vedení také stále vyšší náklady, které v celosvětovém měřítku vzrostly za sledovanou dobu o 58 procent. Podle odborníků by se však tento nárůst měl do budoucna zpomalit na průměrných 34 procent. Hlavní nákladové položky tvoří monitorování transakcí a školení zaměstnanců.
Celosvětové úsilí v oblasti boje proti praní špinavých peněz podporují vlády, regulatorní i kontrolní orgány. Podle devíti z deseti dotazovaných bank je regulatorní zátěž přijatelná nebo by se měla zvýšit